poniedziałek, 28 września 2020 13:32

Kraków. Koronawirus w Sidzinie. Przedszkolaki na kwarantannie. Jak funkcjonuje placówka?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Koronawirus w Sidzinie. Przedszkolaki na kwarantannie. Jak funkcjonuje placówka?

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u nauczyciela Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Krakowie przy ul. Wrony, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa nr 133 im. Orła Białego i Samorządowe Przedszkole nr 18. O to jak funkcjonuje placówka zapytaliśmy dyrektor Agatę Luber.

W piatek zakażenie konawirusem wykryto u jednego z nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Krakowie. Po konsultacji z Sanepidem ustalono że na nauczanie zdalne przejdą jedynie dwie grupy z przedszkola.

- Szkoła funkcjonuje normalnie - informuje dyrektor. - Dwie grupy w przedszkolu "średniaki" i "zerówka" mają zajęcia zawieszone. Od dziś trwa nauczanie zdalne.

Jak informuj dyrektor, chodzi w sumie o grupe ok. 50 dzieci. Z których grup?

- Sytuacja jest skomplikowana - mówi Agata Luber. - Zajęcia z nauczycielem, u którego stwierdzono COVID, miało po kilkanaście dzieci z każdej grupy. Natomiast ze względu na to, że pozostałych dzieci i tak rodzice nie przysłali dzisiaj do przedszkola, prowadzone jest dla wszystkich nauczanie zdalne, bo tak ustaliłam z Sanepidem.

Jak informuje nasz czytelnik, ciekawe w tej historii jest to, że Sanepid nie wysłał na kwarantannę uczniów tego nauczyciela z innych, starszych klas SO nr 133. "Argumentem było to, że szkoła "stosuje" odpowiednie środki  zabezpieczające - czytamy w liście do redakcji. -  Z tego co wiem, nauczyciel ten uczy w dwóch starszych klasach (15-osobowych każda), które zajęcia mają w pomieszczeniach o wielkości kilkunastu metrów kwadratowych. Jedyne "zabezpieczenie" w tych salach, to plastikowa szyba na biurku nauczyciela. O dystansie większym niż 1,5 m nie ma mowy. Nic z tego nie rozumiem, gdzie to bezpieczeństwo dla naszych dzieci? - pyta.

- On pracował w dwóch szkołach - u nas i w Skawinie - wyjaśnia dyrekotor ZSP nr 8. - Ze względu na to, jakie warunki były w szkole i jakie warunki są w przedszkolu Sanepid podjął wspólnie ze mną taką a nie inną decyzję.  

Zajęcia w dwóch grupach w przedszkolu zawieszone są do 2 października włącznie.

O sytuacji w szkole w Skawinie piszemy tu:

Skawina: Koronawirus w kolejnej szkole. Zakażony pracownik placówki
Zakażenie koronawirusem potwierdzono u pracownika Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie. Sanepid wydał decyzję co do dalszego funkcjonowania placówki. Czy dzieci pojawią się na zajęciach? Pracownik placówki pozytywny wynik testu na koronawirusa otrzymał w dniu 27 września. Dyrekcja Szkoły Podstawowej …
Kraków

Kraków - najnowsze informacje