środa, 3 lutego 2021 16:10

Kraków. Nowy sport na Zakrzówku. Czy skończy się tragedią?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Nowy sport na Zakrzówku. Czy skończy się tragedią?

Wspinaczka po zamontowanych na zboczu skał siatkach ochronnych - to nowa rozrywka krakowian. "Gdzie to obiecywane bezpieczeństwo na Zakrzówku? Czy następny krok to siatki pod napięciem" - pyta Akcja Ratunkowa dla Krakowa, która udostępniła zdjęcie na swojej stronie.

Zakrzówek zawsze przyciągał ludzi żądnych adrenaliny. Latem można spotkać tam miłośników wspinaczki skałkowej, zimą - morsowania i pływania w lodowatej wodzie. Jak widać znaleźli się też tacy, którzy postanowili do wspinaczki wykorzystać zamontowane niedawno siatki, które miały służyć do zabezpieczenia akwenu i jego brzegu przed skalnymi odłamkami.

Zdjęcie Kamila Bartonia, pokazujące grupę wspinaczy i ich kibiców, zamieściła Akacja Ratunkowa dla Krakowa. "Nie chcemy być nudni, ale... A nie mówiliśmy! Pamiętamy niejedno nasze spotkanie z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie, na którym poruszaliśmy temat możliwości wspinaczkowych jakie dają siatki zakładane, oczywiście dla bezpieczeństwa, na Zakrzówku. W jednym z wywiadów dyrektor ZZM starał się rozwiać nasze wątpliwości taką deklaracją: Piotr Kempf "Dzięki zamontowaniu na małym zbiorniku siatek, bezpieczeństwo jest zapewnione na 100 lat. Kwestia estetyki w tym wypadku, nie jest na pierwszym miejscu." (źródło: Gazeta Wyborcza, 10 stycznia 2020) Więc dziś pytamy ponownie: gdzie to obiecywane bezpieczeństwo na Zakrzówku? Czy następny krok to siatki pod napięciem?" - pytają aktywiści.

❗❗❗Nie chcemy być nudni, ale... A nie mówiliśmy! Pamiętamy niejedno nasze spotkanie z Zarząd Zieleni Miejskiej w...

Opublikowany przez Akcja ratunkowa dla Krakowa Środa, 3 lutego 2021

Przypominamy, że montaż siatek związany z modernizacją Zakrzówka i utworzeniem tam kąpieliska od początku budził zastrzeżenia ekologów. Sprawa siatek trafiła także do prokuratury, która w marcu ubiegłego roku wprawdzie nie dopatrzyła się znamion przestępstwa, ale po złożeniu zażalenia na odmowę wszczęcia postępowania, które złożył ekolog Mariusz Waszkiewicz, śledztwo zostało wszczęte, bo 28 września 2020 roku Sąd Rejonowy w Krakowie uchylił decyzję prokuratury.

Oprócz zarzutów o przekroczenie uprawnień przez Zarząd Zieleni Miejskiej poprzez zlecenie instalacji siatek zabezpieczających na Zakrzówku, a przez to działanie na szkodę interesu publicznego, tj. przestępstwo z art 231 §1 k.k pojawił się w nim też inny wątek, bo miejscy aktywiści odkryli, że montaż siatek na Zakrzówku zalecił człowiek, który pracuje dla firmy je produkującej. O problemach związanych z przetargiem działacze Akcji mówią w rozmowie z naszą redakcją:

Akcja Ratunkowa dla Krakowa alarmuje: Miasto planuje wycinkę kolejnych kilkudziesięciu drzew zamiast chronić naturalną przyrodę wokół Wilgi
Akcja Ratunkowa dla Krakowa sprzeciwia się planom miasta na realizację Parku Rzecznego Wilga. Czym jest ta organizacja i jak ocenia działania Zarządu Zieleni Miejskiej?

Prace na Zakrzówku pochłoną blisko 20 mln zł i jeśliby potwierdziły się zarzuty o nieprawidłowości w przetargu, może się okazać, że siatki będą musiały zostać zdemontowane. Inwestycja budziła ogromne sprzeciwy nie tylko ekologów ale też zwykłych mieszkańców. Pisaliśmy o tym tu:

Modraszki nadal walczą o Zakrzówek! Czy protest przyniesie zmiany?
Prawie 200 osób w motylich skrzydłach protestowało w środę pod Urzędem Miasta w Krakowie. To “Krakowskie Modraszki”, które od kilku lat walczą o to, by władze miasta pozostawiły większą część kąpieliska na Zakrzówku do dyspozycji mieszkańców. Sprzeciwiają się zagospodarowaniu Zakrzówka. Było kolorow…

foto: Kamil Bartoń/ Fb Akcja Ratunkowa dla Krakowa

zobacz też:

Tak będzie wyglądał park Zakrzówek
Zarząd Zieleni Miejskiej opublikował zdjęcia makiety Zakrzówka po zrealizowaniu tam parku. Cały akwen będzie dostępny dla mieszkańców. Krakowianie będą mogli korzystać z części zrewitalizowanego parku już w 2020 r., a całość projektu (otoczenie akwenu, centrum sportów wodnych i park) zostanie udostę…
Czy władze Krakowa dewastują Zakrzówek?
Czy władze Krakowa, z Zarządem Zieleni Miejskiej na czele, niszczą Zakrzówek? Takie zarzuty stawiają im aktywiści z Modraszek Kolektyw i Ratujmy Kraków.
Kraków

Kraków - najnowsze informacje