czwartek, 11 marca 2021 22:22

Kraków. Pilotażowe badania uczniów. 600 testów sprawdzi ile dzieci przeszło COVID-19 bezobjawowo

Autor Marzena Gitler
Kraków. Pilotażowe badania uczniów. 600 testów sprawdzi ile dzieci przeszło COVID-19 bezobjawowo

Miasto przygotowuje pilotażowy program badań przesiewowych dla uczniów na obecność przeciwciał koronawirusa. Pilotaż obejmie grupę uczniów z klas 1-3 oraz uczniów placówek specjalnych, w których pomimo pandemii odbywają się stacjonarne zajęcia.

O sprawie już 4 marca poinformował radny Łukasz Wantuch. "Kraków przebada 500 dzieci ze szkół samorządowych na obecność przeciwciał koronawirusa! Rozmawiałem dzisiaj z panią dyrektor Elżbietą Kois-Żurek  i jest zgoda na przetestowanie wszystkich chętnych dzieci klas I-III szkół podstawowych na przeciwciała koronawirusa z jednej placówki na każdą ze starych 4 dzielnic- Śródmieście, Podgórze, Krowodrza i Nowa Huta. Do tych 4 placówek przyjdzie pielęgniarka z zespołem i pobierze krew od dzieci, których rodzice wyrazili pisemną zgodę na takie badanie. Celem jest oszacowanie, ile dzieci przeszło chorobę bezobjawowo. Limit został ustalony na 500 dzieci, gdyż taki udział wydaje nam się sensowny. Ze względów formalnych udział mogą zgłaszać tylko szkoły samorządowe. Początkowo myślałem również o żłobkach i przedszkolach, ale uznaliśmy, że tam może być duży opór rodziców przed "kłuciem dzieciaczka". Udział w badaniu jest absolutnie dobrowolny i wymaga pisemnej zgody rodzica.Do szkół został wysłany dziś link zgłoszeniowy. Zachęcam mocno do udziału w badaniach. Powiem szczerze, że ja sam co 3 miesiące badan swoich synów na przeciwciała. Pobranie krwi nie jest aż tak straszne a może dać bardzo ważne informacje" - napisał na swoim profilu na Facebooku.

Kraków przebada 500 dzieci ze szkół samorządowych na obecność przeciwciał koronawirusa! Rozmawiałem dzisiaj z panią...

Opublikowany przez Łukasza Wantucha Czwartek, 4 marca 2021

Jak poinformowało dziś oficjalnie miasto, pilotażowy program obejmie uczniów z kilku krakowskich szkół. W testach ma wziąć udział łącznie około 600 młodych krakowian. Badanie będzie całkowicie dobrowolne, zostanie przeprowadzone za zgodą rodziców.

Badania na obecność przeciwciał koronawirusa mają pozwolić oszacować, ile dzieci przeszło COVID-19 bezobjawowo. Decyzja podyktowana jest potrzebą zwiększenia poczucia bezpieczeństwa zarówno pracowników oświaty, pracujących w trybie stacjonarnym, jak i uczniów klas 1-3.

Akcja badań potrwa do 30 kwietnia. Wyniki badań udostępnione będą indywidualnie, rodzicom lub opiekunom prawnym uczniów. Aktualnie miasto przygotowuje się do podpisania umowy z operatorem, który przeprowadzi testy. Start badań planowany jest na połowę przyszłego tygodnia.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje