niedziela, 5 lipca 2020 17:38

Kraków: Po 22 latach dworzec Kraków Swoszowice znów będzie obsługiwał pasażerów

Autor Wiktoria Mitura
Kraków: Po 22 latach dworzec Kraków Swoszowice znów będzie obsługiwał pasażerów

Wczoraj (04.07.) podpisano umowę na przebudowę zabytkowego dworca Kraków Swoszowice. Obsługa podróżnych, przywrócenie historycznego wyglądu, poprawa bezpieczeństwa oraz dostępność dworca dla osób z niepełnosprawnościami są głównymi priorytetami przebudowy.

Dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych PKP S.A. podpisały umowę na przebudowę dworca. W ramach inwestycji budynek z końca XIX wieku będzie przystosowany do współczesnych wymogów i przepisów budowlanych oraz przeciwpożarowych. Renowacja obejmować będzie elewację budynku, wymianę poszyć dachowych wraz z więźbą oraz stolarkę okienną i drzwiową (odtworzona na wzór historycznej). To wszystko ma się odbyć z zachowaniem historycznego piękna całego dworca.

- Program Inwestycji Dworcowych działa w całej Polsce. Budujemy i modernizujemy prawie 200 dworców w całym kraju. Jednym z nich jest dworzec Kraków Swoszowice. To kolejny krok na drodze do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej – informuje Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Najważniejszym aspektem przebudowy dworca jest przywrócenie funkcji obsługi podróżnych. Na parterze znajdować się będą pomieszczenia komercyjne, ogólnodostępne toalety oraz hol. Hol ma być jednocześnie poczekalnią, która wyposażona będzie w siedziska oraz elektroniczne tablice odjazdów i przyjazdów pociągów (również w formie głosowej).

Ważną rzeczą jest dopasowanie dworca do obsługi osób o ograniczonej mobilności. Nastąpi usunięcie barier architektonicznych, wprowadzone będą ścieżki prowadzące z polami uwagi oraz zamontowana zostanie mapa dotykowa dworca. O bezpieczeństwo zadba nowoczesny system monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu. Projekt zakłada również wymianę pozostałych instalacji, których prace będzie nadzorował system BMS (Building Management System).

Inwestycja ma w planach również przebudowę otoczenia budynku. Na nowo zostaną ułożone chodniki (z liniami prowadzącymi dla osób niewidomych lub niedowidzących) i wykonana będzie droga, przy której znajdzie się 15 miejsc postojowych, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych.

Pojawi się nowe oświetlenie, ławki, kosze oraz stojaki rowerowe. Zieleń otaczająca dworzec również zostanie uporządkowana.Na ulicę Hubalczyków z placu przed dworcem dostaniemy się za pomocą schodów i pochylni.

– Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w województwie małopolskim nabiera rozpędu. Zakończyliśmy już przebudowę dworca w Miechowie, a niedawno także budowę nowego dworca w Oświęcimiu. Ponadto w trakcie są inwestycje realizowane w formule „Projektuj i buduj”, czyli 12 dworców w Dolinie Popradu oraz obiekty w Biadolinach, Sterkowcu i Jasieniu Brzeskim. Dziś rozpoczynamy przebudowę dworca Kraków Swoszowice. To drugi obok dworca Mydlniki, dworzec aglomeracyjny w Krakowie, który przebudujemy w obecnym Programie Inwestycji Dworcowych – mówi Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A.

Koszt całkowity przebudowy całego dworca Kraków Swoszowice wynosi prawie 8 mln złotych. Jest ona finansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Otwarcie dworca dla podróżnych odbędzie się prawdopodobnie na przełomie 2021/2022 roku. Wykonawcą robót budowlanych jest Zakład Remontowo Budowlany MURDZA z Miechowa.

Przebudowa dworca Kraków Swoszowice jest jednym z zadań realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 r. Do tej pory w ramach największego w historii programu modernizacji dworców kolejowych w Polsce, w województwie małopolskim udostępniono podróżnym po przebudowie dworce w Miechowie i Oświęcimiu.

Zdjęcia: Małopolska Twitter

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka