środa, 17 sierpnia 2022 12:05

Kraków. Pod koniec sierpnia rusza przebudowa skrętu z ulicy Wielickiej

Autor Patryk Trzaska
Kraków. Pod koniec sierpnia rusza  przebudowa skrętu z ulicy Wielickiej

Ma być szybciej, sprawniej i bezpieczniej. Rusza przebudowa skrętu z ulicy Wielickiej w Kostaneckiego w Krakowie. Do kiedy mają potrwać prace remontowe?

W ramach modernizacji układu drogowego w rejonie szpitali w Prokocimiu wąski prawoskręt zostanie przebudowany. Ma on być dostosowany do obecnie funkcjonujących przepisów. Roboty rozpoczną się pod koniec sierpnia.

Prace będą prowadzone na odcinku o długości ok. 163 m. W ramach zadania powstanie nowy podwójny przystanek autobusowy o długości ok. 40 m. Aby poprawić odwodnienie tego odcinka, podniesiony zostanie poziom ul. Wielickiej o ok. 10 cm na długości ok. 115 m. Na całej szerokości wylotówki na Wieliczkę położona będzie nowa nakładka asfaltowa.

Dodatkowo przebudowany będzie chodnik, który będzie miał od 2,5 do 3 m szerokości. Powstanie tez ścieżka rowerowa o szerokości ok. 2,5 m. To nie wszystko – na odcinku, gdzie nie są zlokalizowane perony autobusowe zmieści się jeszcze zieleniec o szerokości do 1,25 m. Wcześniej wymienione zostaną sieci podziemne: energetyczna, wodociągowa, gazowa, kanalizacja deszczowa oraz kanał technologiczny.

Warto podkreślić, że obecnie istniejący, a wykonany kilkadziesiąt lat temu skręt w prawo z ul. Wielickiej w ul. Kostaneckiego jest niezgodny z warunkami technicznymi. Inwestycja, którą zlecił ZIM, ma zapewnić poprawę bezpieczeństwa użytkowników ruchu oraz płynności przejazdu.

Przebudowa skrętu to jeden z elementów modernizacji układu drogowego w Prokocimiu w celu poprawy dojazdu do zlokalizowanym tam placówek medycznych. Zadanie, które uzyskało rządowe dofinansowanie w ramach przygotowań do igrzysk europejskich, ma zostać zrealizowane w ciągu czterech miesięcy.

Rozbudowa ul. Jakubowskiego ma się zakończyć w tym roku. W ramach inwestycji rozbudowana zostanie ul. Jakubowskiego, powstaną trzy ronda, wybudowane będą chodniki po obu stronach, uporządkowana zostanie kwestia parkowania, przebudowane zostanie skrzyżowanie ul. dr Marii Orwid z ul. Wielicką wraz z budową lewoskrętu w kierunku centrum. Powiększona będzie pętla autobusowa, co pozwoli na przyjęcie większej liczby kursów. Koszt zadania to około 10,3 mln zł.

Warto wspomnieć, że pierwszy z etapów modernizacji układu drogowego w rejonie placówek szpitalnych – przebudowa ul. Kostaneckiego – zakończył się w styczniu br. W ramach zadania zostały wymienione instalacje podziemne, przebudowane chodniki, a po stronie zachodniej powstała ścieżka rowerowa. Pas drogi został poszerzony, by umożliwić powstanie drogi dla karetek i komunikacji autobusowej. Ułożono nową nawierzchnię asfaltową, a wszystkie przejścia dla pieszych zyskały specjalne oświetlenie w celu poprawy bezpieczeństwa. W ramach zadania nasadzono ponad 3 tys. krzewów róż oraz łącznie 30 drzew.

inf./fot. Kraków.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka