wtorek, 22 marca 2022 11:19

Kraków. Okradli krakowski zakon! Kwota robi wrażenie

Autor Katarzyna Jamróz
Kraków. Okradli krakowski zakon! Kwota robi wrażenie

Policjantom z Krakowa udało się rozbić 12-osobową grupę przestępców, którzy uzyskali od duchownego hasła i loginy do kilku kont zakonu, na których oszuści dokonali zlecenia kilkudziesięciu przelewów w łącznej kwocie 915 000 zł.

W piątek (11 marca) dział bezpieczeństwa jednego z banków wykrył podejrzane operacje na koncie krakowskiego zakonu i powiadomił jego przedstawicieli. Sprawą zajęli się także policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu krakowskiej komendy miejskiej. Okazało się, że wcześniej tego dnia do jednego z zakonników zadzwonili rzekomi policjanci, którzy legendą „ochrony oszczędności zgromadzonych na rachunkach bankowych” uzyskali od duchownego hasła i loginy do kilku kont zakonu. Na kontach tych oszuści dokonali zlecenia kilkudziesięciu przelewów na łączną kwotę 915 000 zł.

Kraków Małopolska szajka przestępcy
Policjanci rozbili szajkę, która ogołociła konto krakowskiego zakonu / Fot.: Małopolska Policja

Dzięki współpracy z działami bezpieczeństwa kilku banków wstrzymano przelewy na przeszło 400 000 zł. Tymczasem kryminalni zajęli się ustalaniem tożsamości i poszukiwaniem sprawców. W ubiegłym tygodniu (w dniach 16-18 marca) finalizując dokonane ustalenia operacyjne, krakowscy policjanci przeprowadzili realizację, w wyniku której na terenie województwa małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego zatrzymali 12 osób w wieku od 16 do 64 lat, zaangażowanych w nielegalny proceder. Wśród nich było 3 mężczyzn narodowości romskiej, organizatorów przestępczego procederu.

Według ustaleń śledczych w grupie obowiązywał szczegółowy podział zadań. Część osób była odpowiedzialna za werbowanie tzw. „słupów”, tj. osób na które zakładane były konta bankowe, inni zajmowali się przygotowaniem dokumentów, niezbędnych do sfinalizowania formalności bankowych, a kolejni wykonywali połączenia telefoniczne do potencjalnych ofiar.

Małopolska Kraków policja
Policjanci rozbili szajkę, która ogołociła konto krakowskiego zakonu / Fot.: Małopolska Policja

Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa, w tym dotyczące mienia znacznej wartości. Na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście-Zachód, sąd zastosował w piątek wobec trzech Romów (w wieku 20, 24 i  26 lat) - organizatorów oszustwa -   środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Policji doprowadzili tych trzech podejrzanych do aresztu śledczego w sobotę. Pozostali członkowie grupy zostali objęci dozorem policji.

Podejrzanym, w związku z faktem wyłudzenia mienia o znacznej wartości grozi do 10 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa, policjanci sprawdzają czy podejrzani nie mają związku z innymi tego typu oszustwami dokonanymi na terenie kraju.

Inf./Fot.: Małopolska Policja

Kraków

Kraków - najnowsze informacje