środa, 7 października 2020 13:02

Rekord zakażeń w Krakowie. Miasto wróci do żółtej strefy?

Autor Marzena Gitler
Rekord zakażeń w Krakowie. Miasto wróci do żółtej strefy?

Jutro resort zdrowia zaktualizuje listę miast i powiatów w strefach żółtych i czerwonych. Według kryteriów, jakie określiło ministerstwo, ponownie do żółtej strefy trafi stolica Małopolski, a mieszkańcy i przedsiebiorcy będą musieli liczyć się z dodatkowymi obostrzeniami, które wchodzą w życie od soboty.

Obecnie w Małopolsce 4 powiaty znajdują się w strefie czerwonej: limanowski, nowotarski, myślenicki i tatrzański, kolejne 4 są w strefie żółtej: nowosądecki i misto Nowy Sącz oraz suski i wadowicki. Ostrzeżenie otrzymał powiat krakowski.

Dziś w Małopolsce odnotowano kolejny rekord nowych zakażeń. Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono u kolejnych 360 osób, z czego aż 140 to mieszkańcy Krakowa. To największy jak do tej pory dobowy wzrost zakażeń w stolicy Małopolski.

Co się dzieje? Jak informuje WSSE w Krakowie większość nowych zakażeń to przypadki rozproszone lub pochodzące z ognisk rodzinnych.

Informacje o nowych zakażeniach są coraz mniej precyzyjne, a do sanepidu powiatowego w Krakowie nie sposób się dodzwonić. Okazuje się, że sami pracownicy instytucji, która powinna kontrolować sytuację, coraz mniej wiedzą o tym co się dzieje w ich rejonach.

Niestety nie jesteśmy w stanie powiedzieć z czego wynika taki wzrost zachorowań

- odpisał pytany o dużą liczbę nowych zakażeń jeden z małopolskich sanepidów powiatowych.

Sytuację, zdaniem jednostki, skomplikowały zlecenia na testy od lekarzy POZ i samodzielne badania. Coraz częściej okazuje się, że gdy zostanie potwierdzone zakażenie, nie prowadzi się dochodzenia epidemicznego. Problem świetnie ilustruje choćby sytuacja w Publicznej Szkole Podstawowej w Porębie Sypytkowskiej, gdzie zakażenie potwierdzono u księdza katechety. Placówka na swojej stronie zamieściłą formularz z wywiadem epidemiologicznym, który rodzice sami mieli wypełnić i odesłać do brzeskiego sanepidu.

Koronawirus paraliżuje kolejne instytucje. W Krakowie ostatnio z powodu zakażenia koronawirusem zamknięta została bazylika w Mogile oraz punkt sprzedaży abonametów do stref płatnego parkowania przy ul. Reymonta. Pisaliśmy o tym tu:

Koronawirus w Opactwie Cystersów w Mogile!
Zakażenie koronawirusem potwierdzono u jednego z członków wspólnoty opactwa mogilskiego. Mnisi poddani zostali kwarantannie. W związku z wykryciem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u jednego z członków wspólnoty mnisi z opactwa mogilskiego poddani zostali kwarantannie. Bazylika Krzyża Świętego jest zamk…

i tu:

Kraków. Koronawirus w Biurze Płatnego Parkowania. Jak kupić abonament?
Zarząd Dróg Miasta Krakowa uruchomił tymczasową procedurę, która umożliwia zakup abonamentu, ale tylko tym, którzy mają dostęp do maila.

A to nie wszystko. Z powodu zakażenia jednego z braci kwarantanną objęta jest współnota franciszkanów przy Bazylice przy ul. Franciszkańskiej. Na kwarantannę trafiła też klasa szkoły w Skotnikach.

Oprócz szkół, w których na kwarantannę wysyłane są kolejne klasy, wraz z początkiem nowego roku akademickiego zakażenia zaczęły się pojawiać na krakowskich uczelniach. Od 2 października potwierdzono już 32 przypdki koronawirusa w akademikach.  Pisaliśmy o tym tu:

Koronawirus na Politechnice Krakowskiej i AGH. Jest nowe ognisko!
Zakażenie koronawirusem potwierdzono dziś w akademiku Politechniki Krakowskiej. To nie jedyna uczelnia, której studenci są zakażeni.

Najnowsze dane wskazują, że od soboty Kraków znajdzie się w żółtej strefie. W ciągu ostatnich 14 dni przybyło tu aż 720 nowych zakażonych.

W Krakowie pomimo uznawania za zdrowe osób bezobjawowych bez testów już po 10 dniach, jest już 468 aktywnych przypadków.

Przypominamy, że od 3o sierpnia przez tydzień stolica Małopolski była już w żółtej strefie. Wtedy średnio notowano ponad 34 zakażenia dziennie. Od tygodnia średnia w Krakowie to 66,5 nowych przypadków! Jeśli ten poziom sie utrzyma za tydzień po raz pierwszy miasto może stanąć przez możliwością wejścia do strefy czerwonej. Żeby do niej trafić potrzeba średnio 66,7 nowych przypadków dziennie.

Przypominamy, że od soboty bycie w żółtej strefie będzie mniej przyjemne niż do tej pory, gdy najbardziej odczuwali to przedsiębiorcy. Jak zapowiedział wczoraj minister zdrowia, na ulicach obowiązkowe będą maseczki, a policja będzie kontrolowała ich noszenie i stosowała kary, w przypadku lekceważenia przepisów. W strefie żółtej obowiązywać będzie m.in również nowy limit dotyczący liczby osób na weselach i wydarzeniach rodzinnych. Będzie mogło w nich uczestniczyć tylko 75 osób (ta zmiana wejdzie w zycie z tygodniowym vacatio legis, czyli jeszcze nie od 10 października).

Od soboty nowe obostrzenia. Będą mandaty i kary administracyjne. Za co można je dostać?
Wprowadzamy politykę zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Od soboty, 10 października obowiązek zasłaniania ust i nosa będzie wprowadzony zarówno w strefie żółtej jak i czerwonej. To nie koniec zmian.

Więcej o nowych powiatach zagroznych wejściem do stref z obostrzeniami piszemy tu:

Małopolska: Strefy żółte i czerwone - tak źle jeszcze nie było
11 powiatów w strefie żółtej, 5 w czerwonej – tak może już jutro wyglądać mapa Małopolski. Przypomnijmy: w tej chwili Małopolska jest jednym z województw z największymi obostrzeniami. Mamy 4 powiaty w strefie czerwonej: myślenicki, limanowski, nowotarski i tatrzański. I 4 w żółtej – wadowicki, susk…

foto: PKK z akcji Adama Surówki: https://glos24.pl/krakow-zacznijmy-nosic-maseczki

koronawirus najnowsze informacje
Kraków

Kraków - najnowsze informacje