wtorek, 6 października 2020 14:44

Od soboty nowe obostrzenia. Będą mandaty i kary administracyjne. Za co można je dostać?

Autor Marzena Gitler
Od soboty nowe obostrzenia. Będą mandaty i kary administracyjne. Za co można je dostać?

Wprowadzamy politykę zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Od soboty, 10 października obowiązek zasłaniania ust i nosa będzie wprowadzony zarówno w strefie żółtej jak i czerwonej. To nie koniec zmian, których wprowadzenie zapowiedział dziś szef resortu wraz z komendantem głównym policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem.

Podczas wtorkowej konferencji szef resortu zdrowia poinformował, że wiele osób nie stosuje się do obowiązujących obostrzeń. Dlatego resort zdrowia z Komendą Główną Policji opracowali rozwiązania umożliwiające lepszą egzekucję obowiązujących restrykcji.

Chcemy ogłosić politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania tych surowych zasad dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego związanego z przestrzeganiem DDM: dezynfekcji, dystansu i maseczek – powiedział minister Adam Niedzielski.  

Z obowiązku zakrywania ust i nosa będą zwolnione wyłącznie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający ich niepełnosprawność.

Gen. insp. Jarosław Szymczyk poinformował, że tylko minionej doby funkcjonariusze odnotowali 2150 naruszeń obowiązków zakrywania ust i nosa w całym kraju. Wystawiono jednak tylko 100 mandatów i około 50 wniosków o ukaranie. To się zmieni.

Od soboty trzeba będzie się wylegitymować zaświadczeniem potwierdzającym takie dolegliwości bądź dysfunkcje. Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić – jako funkcjonariusze – do obowiązku zasłaniania ust i nosa – zapewnił szef policji.

Gen. insp. Jarosław Szymczyk podkreślił, że w każdym przypadku naruszenia przepisów policjant będzie decydował, czy ograniczy się do pouczenia, nałoży mandat, czy złoży wniosek o ukaranie lub wniosek do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.

Minister Adam Niedzielski potwierdził też wprowadzenie zapowiadanych nowych obostrzeń. Nowym przepisem jest o zakazie udostępniania lokali na imprezy przez te punkty gastronomiczne, które nie mają w swojej działalności gospodarczej organizowania imprez, a udostępniają przestrzeń w tym celu.

Kolejny przepis zaostrzający obowiązujące obostrzenia na terenie całego kraju dotyczy wprowadzenia limitu osób mogących wziąc udział zgromadziu do 150 oraz ustalenie minimalnej odległość między zgromadzeniami. Będzie to co najmniej 100 metrów.

Szef resortu zdrowia przypomniał, że od tej soboty zaczyna obowiązywać nowy pakiet obostrzeń w strefach zielonej, żółtej i czerwonej, który wprowadza limity liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych – w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób. Natomiast w strefie czerwonej pozostanie ograniczenie do 50 osób. To ostatnie obostrzenie wejdzie z tygodniowym vacatio legis, tak żeby dać możliwość przeniesienia tej imprezy, przeorganizowania, by nie wprowadzać obostrzenia z piątku na sobotę i zaskakiwać wszystkich - stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski.

W strefie czerwonej pojawi się nowe obostrzenie – ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.

- Na cmentarzach, niezależnie od strefy, w której się znajdują, obowiązuje nakaz noszenia maseczek; ważne jest, aby Polacy wiedzieli o tym, szczególnie w kontekście zbliżającego się Święta Zmarłych - przypomniał minister zdrowia.

Zgodnie z zapowiedzią ministra Adama Niedzielskiego, resort wykorzysta system alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa do informowania mieszkańców o wprowadzeniu konkretnej strefy. W piątki po południu Ministerstwo Zdrowia planuje wysłać SMS-y do mieszkańców z informacją o wprowadzeniu w danym powiecie strefy żółtej lub czerwonej.

koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje