czwartek, 16 września 2021 13:58

Kraków. Przez osiem miesięcy bez tramwaju. Rusza remont torowiska w Nowej Hucie

Autor Marzena Gitler
Kraków. Przez osiem miesięcy bez tramwaju. Rusza remont torowiska w Nowej Hucie

Duże utrudnienia czekają mieszkańców części Nowej Huty. Wprawdzie kończy się trwający od połowy lipca remont torowiska na ul. Ujastek i wracają tam tramwaje, przez osiem miesięcy nie będą teraz jeździć po Jana Pawła II i Ptaszyckiego.

20 września rozpoczyna się przebudowa torowiska tramwajowego w ciągu al. Jana Pawła II i ul. Ptaszyckiego. Prace prowadzone będą na Jana Pawła II na odcinku od placu Centralnego do Ptaszyckiego i na  Ptaszyckiego do ul. Bardosa. Remont obejmie wymianę sieci trakcyjnej, budowę odwodnienia i przebudowę kolidującej z nią infrastruktury technicznej. Pracami objęte będą również skrzyżowania: Zuchów – Jakuba Zachemskiego, Gustawa Daniłowskiego, Klasztorna – Bulwarowa. Roboty będą toczyć się przez okres 10 miesięcy, ale po 8 miesiącach planowane jest przywrócenie ruchu tramwajowego. Całość prac pochłonie ponad 33 mln zł.

utrudnienia komunikacja Kraków Nowa Huta
Kraków. Rusza remont torowiska w Nowej Hucie - grafika ZDMK
utrudnienia komunikacja Kraków Nowa Huta
Kraków. Rusza remont torowiska w Nowej Hucie - mapa Głos24 / Open Street Maps

Nowe, przebudowane torowisko, które pojawi się już po zakończeniu prac pomoże zapewnić ruch tramwajowy do Kopca Wandy, w kierunku Pleszowa lub Wzgórz Krzesławickich w trakcie kolejnej zaplanowanej inwestycji – przebudowy al. Solidarności (do Bulwarowej).

Kluczowe dla rozpoczęcia prac wzdłuż Jana Pawła II i Ptaszyckiego było zakończenie tych wzdłuż ul. Ujastek. Naprawa torowiska pomiędzy ul. Karola Łowińskiego a al. Solidarności dobiega końca – od 20 września wznowiony zostanie tam ruch tramwajowy. W tym samym dniu ruch tramwajowy zostanie wstrzymany na odcinku od placu Centralnego do Kopca Wandy. Dla pasażerów pojawi się autobusowa komunikacja zastępcza.

Zmiany dotyczyć będą również kierowców pojazdów – wewnętrzne pasy ruchu na fragmencie al. Jana Pawła II i ul. Ptaszyckiego zostaną wyłączone, a dla samochodów pozostanie po jednym pasie ruchu w każdym kierunku (etap I). Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach będzie wyłączona.

W rejonie placu budowy planowana jest inna ważna inwestycja miejska, budowa parkingu P+R Suche Stawy. Miasto przygotowuje się do ogłoszenia przetargu, jeśli znajdzie się wykonawca prace ruszą jeszcze w tym roku. Istniejąca płyta parkingowa na ul. Ptaszyckiego (rejon przystanku tramwajowego Suche Stawy) zostanie wyposażona w 93 miejsca parkingowe, w tym 4 dla osób niepełnosprawnych oraz 12 miejsc stanowisk rowerowych zadaszonych wiatą.

Zmiany w komunikacji tramwajowej:

W związku za zakończeniem remontu torowiska na ul. Ujastek od poniedziałku, 20 września, linia nr 4 zostanie przywrócona na swoją stałą trasę. Zostanie zlikwidowana zastępcza linia autobusowa nr 704.

Zmiany w związku z remontem na ul. Jana Pawła II i Ptaszyckiego:

  • nr 10 – będzie kursować po trasie zmienionej: „Łagiewniki” – przystanek „Plac Centralny im. R. Reagana”, al. Solidarności, ul. Ujastek Mogilski, ul. Igołomska – „Pleszów”. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian
  • nr 16 – zostanie zawieszona
  • nr 44 – w dalszym ciągu będzie zawieszona.

Linie zastępcze:

  • nr 74 – zostanie uruchomiona zastępcza linia tramwajowa kursująca po następującej trasie: „Mistrzejowice” – ul. ks. Jancarza, ul. Mikołajczyka, al. Andersa, „Plac Centralny im. R. Reagana”, al. Jana Pawła II, ul. Mogilska, ul. Lubicz, ul. Basztowa, ul. Długa, ul. Kamienna – „Dworzec Towarowy”, Linia będzie kursować w dni powszednie w godzinach ok. 6.00-18.00 co 15 minut.
  • nr 716 – zostanie uruchomiona zastępcza linia autobusowa kursująca po następującej trasie: „Aleja Przyjaźni” – al. Andersa, ul. Boruty-Spiechowicza, al. Jana Pawła II, ul. Ptaszyckiego – „Fort Mogiła”. Linia będzie obsługiwać następujące przystanki: „Aleja Przyjaźni”, „Os. Zgody” (tylko w kierunku alei Przyjaźni), „Os. Kolorowe” (tylko w kierunku fortu Mogiła), „Plac Centralny im. R. Reagana”, „Os. Na Skarpie”, „Klasztorna”, „Suche Stawy”, „Bardosa”, „Fort Mogiła”. Linia będzie kursować w dni powszednie co 15 minut w godzinach szczytu i co 20 minut poza godzinami szczytu oraz co 30 minut w dni wolne.

W związku z koniecznością przeprowadzenia prac sieciowych na placu Centralnym w nocy z niedzieli na poniedziałek, z 19 na 20 września, nie będzie kursować linia tramwajowa 62. W zamian zostanie uruchomiona linia autobusowa nr 662.

Zasady zachowania ważności biletów:

Bilety okresowe wykupione na linie nr 10 i 16 zachowują ważność na stałych i zmienionych trasach tych linii oraz na całej trasie linii nr 716. Ponadto:

  • bilety okresowe wykupione na linię nr 10 zachowują ważność: na trasie linii nr 123, 163 i 193 na odcinku „Os. Na Skarpie” – „Struga”, na trasie linii nr 174 na odcinku „Rondo Czyżyńskie” – „Kombinat”.
  • bilety okresowe wykupione na linię nr 16 zachowują ważność: na trasie linii nr 10 na odcinku „Fort Mogiła” – „Plac Centralny im. R. Reagana”, na trasie linii nr 123 na odcinku „Os. Na Skarpie” – „Mistrzejowice”, na trasie linii nr 163 i 193 na odcinku „Os. Na Skarpie” – „Rondo Piastowskie”, na trasie linii nr 174 na odcinku „Os. Kolorowe” – „Klasztorna”.

inf. ZDMK, fot. Wikipedia

Kraków

Kraków - najnowsze informacje