piątek, 13 września 2019 11:53

Kraków: Przyjazny dzik? Czy na pewno?

Autor Marzena Gitler
Kraków: Przyjazny dzik? Czy na pewno?

Kraków, okolice Kopca Kościuszki, czwartek, 12 września ok 18.00 - 19.00. Wśród spacerowiczów spaceruje całkiem spokojny dzik (knur), trochę się posila a trochę zachęca przebywających w pobliżu do podzielenia się jedzeniem. Przyjazny i towarzyski. Lecz czy na pewno ?

W mediach społecznościowych jest coraz wiecej filmów i zdjęć, pokazujacych dziki w samym centrum miasta. Najczęściej można je spotkać w Skotnikach, Lasach Tynieckich, okolicach Lasu Wolskiego, na osiedlach Kliny i Toń oraz na rolniczych obszarach Nowej Huty. Ślady rycia w ziemi widać też na terenie kampusu UJ na Ruczaju, a teraz pojawiły się na Osiedlu Podwawelskim, gdzie od sierpnia na klatkach schodowych zawieszono kartki z informacją, gdzie zgłosić ich obecność.

Według statystyki w okręgu Polskiego Związku Łowieckiego w Krakowie żyje od 500 do 1000 dzików. W ubiegłym roku do Straży Miejskiej i Urzędu Miasta Krakowa zgłoszono 140 przypadków obecności dzików na terenie miasta. Mieszkańcy jednak, dla których dzik jest atrakcją, zapominają często, że to zwierzę, które może być niebezpieczne, co widać i słychać na naszym filmie:

Przypominamy, że w przypadku spotkania dzika należy niezwłocznie, lecz spokojnie oddalić się. Nie należy jednak tracić kontaktu wzrokowego ze zwierzęciem. Gdy zacznie szarżować, najlepiej szybko znaleźć kryjówkę, za którą można się schronić. Nie zdołamy przed nim uciec bo potrafi biec z prędkością nawet 40 kilometrów na godzinę.

Na terenie Krakowa działa całodobowe pogotowie ds. zwierząt łownych oraz całodobowe pogotowie ds. zwierząt podlegających ochronie gatunkowej. O zauważonych zwierzętach należy poinformować:

  • Straż Miejską Miasta Krakowa, ul. Dobrego Pasterza 116, 31-416 Kraków, całodobowy tel. alarmowy 986
  • Centrum Zarządzania Kryzysowego, ul. Rozrywka 26, 31-419 Kraków całodobowy tel. alarmowy 12 616 59 99
  • Wydział Kształtowania Środowiska UMK (w godzinach 7.30 do 15.30), os. Zgody 2, Kraków, tel. nr 12 616 88 86

red.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje