piątek, 12 lutego 2021 20:26

Setki osób na mrozie w obronie wolnych mediów

Autor Marzena Gitler
Setki osób na mrozie w obronie wolnych mediów

Pomimo silnego mrozu kilkaset osób wzięło udział w piątkowym proteście w Krakowie w obronie wolnych mediów, którego głównym organizatorem był Komitet Obrony Demokracji Małopolska. Podobne manifestacje odbyły się w Zakopanem, Olkuszu, Tarnowie i Wadowicach.

Senator Bogdan Klich porównał Jarosława Kaczyńskiego do motorniczego, który przez Budapeszt, chce zaprowadzić polski pociąg do Ankary. Stwierdził, że protest w obronie polskich mediów dotyczy też wolności Internetu, bo równolegle przygotowywany jest projekt, który ma doprowadzić do tego, by jednym przyciskiem można było wyłączyć portal czy stronę jak jest w Rosji czy Chinach. - Takie uprawnienia tylko i wyłącznie za zgodą wszystkich państw członkowskich powinna mieć Unia Europejska - podkreślił senator.

- Kaczyńskiemu marzy się Budapeszt w Warszawie, Budapeszt w Krakowie - mówi poseł Aleksander Miszalski - ale co gorsze, on próbuje te marzenia realizować. Zdemolował Trybunał Konstytucyjny, upolitycznił Sąd Najwyższy i KRS. Z mediów publicznych zrobił sobie tubę propagandową, ale to mu za mało. Chce zniszczyć media niezależne - mówił poseł PO. - Gdy ten podatek zostanie wprowadzony, to będzie śmierć nie tylko dużych koncernów. To będzie również śmierć mediów lokalnych. To będzie też śmierć wielu przedsiębiorców, bo to oni w końcu zapłacą wyższe faktury, a w końcu uderzy w każdego z nas. Co wtedy zostanie? Media Rydzyka, Sakiewicza, Karnowskich, tuba propagandowa Kurskiego. Nie możemy do tego dopuścić - mówił Miszalski. Zaprosił też do pospisywania inicjatywy poselskiej w sprawie likwidacji TVP Info.

Protestujących wsparli też Elżbieta Bińczycka z Unii Europejskich Demokratów, Jerzy Mejsztowicz z Nowoczesnej, Liliana Śmiech z Akcji Europa, Magda Dropek z Równość.org.pl, która dziękowała lokalnym mediom za informowanie o przypadkach homofobii i edukowaniu w tym zakresie.  

Za wsparcie dla wolnych mediów podziękowali redaktor naczelny Wyborczej Kraków Michał Olszewski i dziennikarz Bartek Kuraś.

Cała relacja z Krakowa TU.

Krakowski protest był częścią ogólnopolskiej akcji "Protest w obronie wolnych mediów" pod hasłem "Wolni ludzie wolne media". Pisaliśmy o niej tu:

Trwa protest mediów. Winny rządowy plan wprowadzenia podatku od reklam
Od rana trwa protest największych mediów w kraju. Jego przyczyną są rządowe plany wprowadzania nowego podatku. Wchodząc na największe portale informacyjne w Polsce, nie zobaczymy na nich serwisów informacyjnych. Zamiast tego zamieszczona jest informacja o trwającym proteście. Komercyjne stacje radi…

i tu:

PROTEST MEDIÓW. Czytelnicy: “Solidaryzujemy się z waszymi metodami i celami”
Trwa PROTEST MEDIÓW. Czytelnicy solidaryzują się z mediami

Podobne manifestacje w Małopolsce odbyły się w Zakopanem, na olkuskim rynku, w Tarnowie i Wadowicach. To reakcja na rządowy projekt ustawy o opodatkowaniu mediów  tzw. podatkiem reklamowym. Manifestacje przeciwko tym działaniom odbyły się w całej Polsce.

zobacz też:

Protest w obronie mediów w Krakowie. Marek Sowa: “Głównym źródłem sfinansowania tego haraczu będą polskie, lokalne firmy”
Kraków wiadomości: W Krakowie odbędzie się protest w obronie wolności mediów. Dlaczego ważna jest ich niezależność - mówi poseł Marek Sowa

Małopolska - najnowsze informacje