czwartek, 28 października 2021 15:27

Kraków: Ruszyła budowa komisariatu na Ruczaju [ZDJĘCIA]

Autor Tomasz Stępień
Kraków: Ruszyła budowa komisariatu na Ruczaju [ZDJĘCIA]

Wszyscy mieszkańcy Podgórza doskonale wiedzą, jak wygląda siedziba komisariatu V przy Zamoyskiego. Brak miejsc parkingowych to najmniejszy z problemów. Budynek jest stary, niefunkcjonalny, w kiepskim stanie technicznym. Ale właśnie rozpoczyna się nowa era w dziejach komisariatu numer V – tuż za pętlą Czerwone Maki ruszyła budowa nowej siedziby.

Ma obsługiwać dzielnice Dębniki, Łagiewniki, Podgórze i będzie miał siedzibę przy zbiegu ulic Mochnaniec i insp. M. Woźniczki. We wrześniu podpisano umowę z wykonawcą i jak na razie, wszystko idzie zgodnie z planem. Roboty miały się rozpocząć w III kwartale tego roku i rzeczywiście – wycięto wszystkie krzaki, które były dominującym elementem pejzażu, teren ogrodzono i na budowę wjechały pierwsze koparki.

Policjantom z Podgórza nowa siedziba należała się już dawno. Komisariat Policji V przy ulicy Zamoyskiego 20-22 to po prostu jedna z kamienic w zwartej, miejskiej zabudowie Podgórza. Budynek wzniesiono w pierwszej połowie XX wieku, a następnie rozbudowano w roku 1989. Komenda ma 4 kondygnacje nadziemne i piwnice wykonane w technologii tradycyjnej, murowanej. Aktualnie siedziba komisariatu Policji V w Krakowie jest w niezadowalającym stanie technicznym, bez wystarczającej ilości miejsc do parkowania. A w komisariacie pracuje 146 policjantów i 16 pracowników cywilnych.

Na szczęście ma się to zmienić. Miasto przekazało Policji odpowiedną działkę i podjęto decyzję o budowie nowej siedziby u zbiegu ulicy Mochnaniec i ulicy inspektora Marka Woźniczki, zgodnie z obowiązującymi standardami resortowymi, przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ppoż. Docelowo na komisariacie ma pracować 180 policjantów i pracowników cywilnych, z uwzględnieniem planów rozwoju jednostki. Będzie też parking podziemny na 28 miejsc, stanowisko mycia pojazdów, parkingi naziemne i plac manewrowy.

– Budowa komisariatu V Policji w Krakowie to dla nas bardzo ważne przedsięwzięcie i priorytetowa inwestycja. Jest zwieńczeniem starań o poprawę warunków pracy funkcjonariuszy i pracowników Policji, ale przede wszystkim o bardziej efektywny i bezpośredni kontakt mieszkańców Krakowa z policjantami, czemu będzie sprzyjać nowa siedziba komisariatu. Bo przecież to bezpieczeństwo staje się tutaj najważniejszym celem – mówił komendant wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion.

Budowa komisariatu będzie kosztować 26 871 810 zł. Nowa siedziba ma być gotowa za dwa lata.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje