środa, 9 czerwca 2021 08:00

Kraków. Tokarczuk i Mleczko honorowymi obywatelami miasta

Autor Marzena Gitler
Kraków. Tokarczuk i Mleczko honorowymi obywatelami miasta

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Krakowa Olga Tokarczuk oraz Andrzej Mleczko otrzymali tytuł honorowych obywateli miasta. Uchwały w tej sprawie przygotował przewodniczący RMK Dominik Jaśkowiec.

Komisja Główna Rady Miasta Krakowa zaproponowała, aby nadać tytuły honorowych obywateli Krakowa Oldze Tokarczuk oraz Andrzejowi Mleczce. – Uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa, podczas której je wręczymy może odbyć się we wrześniu lub październiku - mówi Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Projekty uchwał autorstwa Komisji Głównej Rady Miasta Krakowa w sprawie uhonorowania tych wybitnych osób wpłynęły już do Kancelarii Rady Miasta Krakowa. Podczas sesji, które odbędzie się po wakacjach, referować je będzie Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

- Wstępnie umówiliśmy się z Prezydentem, że uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa, podczas której wręczymy tytuły honorowych obywateli miasta Krakowa może odbyć się we wrześniu lub październiku. Jesteśmy już po posiedzeniu Komisji Głównej RMK, która większością głosów przyjęła moje rekomendacje, aby nadać tytuł honorowego obywatela miasta Krakowa noblistce, Oldze Tokarczuk - mówi Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący RMK. Olga Tokarczuk to wybitna pisarka, eseistka, poetka, autorka scenariuszy, laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018.

Podczas dyskusji na Komisji pojawiły się głosy, że Olga Tokarczuk nie jest związana z Krakowem, zdradził Dominik Jaśkowiec. - Nie jest to jednak do końca prawdą, gdyż jej oficjalnym wydawcą jest krakowskie Wydawnictwo Literackie – przypomniał Przewodniczący RMK.

Takich wątpliwości nie wzbudziła druga kandydatura. Andrzej Mleczko choć nie jest z Małopolski, studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Artystycznie debiutował w 1971 w tygodniku „Student”. W Krakowie też w 1982 rokuj założył swoją pierwszą galerię autorską, która ciągle funkcjonuje przy ul. św. Jana 14.

Na dzisiejszej sesji radni podjęli decyzje o przyznaniu honorowych tytułów obu zasłużonym dla polskiej kultury osobom.

Galeria autorska Andrzeja Mleczki w Krakowie - fot. KATASTROF - Praca własna, Domena publiczna

- To artysta, rysownik, satyryk, człowiek o wielu talentach, którego twórczość jest znana chyba wszystkim Polakom – podsumował Jaśkowiec, przypominając, że Andrzej Mleczko obchodzi w tym roku 50. rocznicę swojej działalności artystycznej. - Z tej też okazji taki tytuł mu się po prostu należy – mówił Przewodniczący RMK.

Fot. główna collage - fot. Harald Krichel - Praca własna, CC BY-SA 4.0 oraz Sławek - Mleczko Andrzej, CC BY-SA 2.0,

Kraków

Kraków - najnowsze informacje