piątek, 10 czerwca 2022 12:10

Kraków: Jakich pamiątek nie wolno przywozić z wakacji?

Autor Tomasz Stępień
Kraków: Jakich pamiątek nie wolno przywozić z wakacji?

Wielu turystów nie ma pojęcia, że przywożąc z różnych zakątków świata np. muszle czy kawałek rafy koralowej, na polskim lotnisku może mieć sporo problemów. Zabronione jest na przykład przywożenie bez zgody torebek, pasków czy butów z krokodyla czy kawałków rafy koralowej. Może za to grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Dlaczego?

Tysiące egzotycznych gatunków zwierząt i roślin – chronionych jest przepisami CITES. W godzinach  9:00 – 15:00, pracownicy CEL oraz funkcjonariusz Służby Celno - Skarbowej przybliżą odwiedzającym krakowski ogród - Konwencję Waszyngtońską (CITES). Dokument ten mówi o ochronie zagrożonych wyginięciem roślin i zwierząt. Dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat Krakowski Ogród Zoologiczny oraz Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport zorganizowały w sobotę 11 czerwca na wspólne przedwakacyjne warsztaty.

Dla zwiedzających przygotowano: CITESOWE memory z okazami CITES z naszego ZOO, grę rozpoznaj zwierzaka zagrożonego wyginięciem na mapie z okazami CITES, ściankę foto z porównaniem skrzydeł kondora do orła bielika i puchacza zwyczajnego o realnych wymiarach 3,2m x 1,8.

Pracownicy CEL będą uczyć jak prawidłowo spakować bagaż podręczny, a najmłodszych zapraszają na tematyczne warsztaty plastyczne. Będzie także ścieżka zagadek oraz wystawa zakazanych pamiątek. Przed wakacjami podpowiemy  jak zostać prawdziwym, świadomym podróżnikiem i jakich pamiątek nie wolno przywozić. Żaden podróżnik planujący wakacje nie może tego przegapić!

fot: Izba Celna w Katowicach

Kraków

Kraków - najnowsze informacje