piątek, 3 września 2021 13:32

Kraków. Wachowicz, Sajdak i Organek. Kto jeszcze przeczyta sztukę Dulskiej pod Kopcem?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Wachowicz, Sajdak i Organek. Kto jeszcze przeczyta sztukę Dulskiej pod Kopcem?

Kraków jest gotowy na kolejne Narodowe Czytanie. Tym razem pod Kopcem Kościuszki zabrzmią słowa "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, a przeczytają je wyjątkowe osoby. Jak się okazuje, to miejsce wybrano nie bez powodu.

Narodowe Czytanie w Krakowie to już tradycja. W tym roku akcja pod patronatem Pary Prezydenckiej, zorganizowana z Biblioteką Kraków, odbędzie się pod Kopcem Kościuszki.

– W tym roku Narodowe Czytanie z Biblioteką Kraków odbędzie się pod kopcem Kościuszki, na który w krakowskiej wersji sztuki (przypomnijmy, że pierwotna jest lwowska) symbolicznie zmierza Felicjan Dulski, małżonek głównej bohaterki, mistrzyni obłudy. Dlatego właśnie 115-lecie powstania dramatu, Biblioteka Kraków postanowiła uczcić epokowym wejściem – prawdziwym, nie udawanym – rodziny Dulskich na szczyt kopca Kościuszki! – przypomina Biblioteka Kraków, zapraszając do udziału w wydarzeniu.

Narodowe Czytanie z Biblioteką Kraków pod Kopcem Kościuszki odbędzie się 4 września. Początek o godz. 13.00. Dramat Zapolskiej przeczytają: Ewa Wachowicz – dziennikarka i producentka telewizyjna, autorka książek kulinarnych, która wystąpi w roli Anieli Dulskiej, Maria Sajdak – wioślarka, medalistka olimpijska jako Hanka, służąca w domu Dulskich, Tomasz Organek – muzyk, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów w roli Zbyszka, syna Dulskich oraz Robert Piaskowski  –  pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury jako mąż Dulskiej – Felicjan. Narratorem będzie Piotr Wasilewski z Biblioteki Kraków, a oprawę muzyczną zapewni Zespół Pieśni  i Tańca „Krakowiacy”.

Narodowe Czytanie to realizowana od 2012 roku ogólnopolska akcja, która ma przypomnieć najsłynniejsze utwory literatury polskiej. Obszerne fragmenty wybranych utworów czytane są w różnych miejscach Polski przez mniej lub bardziej znane osoby. Dotychczas w taki sposób przypomniano już takie klasyki jak: „Pan Tadeusz”, „Lalka”, utwory Aleksandra Fredry, „Trylogia”, „Quo vadis”, „Wesele”, „Przedwiośnie”, „Nowele polskie”, czy „Balladyna”, którą w ubiegłym roku czytano wspólnie aż w 3200 miejscach Polski.

Główne krakowskie Narodowe Czytanie rozpocznie się w sobotę, 4 września o godz. 13 na scenie pod Kopcem Kościuszki obok Muzeum Kościuszkowskiego w Krakowie.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka