środa, 28 kwietnia 2021 14:25

Kraków. Wielki jarmark zwierzyniecki już w ten weekend

Autor Marzena Gitler
Kraków. Wielki jarmark zwierzyniecki już w ten weekend

W najbliższy weekend, 1 i 2 maja, odbędzie się jarmark zwierzyniecki. W pobliżu Błoń, wzdłuż al. Focha, pojawią się przedsiębiorcy, których mieszkańcy kojarzą z tradycyjnych odpustów. Na jarmarku będzie można kupić rękodzieło, słodycze i zabawki.

W drugi dzień świąt Wielkanocnych przy klasztorze Norbertanek na krakowskim Zwierzyńcu odbywa się co roku barwny odpust zwany Emausem. Jego tradycja sięga czasów średniowiecznych i nawiązuje do opisanej w Ewangelii św. Łukasza wędrówki uczniów Jezusa, którzy w dniu Jego zmartwychwstania „byli w drodze do wsi zwanej Emaus, oddalonej o 60 stadiów od Jerozolimy”. Dawniej emausowe odpusty odbywały się przy kilku kościołach na przedmieściach Krakowa. Tradycja ta przetrwała jednak tylko na Zwierzyńcu. W barwnych kramach na ulicach Kościuszki i Senatorskiej niegdyś sprzedawano m.in. piernikowe serca, różańce z ciasta, cukierki, gliniane gwizdki, ptaszki czy drewniane zabawki i figurki. Wierzono, że niektóre emausowe pamiątki, jak np. gliniane dzwonki, mają moc odpędzania złych mocy i przynoszą szczęście.

Emaus Kraków Salwator Muzeum Krakowa
Odpust Emaus na krakowskim Salwatorze/ foto. Muzeum Krakowa

Nie mniej znanym i oryginalnym krakowskim zwyczajem wielkanocnym jest Rękawka, odbywająca się w pierwszy wtorek po Wielkanocy przy kościele św. Benedykta na wzgórzu Lasoty w Podgórzu. Tradycja związana jest ze znajdującym się na wzniesieniu kopcem Kraka, który według przekazu Jana Długosza miał być usypaną mogiłą legendarnego założyciela Krakowa. Sama ta budowla bywa czasem nazywana Rękawką, bo jak głoszą podania, ziemię do usypania tego kopca noszono w rękawach, choć to tylko jedno z możliwych wytłumaczeń tej nazwy.

Tegoroczne Targi Wielkanocne na Rynku Głównym, odpusty (Emaus na Salwatorze, oraz na ul. Prostej i na ul. Poległych w Krzesławicach) oraz tradycyjna Rękawka zostały odwołane tuż przed świętami z uwagi na wzrost zakażeń koronawirusem i wprowadzone obostrzenia.

Podczas wydarzenia 1 i 2 maja swoje stoiska w pobliżu Błoń, wzdłuż al. Focha, pojawią się przedsiębiorcy, których mieszkańcy kojarzą z tradycyjnych odpustów. Na jarmarku będzie można kupić rękodzieło, słodycze i zabawki.

foto: W. Majka/krakow.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje