piątek, 24 września 2021 10:28

To działa! Kraków zamówi dwie kolejne odłownie dzików

Autor Marzena Gitler
To działa! Kraków zamówi dwie kolejne odłownie dzików

Już 150 dzików odłowiono w tym roku w Krakowie. Miasto zamówi dwie kolejne odłownie dzików. Pieniądze na ten cel przeznaczyła podczas ostatniej sesji Rada Miasta.

W Krakowie zostaną postawione dwie nowe odłownie dzików. Jedna odłownia, skonstruowana przy współpracy pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego działa już od lutego br. Dzięki niej udało się odłowić dziki terenie Kampusu UJ, a w czerwcu na Osiedlu Podwawelskim.  

Odłownia to urządzenia mobilne, które łatwo można przenieść w inną lokalizację. Odłownia posiada monitoring termowizyjny i wizyjny, który wywołuje sygnał alarmujący pracownika, że zwierzęta są w pułapce. Dzięki temu można zamknąć ją wtedy, kiedy wewnątrz, przywabione rozrzuconym pokarmem, znajdzie się całe stado.

Dziki powodują dużo strat w Krakowie. W tym roku w styczniu zniszczyły wyremontowane boisko Klubu Sportowego Albertus Kraków przy ul. Tomickiego. Spotykane są nocą na osiedlach, niszczą trawniki, buszują w parkach, czasem straszą spacerujących mieszkańców. Niektóre tak przystosowały się do życia wśród ludzi, że tu robią sobie legowiska i rodzą młode.  

Dzięki odłowni złapano już w sumie 150 dzików, które następnie zostały wywiezione poza miasto w miejsce ustalone z dzierżawcą danego obwodu łowieckiego.

Teraz odłowni będzie więcej. Wczoraj Rada Miasta przegłosowała zmiany w budżecie, które pozwalają na aneksowanie umowy z Pogotowiem dla Dzikich Zwierząt dotyczącej powstania nowych odłowni. Zostaną one ulokowane w miejscach, w których są najczęściej zgłaszane przypadki pojawiania się tych zwierząt.

Dwie nowe odłownie zostaną wykonane przez Pogotowie dla Dzikich Zwierząt, które działa na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa. Łączny koszt ich przygotowania, wraz z obsługą techniczną, to 90 tys. zł.

fot. pixabay.com

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka