piątek, 28 sierpnia 2020 13:15

Krakowska Linia Muzealna po raz pierwszy z trzywagonowym składem

Autor Justyna Niemiec
Krakowska Linia Muzealna po raz pierwszy z trzywagonowym składem

W niedzielę, 30 sierpnia mieszkańcy Krakowa i przebywający w nim turyści, będą mieli okazję odbyć podróż historycznym składem trzech wagonów. Kursować będą na Linii Muzealnej - 0.

Po raz pierwszy na trasie Linii Muzealnej pojawią się tramwaje z trzywagonowym składem. Zabytkowe maszyny, a właściwie ich skład, będzie złożony z gdańskiego Ringa oraz doczep KSW i ND. W takiej konfiguracji pojawią się po raz pierwszy w historii na ulicach naszego miasta. Wcześniej można było je spotkać jedynie w Gdańsku, co mimo wszystko także należało do rzadkości.

Każda z maszyn jest koloru czerwonego. Warto wspomnieć, że w Krakowie, w latach 50-tych XX wieku, część tramwajów również wyróżniała się tą barwą - dowodem na to są archiwalne pocztówki.

Decyzja o wysłaniu na Krakowską Linie Muzealną aż trzech wagonów jest podyktowana troską o komfort i bezpieczeństwo miłośników zabytkowych pojazdów. Jest to równoznaczne z większą ilością dostępnych miejsc dla pasażerów i możliwością zachowania określonego dystansu.

Zabytkowe tramwaje będą kursować z przystanku Dajwór do Cichego Kącika (odjazdy z przystanku Dajwór o godz. 10.52, 12.52, 14.52, 16.32, odjazdy z Cichego Kąciak o godz. 11.52, 13.52, 15.52 i 17.32). Trasa w najbliższą niedzielę będzie taka sama jak tydzień temu, a więc: Dajwór – św. Wawrzyńca – Starowiślna – most Powstańców Śląskich. – pl. Bohaterów. Getta – Na Zjeździe – Limanowskiego – most Piłsudskiego – Krakowska – Stradomska – Św. Gertrudy – Dominikańska – pl. Wszystkich Świętych – Franciszkańska – Straszewskiego – Piłsudskiego – al. 3 Maja – Cichy Kącik (powrót: Cichy Kącik – al. 3 Maja – Piłsudskiego – Podwale – Dunajewskiego – Basztowa – Teatr Słowackiego – Westerplatte – Poczta Główna – św. Gertrudy – Stradomska – Dietla – Starowiślna – Dajwór).

Każdy kto będzie chciał odbyć przejażdżkę tym historycznym tramwajem, musi posiadać maseczkę. Tak jak w przypadku innych zabytkowych pojazdów, obowiązuje limit pasażerów - 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc.

Krakowska Linia Muzealna jest częścią kampanii informacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”, która trwa już od 30 maja.

Szczegółowy rozkład jazdy linii nr 0 jest dostępny na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl

Info: UM Kraków/ Krakow.pl  foto: MPK Kraków

Kraków

Kraków - najnowsze informacje