wtorek, 17 sierpnia 2021 13:23

Krakowskie uczelnie będą segregowały studentów? Rzecznicy komentują

Autor Mirosław Haładyj
Krakowskie uczelnie będą segregowały studentów? Rzecznicy komentują

W lipcu Uniwersytet Śląski w Katowicach poinformował, że od października do akademików przyjmować będzie jedynie zaszczepionych studentów. Decyzję uzasadnił troską o zdrowie zakwaterowanych. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja na krakowskich uczelniach wyższych.

Kilka tygodni temu, w związku z decyzją Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, aby kwaterować w akademikach jedynie zaszczepionych studentów, w sieci zawrzało.

– W akademikach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w nowym roku akademickim będą mogły się zameldować wyłącznie osoby w pełni zaszczepione

– poinformował w liście do studentów rektor uczelni prof. Ryszard Koziołek.

Decyzja została uzasadniona troską o zdrowie studentów:

– Stawiamy ten warunek w obliczu ostrzeżeń przed kolejną falą epidemii, a także w przekonaniu, że przebywanie ze sobą w bliskiej odległości, w pokojach i korytarzach domów akademickich naraża Was szczególnie na ryzyko infekcji.

Rektor zaapelował przy okazji do niezaszczepionych studentów, aby przyjęli preparat "w dbałości o siebie, o swoje rodziny oraz o koleżanki i kolegów", z którymi będą spotkać się na uczelni.

Przed zbliżającym się rokiem akademickim postanowiliśmy zapytać o stanowisko w tej sprawie krakowskie uczelnie.

Uniwersytet Jagielloński nie będzie pomijał niezaszczepionych

Władze najstarszej uczelni w kraju postanowiły podczas kwaterowania nie pomijać niezaszczepionych studentów. Adrian Ochalik Rzecznik Prasowy UJ w rozmowie z Głos24 zapewniał:

– Zgodnie z przyjętą polityką bezpieczeństwa w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2, nie przewidujemy ograniczenia możliwości zakwaterowania w naszych akademikach wyłącznie dla osób zaszczepionych.

Na rok akademicki 2021/2022 w domach studenckich UJ przygotował 2678 miejsc. Ochalik zapowiedział także, że w akademikach nie będzie redukcji miejsc w związku z koronawirusem, tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku:

– Na chwilę obecną planowane jest kwaterowanie w domach studenckich z pełnym wykorzystaniem udostępnionych miejsc. Zgodnie z przyjętą polityką bezpieczeństwa, w odpowiedzi na ewentualny wzrost zagrożenia epidemicznego, obowiązujące zasady sanitarne mogą ulec zmianie (np. w roku akademickim 2020/2021 mieszkańcy domów studenckich UJ byli kwaterowani po maksymalnie dwie osoby w pokoju).

Rzecznik uniwersytetu przypominał także o trwającej w uniwersytecie akcji zachęcającej do szczepień:

– W Uniwersytecie Jagiellońskim trwa akcja komunikacyjna „Zaszczep się i  studiuj bezpiecznie”, zachęcająca do szczepień, kierowana do naszych  studentów.

Akademia Górniczo-Hutnicza zamiast segregować zwiększa limity

W największym miasteczku studenckim w Polsce również nie będzie segregacji. Rzecznik prasowy uczelni mgr Anna Żmuda-Muszyńska w rozmowie z Głosem24 poinformowała, że część miejsc w akademikach rozdzielono już w maju:

– W miasteczku studenckim AGH, czyli największym tego typu miasteczku w Polsce, nie ma obostrzeń polegających na przydziale miejsc w zależności od tego czy jest się zaszczepionym, czy nie. Szczególnie, że część miejsc dla studentów lat wyższych została rozdzielona już w maju. Wtedy odbył się tryb podstawowy naszego centralnego rozdziału miejsc i wówczas przyznaliśmy ich ponad 3700. Teraz w sierpniu odbywa się tryb dodatkowy dla studentów lat wyższych, a aktualnie trwa także procedura rozdziału miejsc dla kandydatów przyjętych na pierwszy rok studiów. Natomiast nie ma żadnych obostrzeń związanych z tym, że ktoś jest zaszczepiony, czy nie.

Uczelnia, jak informuje nas Anna Żmuda-Muszyńska, zrezygnowała także z wprowadzonego w związku z epidemią ograniczenia liczby osób zamieszkujących ten sam pokój:

-W zeszłym roku mieliśmy w związku z pandemią obostrzenia dotyczące tego, że w pokojach trzyosobowych kwaterowane były dwie osoby. Na ten moment od tego odeszliśmy, więc właściwie cała infrastruktura miasteczka jest dostępna dla chętnych.

Choć na uczelni nie działa już punkt szczepień zorganizowany w ramach kampanii pod hasłem „AGH się szczepi #UfamyNauce", władze wciąż zachęcają i będą zachęcać do przyjęcia preparatu przeciw koronawirusowi:

– Zachęcanie do szczepień odbywa się na naszej uczelni od wielu miesięcy. Taki punkt szczepień, który Akademia Górniczo-Hutnicza prowadziła, był zlokalizowany na terenie uczelni. On teraz już nie działa, natomiast przez długie tygodnie mogli z niego skorzystać i nasi pracownicy, i studenci, i rodziny pracowników, bo dostępność szczepionek była bardzo duża. W tym punkcie zaszczepili się nasi nauczyciele akademiccy, bo im to prawo w pierwszej kolejności przysługiwało, potem z tej możliwości właśnie korzystały  kolejne grupy, o których mówiłam. Równorzędnie prowadziliśmy też kampanię promującą szczepienia „AGH się szczepi #UfamyNauce”, więc właściwie, gdzie tylko mogliśmy, do tych szczepień bardzo gorąco zachęcaliśmy, namawialiśmy do tego, żeby z tej możliwości skorzystać.

Uniwersytet Pedagogiczny liczy na mądrość studentów i ich doświadczenie życiowe, ale odwiedzin nie będzie

Rzecznik Uniwersytetu Pedagogicznego Dorota Rojek-Koryzna poinformowała nas, że uczelnia nie będzie wymagała od studentów zaświadczenia o przebytym szczepieniu, w celu otrzymania pokoju w akademiku:

– Nie, nie mamy żadnych tego typu wprowadzonych obostrzeń. Działamy w trybie covidowym, bezpiecznym, ale bez przymusu szczepień. Akademiki są normalnie dostępne, tak jak w ubiegłym roku, czyli pokoje trzyosobowe zmieniliśmy na dwuosobowe. Są zatem dostępne dwójki i jedynki.

Dorota Rojek-Koryzna poinformowała nas, że wszystkie wprowadzone w minionym roku akademickim obostrzenia zostają podtrzymane, dotyczy to m.in. zakazu odwiedzin:

– Pozostają wszystkie te, które były utrzymane ubiegłym roku i tam była kwestia zakazu odwiedzin, wyznaczonych izolatoriów na wypadek ewentualnych zachorowań. Cały personel akademików jest zaszczepiony, a jeśli chodzi o studentów, to wszyscy liczymy na ich mądrość i doświadczenie życiowe w stosunku do tego, co się działo.

Uniwersytet Ekonomiczny podkreśla, że nie ma uprawnień do sprawdzania, czy ktoś został zaszczepiony, czy nie

Rzecznik prasowy UE Paweł Kozakiewicz poinformował nas, że uczelnia podczas kwaterowania do akademików nie wymagała zaświadczenia o byciu zaszczepionym:

– Miejsca już są przyznane, ale absolutnie nie było takiego kryterium. Panie kierownik nawet nie pytały o to, czy ktoś jest zaszczepiony, czy nie.

Paweł Kozakiewicz podkreślił, że uczelnia nie ma uprawnień, aby sprawdzać, czy studenci zdecydowali się na szczepienie, ale rektor cały czas zachęca do przyjęcia preparatu:

– Dyrektor zachęca cały czas, natomiast jest to na zasadzie dobrowolności i możemy tylko zachęcać do tego, żeby się zaszczepić, ale nie ma tutaj nawet dyskusji o tym, żeby to było egzekwowane czy sprawdzane. Nie mamy takich uprawnień.

Na Politechnice nie będzie podziałów

W rozmowie z Głosem24 rzecznik prasowy Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie mgr Małgorzata Syrda-Śliwa zapewniła, że uczelnia nie wprowadzi podziału na zaszczepionych i niezaszczepionych:

– U nas nie będzie takiego podziału. Nie będzie różnicowania studentów na zaszczepionych i niezaszczepionych. Przynajmniej na razie, według naszej interpretacji, nie pozwala na to prawo, więc w ogóle nie ma takiego tematu.

Kierując się bezpieczeństwem, Politechnika Krakowska postanowiła zwiększyć liczbę pokoi jednoosobowych:

– Akademiki przygotowują się, mocniej stawiając na bezpieczeństwo. Zwiększyliśmy liczbę pokoi jednoosobowych jeszcze w trakcie wakacji. Zobaczymy, co się będzie działo. Jeśli sytuacja będzie się zmieniała, to będziemy reagować na bieżąco.

Uczelnia jest także gotowa zorganizować szybkie szczepienia dla studentów na samym początku roku akademickiego. Aktualnie samorząd studencki (w imieniu Politechniki Krakowskiej) rozeznaje, czy zaistnieje taka potrzeba:

– Mieliśmy jedną turę szczepień, najpierw dla pracowników, później dla studentów, z czego skorzystała część osób. Przed startem roku akademickiego będziemy przygotowani na to, jeśli będą takie potrzeby, a rozeznaje je szerzej w naszym imieniu samorząd studencki, to będziemy w stanie zorganizować też turę szczepień takich właśnie szybkich dla studentów tuż przed startem i na początku roku akademickiego.
koronawirus najnowsze informacje

Fot.: unsplash

Kraków

Kraków - najnowsze informacje