wtorek, 8 września 2020 06:56

Krwawnik pospolity - kiedy warto z niego skorzystać?

Autor Głos 24
Krwawnik pospolity - kiedy warto z niego skorzystać?

Istnieje wiele różnych ziół, które są w stanie nas wesprzeć w zmaganiu się z chorobami czy po prostu są przydatne w zachowaniu młodego wyglądu i zdrowia. Krwawnik pospolity jest jedną z roślin o bardzo szerokim zakresie zastosowania, którą znajdziemy zarówno w produktach leczniczych, jak i w kosmetykach. Na czym polega jego fenomen? W czym krwawnik może nam pomóc i w jaki sposób można z niego korzystać? Kto może, a kto nie powinien używać tego ziela w celach leczniczych?

1. Czym jest krwawnik pospolity?

2. Krwawnik pospolity - właściwości

3. Krwawnik pospolity - zastosowanie

Czym jest krwawnik pospolity?

Krwawnik to roślina rosnąca w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji. Ma drobne, białe kwiatki oraz specyficzne "owłosienie" na łodygach. Nie jest to ziele zbyt wysokie, ponieważ zwykle nie przekracza 80 centymetrów. Ma za to wiele zastosowań w kosmetyce oraz medycynie naturalnej. Chociaż jest w stanie zdziałać dla nas wiele dobrego, nie powinien być spożywany na surowo ze względu na możliwość wystąpienia lekkich objawów zatrucia: poczuciem oszołomienia, bólu głowy czy wysypki.

Krwawnik pospolity - właściwości

Odpowiednio przygotowany krwawnik pospolity wykazuje wiele leczniczych właściwości. Działa rozkurczowo i przeciwzapalnie, pobudza żołądek do produkcji soków trawiennych, ma również odkażający wpływ na organizm. Spożycie go w odpowiedniej ilości wywołuje również działanie moczopędne. W sytuacji, gdy posiadamy bolesne miesiączki, spożywanie krwawnika w formie naparu może przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości wywołanych okresem. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.izielnik.pl/blog/krwawnik-pospolity-jakie-ma-wlasciwosci-zastosowanie-i-przeciwwskazania.

Krwawnik pospolity - zastosowanie

Z krwawnika pospolitego wykonuje się wiele różnych rzeczy: napary, nalewki, oleje czy herbaty. Można go również stosować zewnętrznie, w formie okładów na skórę. Można stosować go w takich dolegliwościach jak przeziębienie, grypa, jako dodatek do leczenia choroby nerek, do odkażania ran a także gdy potrzebujemy wywołać u siebie efekt moczopędny. Krwawnika nie powinny natomiast spożywać dzieci poniżej 12 roku życia oraz osoby u których ta roślina powoduje reakcję alergiczną.

Krwawnik pospolity jest ziołem o wielu zastosowaniach. Należy jednak korzystać z niego mądrze, ponieważ w nadmiarze lub w złej formie może nam zaszkodzić. Jeżeli potrzebujemy produktów z jego zawartością, najlepiej zdecydować się na już gotowe i przetworzone ziele, aby uniknąć ryzyka powstania skutków ubocznych.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka