wtorek, 18 stycznia 2022 11:19

Krzeszowice. Biblioteka oficjalnie otwarta. Jest też kino!

Autor Marzena Gitler
Krzeszowice. Biblioteka oficjalnie otwarta. Jest też kino!

W poniedziałek, 17 stycznia w Krzeszowicach uroczyście otwarto nowy budynek Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej z salą widowiskowo-kinową. Pierwszych czytelników powita we środę.

Nowa siedziba krzeszowickiej biblioteki była marzeniem pracowników i czytelników. Z inicjatywą jaj budowy wyszedł burmistrz Wacław Gregorczyk, który przekazał na ten cel działki po targowisku przy ul. Szkolnej.

Gmina dwukrotnie nieskutecznie starała się na dofinansowanie inwestycji z programu Biblioteka plus. Szansą na jej zrealizowanie było przyznanie dotacji przez Zarząd Województwa Małopolskiego na rewitalizację centrum Krzeszowic, w ramach której znalazła się też budowa nowej siedziby biblioteki. Co ciekawe, koncepcję samego budynku opracowała ówczesna dyrektor Danuta Hubisz-Rudel wraz z pracownikami Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszowicach i pracownikami Urzędu Gminy Krzeszowice. Dużym zaangażowaniem wykazali się pracownicy Wydziału Inwestycji oraz pracownicy odpowiedzialni za pozyskanie dotacji.

Budowa biblioteki trwała od wiosny 2019 roku. Inwestycję zrealizowało ofertę konsorcjum firm ATB i JARKOP. Budowa kosztowała blisko 8 mln zł, z czego 3.1 mln. złotych to dofinansowanie z funduszy unijnych.

17 stycznia oficjalnie otwarto nowy budynek. W uroczystości wzięli udział m.in. wicemarszałek Łukasz Smółka, burmistrz Wacław Gregorczyk, Tomasz Tomala z Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury, dyrektor biblioteki Klaudia Węgrzyn, Przewodniczący Rady Miejskiej Adam Godyń i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Artur Baranowski.

- Budowa biblioteki głównej była możliwa dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich. Cieszę się, że nowy obiekt da możliwość rozwoju tej placówki, poszerzenia działalności m.in. o zajęcia językowe oraz warsztaty literackie i plastyczne, dedykowane zarówno dzieciom i młodzieży jak i dorosłym czytelnikom - powiedział Łukasz Smółka.

W nowoczesnym budynku o pow. blisko 1000m2 zmieściły się nowoczesne wypożyczalnie dla dorosłych i dla dzieci, sala widowiskowo-kinowa na 80 miejsc z profesjonalnym nagłośnieniem, sala komputerowa, czytelnia, strefa małego czytelnika i kawiarnia literacką. Budynek biblioteki będzie też miejscem dostępnym dla organizacji pozarządowych oraz prezentacji wystaw i ciekawych spotkań. Na piętro można dostać się windą. Na dachu zamontowano instalację fotowoltaiczną.

Przed budynkiem będą się odbywać imprezy plenerowe.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna swoją działalność zaczęła tuż po wojnie, ponad 60 lat temu. Dla czytelników ma 43 tysiące książek, w tym około 30 tys. pozycji dla dorosłych i ponad 12 tys. książek dla dzieci. W budynku gromadzone są też zbiory regionalne, archiwum cyfrowe zdjęć i pamiątek związanych z gminą Krzeszowice.

Dla czytelników biblioteka zostanie otwarta 19 stycznia. Placówka będzie czynna we wtorek, czwartek i piątek od godz. 10 do 18. We środę od godz. 8 do 16, a w soboty od godz. 8 do 14.

fot. UMWM

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka