Dla miłośników historii i genealogii, którzy z zamiłowaniem tropią korzenie swoich rodzin, powstaje nowy portal wadowiczanie.pl. Muzeum Miejskie zaprasza do jego współtworzenia i przesyłania biogramów swoich przodków – osób związanych z Wadowicami.
Od wiosny Muzeum Miejskie w Wadowicach realizuje projekt skierowany do pasjonatów historii i genealogii. W ramach Wadowickiej Szkoły Genealogów, bo taka jest nazwa projektu, uczą się oni, gdzie i z jakich narzędzi korzystać, poszukując materiałów, potrzebnych do zbadania dziejów własnej rodziny. Dowiadują się, jak poprzez archiwa parafialne i państwowe docierać do cennych informacji, jak krytycznie spojrzeć na zdobyte materiały, a następnie – jak w ciekawy wizualnie sposób zaprezentować swoje drzewo genealogiczne. Na koniec projektu zaprezentują przygotowane przez siebie biogramy i drzewa na powstającym portalu wadowiczanie.pl. Portal zostanie oficjalnie zaprezentowany w połowie listopada, podczas wykładu na zakończenie projektu Wadowicka Szkoła Genealogów. To jednak nie koniec.
Wraz z pojawieniem się strony wadowiczanie.pl rozpocznie się nowy, już bardziej otwarty etap. Według założeń portal, który ma być swego rodzaju „Kto był kim w Wadowicach?”, będzie jednocześnie archiwum społecznościowym, forum historycznym i słownikiem biograficznym, gdzie znajdą się informacje o zmarłych już mieszkańcach Wadowic, którzy żyli na przestrzeni wieków. Do współtworzenia portalu zaproszeni są wszyscy, którzy chcą się podzielić historią swoich przodków, nie tylko osoby które uczestniczyły w projekcie. – Ta strona będzie „żyła”, rozwijała się dzięki biogramom nadsyłanym przez internautów – mówi Marcin Witkowski, koordynator projektu Wadowicka Szkoła Genealogów, realizowanego przez Muzeum Miejskie.
Publikowane materiały będą miały różnorakie formy. – Mogą to być biogramy, tworzone według tych samych zasad, które obowiązują w Polskim Słowniku Biograficznym, ale równie dobrze mogą to być też „luźniejsze” wspomnienia o swoich przodkach oraz całe drzewa genealogiczne – wyjaśnia Marcin Witkowski. – Na stronie Muzeum znajdują się w tej chwili trzy biogramy przygotowane przez uczestników projektu. Warto zauważyć, że jeden z nich ma dość nietypową formę. Osoba która go pisała, dokładnie przedstawiła w nim także dom swojego dziadka, któremu poświęcona jest nota biograficzne. Jak najbardziej przyzwalamy na taką formę biogramów – dodaje.
Trzeba też podkreślić, że portal wadowiczanie.pl będzie zawierał nie tylko biogramy konkretnych osób. – Będą się na nim znajdowały również informacje dotyczące różnych wydarzeń z historii miasta. Tutaj bardzo liczymy na nagrania audio, np. wywiady z babcią lub dziadkiem, którzy będą wspominać konkretne wydarzenia z przeszłości – mówi Marcin Witkowski.
Jakie informacje powinny zawierać biogramy?
Nota biograficzna powinna zawierać możliwie kompletne informacje o życiu przedstawianej osoby, o sprawowanych przez nią funkcjach itd. Przede wszystkim musi określić jej związek z Wadowicami (czy to przez miejsce urodzenia, zamieszkania, ukończenie szkoły, działalność itd.). Muzeum Miejskie w Wadowicach podało przykładowy schemat, na którym warto się wzorować. Wygląda to następująco:
„Imię/imiona i nazwisko/nazwiska (lata życia) – zawód/profesja. Dokładna data dzienna i miejsce urodzenia, informacje o rodzicach (opcjonalnie o rodzeństwie, przodkach, itp.). Ukończone szkoły (i studia). Praca. Służba wojskowa. Udział w wojnach i konfliktach zbrojnych. Dorobek zawodowy (i naukowy). Rodzina. Miejsce, dokładna data i przyczyna zgonu. Miejsce pochówku. Dalsze losy rodziny. Bibliografia: źródła (archiwa), literatura. Na końcu, w prawym dolnym rogu umieszczamy imię i nazwisko autora biogramu.”
Jak przekazywać materiały?
Dopóki nie funkcjonuje jeszcze portal wadowiczanie.pl, biogramy, zdjęcia i materiały audio można przekazywać bezpośrednio do Muzeum Miejskiego w Wadowicach za pośrednictwem poczty mailowej (adres: muzeum@wck.wadowice.pl) lub osobiście (ul. Kościelna 4). Jeśli ktoś nie do końca potrafi poradzić sobie z zeskanowaniem fotografii czy opracowaniem noty biograficznej, pracownicy Muzeum udzielą odpowiednich wskazówek.
Wszystkie zebrane do połowy listopada biogramy trafią na stronę i będą już dostępne w momencie premiery portalu.
Później materiały będzie można już zamieszczać na stronie poprzez specjalnie w tym celu opracowany formularz elektroniczny.
Portal powstaje w ramach projektu Wadowicka Szkoła Genealogów, który jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Anna Piątkowska-Borek
Wstępny projekt portalu (źródło: Muzeum Miejskie w Wadowicach)