sobota, 7 września 2019 20:46

Która miejscowość miała równie piękny jubileusz?

Autor Anna Piątkowska-Borek
Która miejscowość miała równie piękny jubileusz?

W gminie Zabierzów obchodzono jubileusz 700-lecia Pisar.

Uroczystości rozpoczęły się poświęceniem przez ks. Andrzej Badurę kamienia upamiętniającego jubileusz 700-lecia Pisar. Następnie na scenie grupa teatralna „Ars Vivendi” zaprezentowała adaptację opowiadań A. Czechowa. Potem odbyła się cześć oficjalna, podczas której sołtys Andrzej Kaczmarczyk przywitał wszystkich przybyłych gości i przybliżył zebranym historię wsi.

Sołtys wręczył obrazy z grafiką Lamusa oraz pamiątkowe medale, zaprojektowane przez Wydział Rozwoju i Promocji Urzędu Gminy Zabierzów specjalnie z okazji Jubileuszu, a także publikację pt. „Pisary na przestrzeni dziejów 1319-2019” autorstwa Krzysztofa Szychowskiego, której wydawcą jest SCKiPGZ.

Szczególnie cenny dla poznania historii Pisar był montaż literacki „700 lat sołectwa Pisary” wyreżyserowany przez Grażynę Samek. Wystąpiły też dzieci ze świetlicy w Pisarach, które zaprezentowały pokaz tańca dworskiego, przygotowany z opiekunem grupy – Ewą Tarnawską.

Kolejnym punktem programu był przegląd folklorystyczny w ramach projektu EtnoZabierzów, w którym zaprezentowały się następujące zespoły: Klub Seniora Dolce Vita z Bolechowic, Klub Seniora Młodzi Duchem z Kobylan, Klub Seniora Sami Swoi z Rudawy. Gościnnie na scenie zaprezentowały się: Zespół Folklorystyczny Ustronie ze Skierniewic, Zespół Ludowy Brzustowianie z Brzustowa oraz „Śliczny zespół” z Rzeczycy. Występy oceniało Jury w składzie: Dyrektor SCKiPGZ Aleksandra Małek, koordynator projektu EtnoZabierzów Jacek Zakrzewski oraz Katarzyna Starowicz. Na zakończono wręczono nagrody, które otrzymali: za indywidualność artystyczną – Klub Seniora z Rudawy, za interpretację – Klub Seniora z Bolechowic i za wdzięk sceniczny – Klub Seniora z Kobylan. Pamiątkę za udział w projekcie otrzymali członkowie zespołu Jarosze.

W trakcie wydarzenia odbyły się także przegląd folklorystyczny realizowany w ramach projektu Etno Polska 2019 – „EtnoZabierzów”.

Wieczorem odbyła się impreza taneczna z DJ Łukaszem Białasem. Uroczystości prowadziła Agnieszka Mleczko.

Podczas jubileuszu 700-lecia Pisar przygotowano też m.in. warsztaty dla dzieci, aleję twórców- amatorów: koronczarki, wikliniarstwo i ceramikę, zamek dmuchany oraz pyszne poczęstunki przygotowane przez Klub Seniora z Pisar. Cały dochód ze sprzedaży ceramiki na stoisku przygotowanym przez Jadwigę Gajdę został przeznaczony na pomoc dla chorego Kacperka z Zabierzowa. Imprezę zabezpieczali Druhowie z OSP Rudawa.

Organizatorem obchodów było Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów oraz Sołtys i Klub Seniora z Pisar.

Tekst: W. Wojtaszek / źródło: UG Zabierzów

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka