wtorek, 29 marca 2022 09:02

Kurs na suwnice – zdobądź przydatne umiejętności!

Autor Artykuł sponsorowany
Kurs na suwnice – zdobądź przydatne umiejętności!

Suwnice to urządzenia używane powszechnie podczas transportu bliskiego na terenie zakładów przemysłowych, produkcyjnych, w magazynach. Aby je obsługiwać, konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień UDT. Sprawdź, jak je uzyskać!

Kto może zostać operatorem suwnicy?

Operator suwnicy musi posiadać nie tylko odpowiednią wiedzę oraz umiejętności do obsługi tego rodzaju urządzenia, lecz również musi legitymować się odpowiednimi uprawnieniami.

Suwnice zaliczane są do urządzeń dźwignicowych, które służą do podnoszenia różnych przedmiotów, często o dużych gabarytach i ciężarze. Osoba, która obsługuje suwnicę, czyli jej operator, musi zadbać o to, aby prace odbywały się bezpiecznie.

Operator suwnicy musi zatem wziąć udział w odpowiednim szkoleniu na suwnice, a następnie uzyskać uprawnienia UDT do obsługi tego urządzenia. Uprawnienia te nadawane są po zaliczeniu egzaminu przed komisją kwalifikacyjną UDT – Urzędu Dozoru Technicznego.

Kursy na suwnice – rodzaje

Aktualnie kursy na suwnice są organizowane w dwóch wariantach pod kątem uprawnień:

kurs na suwnice w kategorii II S – umożliwia obsługiwanie urządzeń jak suwnice, wciągniki i wciągarki, które obsługiwane są z poziomu roboczego, a także pozwala na pracę z żurawiami stacjonarnymi warsztatowymi

kurs na suwnice w kategorii I S – pozwala na pracę z urządzeniami jak suwnice, wciągniki i wciągarki, których obsługa odbywa się z poziomu roboczego lub z kabiny operatora, a także umożliwia obsługę z żurawi stacjonarnych warsztatowych

Gdzie zapisać się na kurs na suwnice?

Obecnie kursy na suwnice są organizowane przez ośrodki szkoleniowe działające na terenie całej Polski. Ich oferty można łatwo sprawdzić online.

Kompleksowy kurs na suwnice Śląsk – z aktualnymi ofertami kursów można zapoznać się bliżej w internecie.

Jak odbywa się szkolenie dla suwnicowych?

Suwnicowy, czyli operator suwnicy, musi posiadać właściwe przygotowanie do pracy z tym urządzeniem. Wobec tego kursy na suwnice kompleksowo podejmują wszystkie najważniejsze tematy związane z suwnicami.

W trakcie kursów przyszły operator może dowiedzieć się, jaka jest budowa suwnic i jak obsługiwać różne rodzaje suwnic, jak zadbać o bezpieczeństwo pracy pod kątem BHP, jak dobierać odpowiedni zawiesia potrzebne do transportowania towarów.

Zajęcia zakończone są egzaminem prowadzonym przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Po zaliczeniu egzaminu uzyskuje się uprawnienia na suwnice ważne przez 5-10 lat zależnie od ich rodzaju.

Ile kosztuje kurs na suwnice?

Cena kursów wynosi najczęściej od około 500 złotych w górę, natomiast dodatkowo trzeba zapłacić za egzamin UDT – obecnie cena to około 212 zł.

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje