czwartek, 18 marca 2021 13:23

Laminaty meblowe - co warto o nich wiedzieć?

Autor Artykuł sponsorowany
Laminaty meblowe - co warto o nich wiedzieć?

Laminaty meblowe są ostatnio wykorzystywane coraz częściej. Zapewniają piękny i trwały efekt, dzięki czemu są doskonałą alternatywą dla drogich mebli wykonanych z drewna. Jak wybrać dobrej klasy laminat?

Do tworzenia mebli wykorzystuje się różnego rodzaju materiały. To właśnie od nich zależy finalny wygląd, a także cena produktu. Dobrej jakości meble kojarzą się nam z pewnością z solidnym drewnem. Rzeczywiście, ten surowiec pozwala na stworzenie mebli, które będą wspaniale spisywać się przez wiele lat. Jednak dzięki dzisiejszym technologiom możemy cieszyć się porządnymi i pięknymi meblami bez konieczności płacenia za nie kroci. Obecnie do ich produkcji coraz częściej wykorzystuje się bowiem laminaty. To ozdobne tworzywa, które powstają w wyniku połączenia materiałów o różnych właściwościach. Pod względem wizualnym mogą doskonale imitować wszelkie rodzaje drewna oraz innych powierzchni. Z tego też powodu laminaty cieszą się ogromną popularnością w przemyśle meblowym. Co warto mieć na uwadze, wybierając laminat?

Jak powstają laminaty?

Laminaty są obecnie powszechnie wykorzystywane w branży meblowej i nie tylko. Bardzo często stosuje się je także do tworzenia paneli podłogowych, drzwi wewnętrznych oraz innych elementów wyposażenia wnętrz. Laminat to materiał niezwykle solidny, sztywny i odporny na uszkodzenia oraz wilgoć. Powstaje w wyniku połączenia kilku materiałów wykazujących różne właściwości. Są one ułożone warstwowo, a pomiędzy nimi znajduje się tak zwane wypełnienie, które stanowi wzmocnienie całej konstrukcji.

Jakie są rodzaje laminatów?

Dostępne na rynku laminaty meblowe, w zależności od sposobu wykonania, wykazują inne właściwości. Wśród dostępnych na rynku modeli, znajdziemy kilka podstawowych rodzajów laminatów. Zanim wybierzemy konkretny, koniecznie powinniśmy zapoznać się z ich właściwościami. Jednymi z najczęściej wybieranych są laminaty HPL. Wykazują one bowiem bardzo dużą odporność na działanie czynników mechanicznych, takich jak zginanie oraz zadrapania. Dzięki temu doskonale sprawdzają się jako pokrycie powierzchni narażonych na częstą i intensywną eksploatację. To doskonały wybór do mebli kuchennych i podłóg. Jeśli chodzi o laminaty meblowe, to bardzo często polecanym jest laminat mineralny. Są odporne nie tylko na uszkodzenia, ale i na wilgoć. Dlatego też świetnie sprawdzają się do blatów kuchennych.

Szerokie zastosowanie oferują także laminaty metaliczne. W przeciwieństwie do laminatów HPL są one dość delikatne i łatwo je zarysować. Z tego też powodu raczej nie wykorzystuje się ich na powierzchniach użytkowych. Laminat metaliczny jest typowo dekoracyjnym materiałem, dlatego lepiej sprawdzi się na elementach ozdobnych. Kolejnym rodzajem są laminaty magnetyczne. Jak sama ich nazwa wskazuje, wykazują działanie przyczepne. Są więc rewelacyjne do tworzenia różnego rodzaju tablic.

Laminaty meblowe — dlaczego to dobry wybór?

Nie da się ukryć, że laminaty mają naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim, ich wykorzystanie po prostu się opłaca. Dzięki nim możemy osiągnąć wspaniały efekt w naprawdę niskiej cenie. Niewątpliwym atutem jest także wiele możliwości, jeśli chodzi o zastosowanie. Dzięki dużej dostępności różnego rodzaju wzorów oraz gatunków każdy może dopasować laminat do swych potrzeb. Oczywiście nie możemy pominąć też faktu, że tworzywa te, a szczególnie laminaty HPL są wysoce odporne na rysy i uszkodzenia. To naprawdę bardzo duży atut, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę cenę. Laminaty meblowe to dobry wybór, jeśli zależy nam na doskonałej jakości.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje