poniedziałek, 28 sierpnia 2023 10:51

Legionella w powiecie brzeskim. To pierwszy przypadek zakażenia w Małopolsce

Autor Katarzyna Jamróz
Legionella w powiecie brzeskim. To pierwszy przypadek zakażenia w Małopolsce

W niedzielę wieczorem (27 sierpnia) poinformowano o pierwszym przypadku zakażenia bakterią Legionella pneumophila w Małopolsce. Osobą zakażoną jest pacjentka jednego z domów pomocy społecznej na terenie powiatu brzeskiego. Kobieta w stanie ciężkim trafiła do szpitala.

Pacjentka u której potwierdzono zakażenie przebywała w prywatnym DPS-ie na terenie powiatu brzeskiego. Jak poinformowało Radio RDN, sanepid pobrał próbki wody, by sprawdzić czy do zakażenia faktycznie doszło na terenie placówki – pensjonariuszka do DPS-u trafiła kilka dni temu. Do szpitala, z tego samego ośrodka, trafiła jeszcze jedna osoba. Podejrzewa się u niej zapalenie płuc, jednak przejdzie ona również badania w kierunku legionellozy. W domu pomocy społecznej zwiększono nadzór medyczny i sanitarny.

W niedzielę wieczorem, wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał sztab kryzysowy. Udział w nim wzięli m.in. przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, sanepidu oraz starostwa. Przypomnijmy, pierwszy przypadek zakażenia legionellą odnotowano w czwartek (17 sierpnia) Rzeszowie.

Legioneloza jest chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie Legionella, które mogą przeżyć w wodzie o bardzo różnej temperaturze (od 20-50°C). Rezerwuarem bakterii są zbiorniki wodne (naturalne i sztuczne), zawierające osad denny lub muł, a także wilgotna ziemia. Bakterie Legionella występują m.in. w sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach czy klimatyzatorach. Najczęstszą drogą zakażenia jest wdychanie skażonego aerozolu. Do zakażenia może dochodzić również m.in. przez zachłyśnięcie się skażoną wodą. Do tej pory nie stwierdzono przenoszenia bakterii Legionella z człowieka na człowieka.

  • Czytaj także:
Ekspert: Legionella nie jest groźna dla zdecydowanej większości zdrowych osób
Bakteria legionella nie jest groźna dla zdecydowanej większości zdrowych osób. Proponuję zachować rozsądek, nie ulegać nadmiernym emocjom, bo infekcje nią wywołane towarzyszą nam od dawna – powiedział PAP kierownik Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK4 w Lublinie prof. Janusz Milanows…

Fot. Ilustracyjne

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka