piątek, 26 czerwca 2020 12:25

Limanowa. 335 interwencji. Strażacy podsumowali skutki trzydniowych ulew

Autor Marzena Gitler
Limanowa. 335 interwencji. Strażacy podsumowali skutki trzydniowych ulew

W ciągu trzech dni limanowscy strażacy interweniowali 335 razy usuwając skutki intensywnych opadów deszczu. Najtrudniejsza sytuacja miała miejsce z soboty na niedzielę. Tylko od godz. 22:49 20 czerwca do godz. 10:00 dnia następnego przeprowadzono 185 interwencji.

Działania strażaków PSP i OSP polegały głównie na wypompowaniu wody z zalanych piwnic w domach mieszkalnych i budynkach gospodarczych, udrażnianiu przepustów drogowych.

Strażacy pomagali zabezpieczyć workami z piaskiem budynki narażone na podtopienie, a także usuwali połamane konary drzew i drzewa leżące na jezdniach, chodnikach i posesjach.

Trudna sytuacja panowała m.in. w gminie Jodłownik, na terenie gminy Mszana Dolna,  gminie Dobra oraz w gminie Tymbark. Największą liczbę interwencji odnotowali w miejscowości Kasinka Mała, gdzie woda z rzeki Kasinianki kolejny raz pokazała swój żywioł (ostatnie powódź w 2014 roku), dokonując poważnych zniszczeń na prywatnych posesjach, w domach oraz w infrastrukturze drogowej.

Strażacy mieli pełne pracy również w gminie Jodłownik m.in. w miejscowości Szczyrzyc, gdzie rzeka Stradomka dokonała znacznych zniszczeń w mieniu i infrastrukturze drogowej i mostowej.

Alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu limanowskiego obowiązywał od godz. 23, 20 czerwca do godz. 14, 23 czerwca.

Do działań ratowniczych zadysponowano znaczące siły i środki z terenu powiatu. W tym okresie w działaniach ratowniczych uczestniczyło 368 zastępów strażackich oraz łącznie 1830 strażaków PSP i OSP. W dniu 22 czerwca miejsca dotknięte kataklizmem odwiedził Prezydent RP Andrzej Duda.

Niestety, nie wiadomo, czy znów nie będzie konieczności podobnych interwencji, bo znów są niekorzystne prognozy pogody.

Uważajcie na burze! Ostrzeżenie IMGW dla Małopolski
Alert drugiego stopnia wydano łącznie dla czterech województw. W piątek rano IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla południa Polski. Alert obejmuje cztery województwa: podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie i śląskie. Na tym obszarze prognozuje się wystąpienie burz z…

zobacz też:

Ulewy w Małopolsce [AKTUALIZACJA 24 czerwca]
Aktualna informacja dot. sytuacji hydro-meteorologicznej na terenie województwa małopolskiego: 24 czerwca: Starosta bocheński odwołał alarm przeciwpowodziowy. Bochnia: Starosta odwołał alarm przeciwpowodziowyAlarm powodziowy został odwołany dla trzech gmin z terenu powiatu. Adam Korta Starosta …

Limanowa - najnowsze informacje