sobota, 7 września 2019 07:58

LImanowa: Sprawdź swoje zdrowie - bezpłatne badania dla mężczyzn

Autor Marzena Gitler
LImanowa: Sprawdź swoje zdrowie - bezpłatne badania dla mężczyzn

W Szpitalu Powiatowym w Limanowej zrobisz bezpłatne badania stężenia markera PSA w surowicy krwi.

Szpital Powiatowy w Limanowej Imienia Miłosierdzia Bożego organizuje kampanię promocyjno – edukacyjną dotyczącą nowotworu gruczołu krokowego, skierowaną do mężczyzn z terenu powiatu limanowskiego, będących w wieku od 50 do 70 lat. W ramach akcji zostaną wykonane nieodpłatnie badania stężenia markera PSA w surowicy krwi. Kampania jest finansowana ze środków Powiatu Limanowskiego.

Co to jest PSA?

PSA (ang. Prostate Specific Antigen) to antygen gruczołu krokowego, białko wytwarzane przez komórki stercza. Jego stężenie można oznaczyć w zwykłym badaniu krwi, która pobiera się z żyły łokciowej pacjenta.

Do czego służy marker PSA?

Marker PSA jest drugim, obok badania prostaty, testem przesiewowym, który pozwala na wykrycie bezobjawowego raka prostaty. Często pozwala na wykrycie choroby na wczesnym etapie rozwoju, dzięki czemu leczenie jest bardziej efektywne.
Przebieg i przygotowanie do badania

Stężenie poziomu PSA oznacza się w zwykłym badaniu krwi, którą pobiera się z żyły łokciowej pacjenta. Badany nie musi być na czczo, jednak warto zaznaczyć, że na wyniki oznaczenia PSA u mężczyzn często wpływa w szczególności: łagodny rozrost stercza, zapalenie dróg moczowych, ejakulacja oraz czy ćwiczenia fizyczne wykonywane w ciągu 48 godzin poprzedzających test. Dlatego przed badaniem należy wstrzymać się od aktywności fizycznej.

Na bezpłatne badania PSA zapraszamy wszystkich mężczyzn z terenu powiatu limanowskiego, będących w wieku od 50 do 70 lat. W celu wykonania badania należy się zgłosić do rejestracji pracowni analitycznej Szpitala Powiatowego w Limanowej a następnie wykonać badanie w punkcie pobrań. Punkt pobrań jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 11.00. Badania wykonywane będą do końca 2019 roku, bądź do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel – informują organizatorzy.

Na badanie wykonane w ramach akcji nie jest wymagane skierowanie.

Inf. Powiat Limanowski

Limanowa - najnowsze informacje