środa, 30 czerwca 2021 11:51

III Targi Grzewcze i OZE w Liszkach "Mniej płacę za ogrzewanie i chronię środowisko"

Autor Artykuł sponsorowany
III Targi Grzewcze i OZE w Liszkach "Mniej płacę za ogrzewanie i chronię środowisko"

W Gminie już po raz trzeci odbyły się Targi Grzewcze i OZE 2021. Obecni na nich ekodoradcy, wystawcy i ci, którzy już skorzystali z dotacji na wymianę nieekologicznego i nieefektywnego ogrzewania zachęcali do wymiany starego pieca z bardzo korztystnym wsparciem z gminy i programu Czyste Powietrze.

- Po raz trzeci spotykamy się na targach grzewczych zorganizowanych na terenie gminy Liszki z inicjatywy wójta - ekodoradca Paulina Stadnik-Chyrc. - Jesteśmy tu, aby pomóc i zachęcić do korzystania z programów dotacyjnych na wymianę pieców i termomodernizację budynków.

Celem targów jest promocja gminnego programu wymiany pieców i Czyste Powietrze. Organizowane cyklicznie targi są ułatwieniem dla mieszkańców, którzy w jednym miejscu mogą spotkać się z ekodoradcami, uzyskać wszystkie ważne informacje, odwiedzić stoiska dostawców  i producentów ekologicznych systemów grzewczych i paneli fotowoltaicznych.

- Nasza firma obecna jest na targach, aby przestawić klientom najnowsze trendy w ogrzewaniu, dostosowane do ich potrzeb i zgodne z wytycznymi programu Czyste Powietrze - podkreśla Maciej Grzesiak z firma Instal.  

- Wymieniłem w zeszłym roku piec węglowy na gazowy. Zainstalowałem też fotowoltaikę i kolektory na ciepłą wodę - mówi Józef Firlej. - Jest to dla mnie bardzo korzystne. Mniej płacę za ogrzewanie i chronię środowisko. Jestem bardzo zadowolony z tej inwestycji, bo dużo taniej mnie to wszystko wychodzi - dodaje mieszkaniec Jeziorzan.

- Nasza parafia podejmuje działania, aby żyć w dobrej atmosferze i oddychać czystym powietrzem. Zmieniliśmy ogrzewanie z węglowego na gazowe. To zdaje egzamin. Już dwa lata temu skorzystaliśmy z dotacji i zainstalowaliśmy fotowoltaikę przy kościele parafialnym i przy plebanii. Ogniwa są tak dobrane, ze w pełni zaspokajają nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną - mówi ks. Władysław Szymoniak proboszcz parafii p.w. św. Mikołaja w Liszkach. - Ponieważ zwłaszcza w okresie zimowym trudno jest oddychać. Wszelkie inicjatywy, które mogą pomóc w walce ze smogiem są bardzo ważne. Wszyscy musimy o to dbać, bo tu chodzi o nasze zdrowie - dodaje.

Przypominamy, że mieszkańcy gminy Liszki mogą ubiegać się o dofinansowanie na wymianę przestarzałych, zatruwających powietrze pieców węglowych na ogrzewanie ekologiczne. W ramach programu „Redukcja niskiej emisji przez promowanie oraz dofinansowanie wymiany palenisk domowych z Gminy Liszki na źródła ciepła spalające paliwa gazowe – etap 2” można uzyskać, w zależności od mocy kotła, do 6 tys. zł na wymianę starego urządzenia i dodatkowo blisko 4 tys. zł na modernizację instalacji C.O..

- Organizując targi, chcemy pokazać mieszkańcom, że Urząd Gminy i instytucje związane z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska są otwarte na wszystkich zainteresowanych wymianą pieców. Dzisiejsze targi są organizowane po to, żeby doprowadzić do jak największej liczby wymienionych pieców i innych instalacji na ekologiczne. Gmina Liszki jest realizatorem kilku programów obejmujących wymianę pieców, montaż fotowoltaiki i innych odnawialnych źródeł energii. Osoby, które nie mogły spotkać się z nami podczas targów, wszystkie informacje mogą uzyskać w Urzędzie Gminy u naszych ekodoradców – podsumowuje wójt Paweł Miś.

zobacz też:

Targi Grzewcze i OZE 2021 w Liszkach: bliżej czystego powietrza. Koniec ze smogiem
Wiadomości powiat krakowski. 19 czerwca w Liszkach odbyły się Targi Grzewcze i OZE 2021. To już trzecia edycja wydarzenia
To się naprawdę opłaca! Gmina Liszki oferuje duże wsparcie finansowe do wymiany pieca. Ile dotacji można otrzymać?
Gmina Liszki zachęca do zainwestowania w ekologię. Samorząd przeznaczył 8,5 mln zł na wymianę 1200 kotłów grzewczych. Ma też własne, gminne programy dofinansowania do wymiany starych pieców. Jak to zrobić - zobacz na nowym filmie promocyjnym.
Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka