poniedziałek, 12 grudnia 2022 15:27

Łuszczyca - jakie są jej objawy i przyczyny oraz jak wygląda leczenie?

Autor Artykuł sponsorowany
Łuszczyca - jakie są jej objawy i przyczyny oraz jak wygląda leczenie?

Łuszczyca jest chorobą dermatologiczną, która charakteryzuje się specyficznymi zmianami na skórze. Nie jest to jednak tylko i wyłącznie problem estetyczny. Przez swój charakter immunologiczny naraża chorych na wiele innych dolegliwości. Jakie są objawy łuszczycy i jak ją leczyć?

Jakie są objawy łuszczycy?

Łuszczyca charakteryzuje się głównie zmianami skórnymi, spowodowanymi zaburzonym procesem regeneracji naskórka. Zmiany te, najczęściej pojawiają się na łokciach i kolanach, w okolicach lędźwi oraz na owłosionej skórze głowy. Plamy łuszczycowe są swędzące.

Pierwsze objawy łuszczycy to wykwit pierwotny, który przypomina grudkę w czerwonobrunatnym kolorze. Wczesne zmiany łuszczycowe obejmują właśnie takie pojedyncze wykwity.

Rodzaje łuszczycy

Biorąc pod uwagę różne położenie zmian łuszczycowych oraz ich charakter, łuszczycę można podzielić na kilka kategorii:

  • łuszczyca zwyczajna (plackowata) - to duże, połączone ze sobą zmiany łuszczycowe - występuje ona najczęściej wśród chorych,
  • łuszczyca krostkowa - skóra pokryta jest krostkami, z których może sączyć się ropa,
  • łuszczyca stawowa - czyli łuszczycowe zapalenie stawów, zwykle o łagodnym przebiegu,
  • łuszczyca kropelkowa - zmiany mają kształt niewielkich grudek, przypominających czerwone kropelki,
  • łuszczyca wysiękowa - występuje pod pachami, pod biustem lub w pachwinach,
  • łuszczyca paznokci - ogranicza się do paznokci bądź towarzyszy innym zmianom skórnym, charakteryzuje się punktowymi wgłębieniami na płytce paznokciowej, które na późniejszych etapach pojawiają się żółte przebarwienia,
  • łuszczyca skóry głowy - to swędzące i wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry zmiany - jak sama nazwa wskazuje - występują one na głowie.

Jak są przyczyny łuszczycy?

Nie do końca wiadomo skąd się bierze łuszczyca, jednak istnieją trzy czynniki, które mają wpływ na jej pojawienie się. Są to:

  • czynniki genetyczne - łuszczyca jest w pewnym stopniu genetyczna, jednak to nie jest czynnik decydujący o pojawieniu się choroby,
  • czynniki immunologiczne - łuszczyca ma podłoże autoimmunologiczne,
  • czynniki środowiskowe - zaliczamy do nich infekcje, niektóre leki, alkohol, tytoń, stres, ciąża, uszkodzenia skóry, menopauzę czy zakażenia ogólnoustrojowe.

Leczenie łuszczycy

Nie da się całkowicie wyleczyć łuszczycy. Leczenie polega na zminimalizowaniu jej objawów. Ze względu na charakter choroby oraz miejsce jej występowania nie ma jednego sposobu na minimalizację objawów. Leczenie można podzielić na miejscowe i ogólne.

  • Leczenie miejscowe - wdraża się je wtedy, kiedy powierzchnia uszkodzonego naskórka nie obejmuje więcej niż 25% całej powierzchni cała. Polega ono na miejscowym usunięciu łusek oraz zahamowaniu nadmiernej proliferacji naskórka i stanu zapalnego.
  • Leczenie ogólne - wykorzystuje się je wtedy, kiedy zmiany zajmują ponad 10% powierzchni całego ciała, leczenie miejscowe nie przynosi skutku, a przebieg choroby jest ciężki psychicznie dla pacjenta.

Rodzaj leczenia wybierany jest po konsultacji z lekarzem.

Domowe sposoby na łuszczycę

W leczeniu łuszczycy można wypróbować domowych sposobów. Najważniejsza jest prawidłowa pielęgnacja ciała za pomocą dermokosmetyków. Można także wykąpać się w słonej wodzie, która łagodzi objawy łuszczycy, posmarować się aloesem lub specjalnymi maściami na łuszczycę bądź po prostu się odstresować - stres to jeden z czynników pobudzających chorobę.

Opracowanie: Jutro Medical

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka