poniedziałek, 16 sierpnia 2021 14:23

Małopolska. Coraz mniej osób szczepi się w dodatkowych punktach

Autor Marzena Gitler
Małopolska. Coraz mniej osób szczepi się w dodatkowych punktach

W kolejny weekend sierpnia Małopolski Urząd Wojewódzki wraz z samorządami i innymi podmiotami zorganizował ponownie dodatkową akcję szczepień. Tym razem w 28 punktach zaszczepiło się w sumie 1470, czyli średnio 49 osób w każdym.

W ostatni weekend szczepienia odbywały się na festiwalu w Parku Jordana w Krakowie, w remizach strażackich, ośrodkach zdrowia, na terenach rekreacyjnych, boiskach i przy parafiach a nawet na dożynkach i na "Święcie Pieczonego Ziemniaka. "Szczepimy się jak Małopolska długa i szeroka" - cieszył się wojewoda Łukasz Kmita, informując aż o 30 dodatkowych punktach, gdzie będzie można się zaszczepić. Niestety, zainteresowanie akcją jest coraz mniejsze. Tym razem ze szczepień w każdym punkcie, które funkcjonowały od 13 do 15 sierpnia (przez jeden lud dwa dni) skorzystało średnio zaledwie to 49 osób.

W poprzednie weekendy zaszczepiło się:

  • 17-18 lipca - 2498 osób
  • 24-25 lipca - 2352 osób
  • 30 lipca - 1 sierpnia - 1898 osób
  • 7-8 sierpnia - 972 osób.
  • 14-15 sierpnia - 1470 osób.

Żeby rzetelnie porównać te dane, trzeba wziąć pod uwagę liczbę dostępnych punktów oraz ich lokalizację. W poprzedni weekend 294 osoby zaszczepiły się w trzech dostępnych punktach w samym Krakowie. W sumie średnio w Małopolsce w pierwszy weekend sierpnia w każdym z dostępnych punktów dodatkowych wykonano 74,8 szczepień. W ten weekend w sumie szczepień wykonano więcej, ale odbywały się aż w 30 punktach (dwóch samym Krakowie), więc średnio w każdym wypada zaledwie 49 szczepień w ciągu weekendu. Trudno więc nazwać taką akcję sukcesem.

W całym województwie podano w sumie już 3 016 500 dawek szczepionek, jednak zaledwie 1 407 196 osób przyjęło dwie dawki lub szczepionkę jednodawkową i są już w pełni zaszczepione.

Z powodu znikomego zainteresowania szczepieniami wojewoda podjął w zeszłym tygodniu decyzję o o zamknięciu punktu szczepień powszechnych w hali sportowej WKS Wawel przy ul. Podchorążych 3 w Krakowie. Wszyscy pacjenci, którzy do tej pory zaszczepili się pierwszą dawką preparatu przeciw COVID-19 w tym punkcie, zostaną przekierowani do punktu w Miejskim Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych przy ul. Wielickiej 267, o czym zostaną powiadomieni za pośrednictwem wiadomości SMS.

fot. unsplash

koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje