poniedziałek, 19 sierpnia 2024 15:56, aktualizacja 3 miesiące temu

Małopolska "czerwona" i "pomarańczowa. IMGW ostrzega

Autor Marzena Gitler
Małopolska "czerwona" i "pomarańczowa. IMGW ostrzega

Trzeci - najwyższy stopień ostrzeżeń obowiązuje w południowej Małopolsce. W pozostałej części województwa wprowadzono drugi stopień. IMGW ostrzega przed burzami, ulewami, bardzo silnym wiatrem i gradem.

W południowej części Małopolski już widać niepokojące zjawiska.

"Nad regionem obserwuje się miejscami niemal stacjonarne, izolowane komórki burzowe, którym towarzyszą ulewne opady deszczu. Punktowo chwilowe natężenie opady sięga około 20 mm/10 minut, a całkowita suma opadów może przekraczać 60 mm. Lokalnie burzom towarzyszy grad. Porywy wiatru mogą osiągać do około 80-90 km/h. W najbliższym czasie burze będą nadal aktywne i powoli będą przemieszczać się na północ" - czytamy w komunikacie IMGW, który wydano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB.

W całym województwie prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 55 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h, a lokalnie grad.

W powiatach nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim, nowosądeckim i gorlickim wprowadzono najwyższy - trzeci stopień alertów pogodowych. W rejonie obserwowane i prognozowane są nadal burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 90 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h oraz grad. Dodatkowo występuje tam upał - temperatura może wynieść w dzień do 31°C.

Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 16:48  do 3 nad ranem 20 sierpnia.

W związku z prognozą pogody, która przewiduje groźną aurę, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa od kilku godzin rozsyła alerty do odbiorców na terenie zagrożonym burzami. To m.in Małopolska.

Niepokojąco brzmi prognoza przygotowana przez Polskich Łowców Burz. "Silne burze z ulewnymi opadami deszczu przechodzą nad wschodnią częścią Polski. Popołudniu ulewy nawiedziły Warszawę, zaś obecnie zjawiska konwekcyjne obejmują wschodnie Mazowsze. Burze kierują się dalej na wschód. Jednocześnie na terenie woj. lubelskiego obserwowany jest wzrost chmur Cb z punktowo bardzo silnymi opadami deszczu. Pojawiły się także burze m.in w okolicach Goraja i Wysokiego. Linia konwergencji umożliwia wzrost chmur konwekcyjnych także na wschodzie Podkarpacia, gdzie także obserwowane są już burze (okolice Przemyśla). W kolejnych godzinach warto mieć na uwadze rozwój burz na południu Polski. Obecnie nad Małopolską dochodzi do koncentracji komórek, które prawdopodobnie będą łączyć się w duży układ konwekcyjny wychodzący w kierunku północnym i północno-wschodnim. Na trasie burz szczególnym zagrożeniem dziś są ulewne opady deszczu - podobnie jak z minionej nocy (punktowo na południowym zachodzie i zachodzie Polski sumy opadów osiągały aż 100 -150 mm)dane: radar-opadow.pl" - czytamy w poście.

Silne burze z ulewnymi opadami deszczu przechodzą nad wschodnią częścią Polski. Popołudniu ulewy nawiedziły Warszawę,...

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Poniedziałek, 19 sierpnia 2024

Duży układ konwekcyjny oznacza bardzo silną i wielogodzinną burzę. Burze wielokomórkowe w korzystnych warunkach mogą utworzyć mezoskalowy układ konwekcyjny, który może wywołać ogromną liczbę wyładowań atmosferycznych (zarówno wewnątrzchmurowych, jak również doziemnych), trwające kilka godzin intensywne opady deszczu lub gradu oraz silny wiatr, mogący powodować spore straty. Strażacy nie będą więc mieli spokojnej nocy.

Służby apelują, aby przygotować się na najgorsze. Zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr, usunąć auta zaparkowane pod drzewami. W czasie wypraw turystycznych zawczasu znaleźć bezpieczne schronienie.

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka