piątek, 4 września 2020 14:30

Małopolska Kurator: Burmistrz Wieliczki przekroczył swoje kompetencje

Autor Marzena Gitler
Małopolska Kurator: Burmistrz Wieliczki przekroczył swoje kompetencje

Małopolska Kurator Oświaty, Barbara Nowak, złożyła skargę do wojewody małopolskiego na burmistrza Wieliczki, Artura Kozioła. Czy sprawa będzie miała dalszy ciąg?

Kurator Oświaty zaprosiła dyrektorów małopolskich szkół i przedszkoli na wojewódzką konferencję poświęconą funkcjonowaniu placówek w nowym roku szkolnym. Spotkanie odbyło się 27 sierpnia w kinie Kijów w Krakowie. Dostali na nie zaproszenie również dyrektorzy i pracownicy szkół z Wieliczki. Burmistrz jednak uznał, że nie powinni wziąć w niej udziału i poinformował o tym 25 sierpnia kuratorium. W uzasadnieniu poinformował, że w obecnej sytuacji epidemiologicznej organizowanie bezpośrednich spotkań dyrektorów stanowi zagrożenie dla ich zdrowia, a w efekcie może doprowadzić do zamknięcia szkół.

Zdaniem kurator Barbary Nowak zalecenie burmistrza „naraziło dyrektorów na brak wiedzy w zakresie dydaktycznym, wychowawczym i opiekuńczym, a także skutecznie uniemożliwiło spotkanie z przedstawicielami służb sanitarno-epidemiologicznych”. „Zakazanie dyrektorom szkół i przedszkoli prowadzonych przez gminę Wieliczka udziału w konferencji organizowanej przez Małopolskiego Kuratora Oświaty traktuję jako bezprecedensowe przekroczenie kompetencji przez organ prowadzący, co w trybie nadzoru zgłaszam do wojewody małopolskiego” – napisała Barbara Nowak w piśmie skierowanym do Urzędu Miasta w Wieliczce 28 sierpnia, informując jednocześnie o skierowaniu pisma w tej sprawie do wojewody małopolskiego Łukasza Kmity.

Tego samego dnia Artur Kozioł przesłał odpowiedź: „Czytając Pani pismo wyrażam ogromne zaniepokojenie dotyczące podejścia do zagrożenia jakie wywołuje zwiększenie ilości zakażeń Covid-19. (…) Myślę, że dobrze się stało, że Pani Kurator skierowała pismo do wojewody małopolskiego, ponieważ po ostatnich trudnych doświadczeniach Urzędu Wojewódzkiego, odpowiedź, którą mam nadzieję Pani uzyska, zwróci Pani uwagę na niebezpieczeństwo sytuacji w jakiej się znajdujemy. Oczywiście, jeżeli nadal Pani uważa, że za działania związane z dbaniem o bezpieczeństwo należy ukarać burmistrza Wieliczki sankcjami nadzorczymi, to pozwolę sobie przyjąć je z satysfakcją, bo świadczą o skuteczności moich działań, których celem jest ograniczanie zagrożeń."

Wojewodzie przysługują rozstrzygnięcia nadzorcze. Może on na przykład uchylić podjętą przez radę miasta czy gminy uchwałę, jeśli jego zdaniem jest ona niezgodna z prawem. Organ samorządowy od tej decyzji może się odwołać do Wojewódzkiego a potem ewentualnie do Najwyższego Sądu Administracyjnego.  Czy w tym przypadku skarga będzie miała jakiś skutek? Przecież konferencja już się odbyła i rok szkolny się rozpoczął. Poza tym dyrektorzy mogli zapewne wziąć w niej udział, pomimo decyzji burmistrza. Czy sprawa będzie miała dalszy ciąg, czy skończy się tylko na wymianie pism? Zobaczymy.

foto: Małopolskie Kuratorium na Twitterze

zobacz też:

Burmistrz Wieliczki w zarządzie nowego stowarzyszenia Samorządy dla Polski
Artur Kozioł – burmistrz Wieliczki wszedł do zarządu nowego stowarzyszenia Samorządy dla Polski, które powstało w Gdańsku 31 sierpnia, w 40 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
koronawirus najnowsze informacje

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka