piątek, 14 sierpnia 2020 09:40

Małopolska. Rekord nowych zakażeń w regionie! Coraz więcej powiatów zagrożonych żółtą strefą

Autor Wiktoria Mitura
Małopolska. Rekord nowych zakażeń w regionie! Coraz więcej powiatów zagrożonych żółtą strefą

Kolejny dzień z kolejnymi zakażeniami oraz REKORDEM! W Małopolsce pojawia się coraz więcej powiatów, które znajdują się lub są zagrożone dołączeniem do strefy żółtej. Dzisiaj mamy 184 nowe przypadki zakażenia koronawirusem! Niestety, sytuacja epidemiczna nie uległa poprawie. Gdzie jest ich najwięcej?

Od dzisiaj do strefy żółtej dołączył powiat nowotarski. Od jakiegoś czasu sytuacja epidemiczna na Podhalu była niepokojąca. W ciągu ostatnich tygodni z dnia na dzień przybywało coraz więcej zakażonych koronawirusem. 11 sierpnia było 158 aktywnych przypadków, a na dzień dzisiejszy jest ich aż 234! Dzisiaj natomiast w powiecie nowotarskim zanotowano aż 30 przypadków!

Powiat nowotarski od piątku w żółtej strefie. Co się zmieni?
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło 13 sierpnia aktualizację mapy z czerwonymi i żółtymi powiatami. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (13 sierpnia) o kolejnych 811 zakażeniach koronawirusem. W Małopolsce odnotowano 138 przypadków. Od pewnego czasu informowaliśmy o niepokojącym przyroście zachorowań na …

Od jakiegoś czasu Kraków zajmuje niestety czołowe miejsce w Małopolsce. Dzisiaj WSEE poinformowało o 41 nowych przypadkach zakażenia! Sytuacja w mieście jest coraz gorsza i nie zanosi się na poprawę... Na dzień dzisiejszy jest już 529 aktywnych przypadków. Czy Kraków zamieni się w żółtą strefę?

Poniższy wykres przedstawia wzrost zachorowań w Krakowie w ciągu ostatnich 3 tygodni:

Koronawirus dotarł do Urzędu Marszałkowskiego. Część zarządu znalazła się na kwarantannie, w tym nowy wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Czy to świadczy o tym, że sytuacja epidemiczna wymyka się spod kontroli?

O tym pisaliśmy wczoraj tutaj:

Kraków. Koronawirus w Urzędzie Marszałkowskim. Część Zarządu na kwarantannie
Zakażony koronawirusem jest asystent członka zarząd. Osiem osób, w tym członek zarządu i jeden z radnych województwa, jest na kwarantannie.
Wojewoda małopolski na kwarantannie. Miał kontakt z zakażonym
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita miał kontakt z osobą zakażoną, u której badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 – informuje Urząd Województwa Małopolskiego. Nowy wojewoda przejął obowiązki po Piotrze Ćwiku i nowy urząd sprawuje od … 5 dni. Wczoraj w godzinach wieczorn…

Kolejnym powiatem, w których zanotowano wysoką ilość nowych przypadków jest powiat nowosądecki. Od wielu, wielu tygodni obserwujemy tam niebezpieczny wzrost zachorowań. Mimo wprowadzeniu obostrzeń oraz czerwonej strefy na tym obszarze, liczba zakażonych koronawirusem ciągle rośnie.

Wzrost zachorowań może być spowodowany potwierdzonymi przypadkami zakażenia koronawirusem w Sandecji. Decyzją władz piłkarskich odwołany został piątkowy mecz 1/32 finału Pucharu Polski z Rakowem Częstochowa. Ten temat poruszaliśmy tutaj:

Przybywa zakażeń w Sandecji. Mecz z Rakowem odwołany
W Sandecji Nowy Sącz potwierdzono kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. Odwołano mecz z udziałem drużyny w Pucharze Polski. Już 2 piłkarzy drużyny Sandecji ma pozytywny wynik testu na koronawirusa. Decyzją władz piłkarskich odwołany został piątkowy mecz 1/32 finału Pucharu Polski z Rakowem Czę…

Od dzisiaj do żółtej strefy dołączył również powiat limanowski. Głównym powodem wzrostu zakażeń są wesela oraz...spotkanie modlitewne. Po weselu, które odbyło się w powiecie myślenickim na kwarantannie znalazło się około 90 osób z powiatu limanowskiego, a konkretnie z gminy Jodłownik. O tym pisaliśmy tutaj:

Myślenice. Koronawesele w powiecie. Uczestnicy na kwarantannie!
W drugim tygodniu sierpnia w powiecie myślenickim odbyło się wesele. Jak to ostatnimi czasy bywa, jeden z gości był zakażony koronawirusem. Większość gości stanowili mieszkańcy z terenu Limanowszczyzny. 8 sierpnia w powiecie myślenickim odbyło się wesele. Większość gości stanowili mieszkańcy gminy …

Wzrost zakażeń koronawirusem nastąpił również po innym weselu w gminie Łukowica. W ostatni weekend lipca odbyło się wesele, po którym na kwarantannie znalazło się ponad 100 osób! Pozytywny wynik uzyskało 24 weselników z Limanowej. Na ten temat pisaliśmy tutaj:

Limanowa: Będą zbiorowe wymazy wśród gości weselnych
Ponad 100 gości, którzy wzięli udział w weselu w Limanowej objętych zostało kwarantanną. Na jutro (10.08) zaplanowano zbiorowe wymazy. Zaczęło się od wesela w gminie Łukowica. To tam, w ostatni weekend lipca odbyło się przyjęcie, na którym bawiła się osoba zakażona koronawirusem. Po pobraniu wymazó…

Kolejne wesele i kolejne zakażenia... W pierwszy weekend sierpnia odbyło się wesele w Limanowej, na którym bawiła się zakażona osoba. Wymazy pobrano od 125 osób. Pozytywny wynik uzyskało 31 weselników.

Są wyniki weselników i nastolatków z domu pielgrzyma. Ile zakażeń potwierdzono?
Powiat limanowski wczoraj dodany został do „żółtej strefy”. Dziś potwierdzono tam kolejne przypadki zakażeń wśród mieszkańców. Są wyniki masowych badań uczestników wesela w Limanowej i nastolatków, którzy brali udział w Miasteczku Modlitewnym w Zabawie. Ilu jest zakażonych? 10 sierpnia, w poniedzia…

Koronawirusa wykryto u dwóch uczestników spotkania modlitewnego w Zabawie (pow. tarnowski). Zakażone osoby pochodzą z powiatu limanowskiego.

Są wyniki weselników i nastolatków z domu pielgrzyma. Ile zakażeń potwierdzono?
Powiat limanowski wczoraj dodany został do „żółtej strefy”. Dziś potwierdzono tam kolejne przypadki zakażeń wśród mieszkańców. Są wyniki masowych badań uczestników wesela w Limanowej i nastolatków, którzy brali udział w Miasteczku Modlitewnym w Zabawie. Ilu jest zakażonych? 10 sierpnia, w poniedzia…

Małopolska znalazła się na pierwszym miejscu w kraju w liczbie aktywnych przypadków koronawirusa. Wyprzedziła Śląsk, Mazowsze oraz województwa łódzkie i wielkopolskie, które mają wyższą liczbę zakażeń od początku epidemii. Na ten temat pisaliśmy w artykule poniżej:

Małopolska najbardziej chorym województwem w Polsce! Zobacz mapę aktywnych zakażeń
Małopolska jest na pierwszym miejscu w kraju w liczbie aktywnych przypadków koronawirusa. Wyprzedziła nawet Śląsk, Mazowsze oraz województwa łódzkie i wielkopolskie, które mają wyższą liczbę zakażeń od poczatku epidemii.

Małopolska [14 sierpnia]

 • zakażonych: 5 257 (+184!)
 • zmarło: 88 (+2)
 • wyzdrowiało: 2 023 (+44)
 • aktywnie chorych: 3 136

Małopolska poszła na rekord. Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 184 osób! To najwyższy wynik od początki epidemii. WSEE w Krakowie poinformowało że zakazone są 93 kobiety i 91 mężczyzn, w wieku od 9 miesięcy do 89 lat, z:

 • Krakowa (41 osób),
 • powiatu nowotarskiego (30      osób),
 • nowosądeckiego (26 osób),
 • krakowskiego (12 osób),
 • tatrzańskiego (11 osób),
 • Nowego Sącza (10 osób),
 • powiatu tarnowskiego (10 osób),
 • limanowskiego (9 osób),
 • oświęcimskiego (6 osób),
 • olkuskiego (5 osób),
 • wadowickiego (4 osoby),
 • wielickiego (4 osoby),
 • bocheńskiego (3 osoby),
 • gorlickiego (3 osoby),
 • myślenickiego (3 osoby),
 • proszowickiego (3 osoby),
 • brzeskiego (2 osoby),
 • Tarnowa (1 osoba),
 • powiatu dąbrowskiego (1 osoba).

Aktualnie 17 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 5257 osób.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Ilość chorujących na Covid-19 w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

Zmiany ilości chorujących na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Niestety WSEE w Kraków również poinformowało o śmierci 67-letniej kobiety, mieszkanki powiatu tarnowskiego oraz 74-letniej kobiety, mieszkanki powiatu wadowickiego, które przebywały w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Zmarłe miały choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 88.

Dobrą wiadomością jest informacja o 44 ozdrowieńcach z naszego województwa. To 22 kobiety i 22 mężczyzn, w wieku od 9 miesięcy do 75 lat, z: -

 • powiatu nowosądeckiego (14      osób),
 • limanowskiego (7 osób),
 • myślenickiego (5 osób),
 • Krakowa (4 osoby),
 • powiatu wadowickiego (4 osoby),
 • powiatów bocheńskiego,      krakowskiego, tarnowskiego (po 3 osoby),
 • powiatu suskiego  (1      osoba),

którzy w większości przebywali w izolacji.

W sumie w Małopolsce mamy 2023 ozdrowieńców.

Informacja MPWIS o sytuacji epidemiologicznej w Małopolsce wg stanu na 14.08.2020 r., godzina 8:00

1. Od początku epidemii łącznie 5 257 zakażonych (nowych 184)

(powiat bocheński: 392, powiat brzeski: 94, powiat chrzanowski: 55, powiat dąbrowski: 32, powiat gorlicki: 90, powiat krakowski: 170, m. Kraków: 882, powiat limanowski: 340, powiat miechowski: 21, powiat myślenicki: 224, powiat nowosądecki: 963, m. Nowy Sącz: 305, powiat nowotarski: 256, powiat olkuski: 33, powiat oświęcimski: 297, powiat proszowicki: 24, powiat suski: 241, powiat tarnowski: 202, m. Tarnów: 52, powiat tatrzański: 192, powiat wadowicki: 189, powiat wielicki: 203)

w tym:

a. aktywnych zakażeń (przypadki jeszcze niewyleczone): 3136

- osoby hospitalizowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 274

 • Szpital Uniwersytecki w      Krakowie: 256
 • Powiatowy Zakład Opieki      Zdrowotnej w Starachowicach: 1
 • Szpital Specjalistyczny im.      Stefana Żeromskiego: 9
 • Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej:      4
 • Szpital MEGREZ Tychy: 1
 • Szpital kliniczny Nr 6 -      Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka - Centrum Urazowe dla Dzieci: 1
 • Szpital w Łańcucie: 2

- osoby izolowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 2862

b. wyleczeni: 2 023 (nowych 44)

(powiat bocheński: 160, powiat brzeski: 68, powiat chrzanowski: 36, powiat dąbrowski: 17, powiat gorlicki: 16, powiat krakowski: 90, m. Kraków: 334, powiat limanowski: 149, powiat miechowski: 15, powiat myślenicki: 171, powiat nowosądecki: 227, m. Nowy Sącz: 60, powiat nowotarski: 21, powiat olkuski: 15, powiat oświęcimski: 112, powiat proszowicki: 12, powiat suski: 194, powiat tarnowski: 110, m. Tarnów: 16, powiat tatrzański: 19, powiat wadowicki: 55, powiat wielicki: 126)

c. zgony COVID-19: 88

(powiat bocheński: 23, powiat brzeski: 2, powiat gorlicki: 1, powiat krakowski: 2, m. Kraków: 19, powiat limanowski: 7, powiat nowosądecki: 6, , m. Nowy Sącz: 4, powiat nowotarski: 1, powiat oświęcimski: 6, powiat proszowicki: 2, powiat suski: 1, powiat tarnowski: 5, powiat wadowicki: 4, powiat wielicki: 5)

d. zgony z innych przyczyn niż COVID-19: 10

(powiat bocheński: 7, powiat brzeski: 2, powiat wielicki: 1)

2. Aktualnie osób nadzorowanych (w tym osoby objęte kwarantanną):12927 (ubyło 158)

3. Aktualnie razem osób objętych kwarantanną: 12 012 (ubyło 170)

4. Liczba osób objętych kwarantanną domową na podstawie decyzji PPIS: 8 160 (ubyło 45)

5. Zgony Covid-19 w poszczególnych szpitalach:

a. Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 75

b. Szpital SPZOZ w Myślenicach: 1

c. Szpital Powiatowy w Limanowej: 2

d. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego: 3

e. Szpital Rejonowy w Raciborzu: 1

f. Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu: 2

g. Zgon poza szpitalem: 4

6. Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 wykonanych w laboratoriach współpracujących z WSSE w Krakowie w ostatnich 24 godzinach: 2 359 (poprzednia doba: 3 015 badań).

7. Laboratoria wykonujące badania w kierunku obecności SARS-CoV-2 RNA w Małopolsce:

https://wsse.krakow.pl/page/laboratoria-w-malopolsce-wykazane-przez-mpwis-jakowykonujace-badania-w-kierunku-sars-cov-2/

koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka