środa, 12 sierpnia 2020 13:32

Małopolska najbardziej chorym województwem w Polsce! Zobacz mapę aktywnych zakażeń

Autor Marzena Gitler
Małopolska najbardziej chorym województwem w Polsce! Zobacz mapę aktywnych zakażeń

Małopolska jest na pierwszym miejscu w kraju w liczbie aktywnych przypadków koronawirusa. Wyprzedziła nawet Śląsk, Mazowsze oraz województwa łódzkie i wielkopolskie, które mają wyższą liczbę zakażeń od poczatku epidemii.

Według dzisiejszych danych w Polsce od początku epidemii zachorowało już ponad 53 tysiące osób. Ponad połowa z nich - prawie 38 tysięcy wyzdrowiało. 1830 zmarło. Sprawdziliśmy jak wyglada sytuacja w poszczególnych województwach.

Małopolska znajduje się na pierwszym miejscu w Polsce w liczbie aktywnych przypadków koronawirusa. Wyprzedziła nawet Śląsk, Mazowsze oraz województwa łódzkie i wielkopolskie, które mają wyższą liczbę zakażeń od poczatku epidemii. Podczas, gdy w wiele województw "zdrowieje", Małopolska robi się coraz bardziej "chora".

Najmniej - zaledwie 191 aktywnych przypadków jest obecnie w Podlaskim. Niewiele więcej - 262 jest w Zachodniopomorskim, a 271 w Lubuskim.

Małopolska, w której dziś jet 2902 aktywne przypadki zakażenia, jest na czele listy. Wyprzedziła województwo mazowieckie, w którym zakażonych jest obecnie 2663 osoby, a nawet Śląsk, gdzie według danych WSSE w Katowicach zakażonych jest 2476 osób.  

Liczba aktywnych przypadków koronawirusa 12 sierpnia:  

 • dolnośląskie: 760
 • kujawsko-pomorskie: 222
 • lubelskie: 357
 • lubuskie: 271
 • łódzkie: 693
 • małopolskie: 2902
 • mazowieckie: 2663
 • opolskie: 354
 • podkarpackie: 663
 • podlaskie: 191
 • pomorskie: 554
 • śląskie: 2476
 • świętokrzyskie: 223
 • warmińsko-mazurskie: 268
 • wielkopolskie: 1310
 • zachodniopomorskie: 262

Aktualne przypadki koronawirusa w Polsce:

Ministerstwo Zdrowia na stronie gov.pl podaje liczbę zakażeń od początku epidemii. Takie same dane publikowane są również na opracowywanej przez resort mapie, ale jak widać, te dane nie mówią nic o aktualnej sytuacji. W wielu województwach większość osób zakażonych już wyzdrowiała, a ciągle widnieją one jako województwa z największą liczbą zakażonych.

Niestety, mapa aktualnych przypadków pokazuje, jak poważna jest sytuacja w Małopolsce, która dziś po raz kolejny odnotowała największą w kraju liczbę nowych zakażeń. Było ich 173. Statystyki pokazują, że trend wzrostowy wciąż się utrzymuje i choć nie pnie się w górę tak stromo, jak na początku czerwca, linia utrzymuje się na wysokim poziomie.

O sytuacji w Małopolsce przeczytasz też:

Małopolska: 173 nowe zakażenia. Kolejne wesele z koronawirusem. Czy przybędzie żółtych i czerwonych stref?
WSSE w Krakowie poinformowało dziś o kolejnych 173 przypadkach zakażenia koronawirusem. Niektóre z powiatów, mimo iż do tej pory były zielone, przekroczyły wskaźniki, które klasyfikują je do kolorów żółtych. Koronawirus pojawił się także na kolejnym weselu. Czy tym samym przybędzie „zakażonych” stre…

oraz:

Małopolska na trzecim miejscu w kraju. Zobacz jak rozwija się epidemia
Małopolska jest już na trzecim miejsu w kraju w liczbie zakażeń koronawirusem. Wyprzedziliśmy już Łódzkie i Wielkopolskie. Zobacz wykres rozwoju epidemii od pierwszego przypadku.

W tekstach znajduje się raport z 12 lipca i wykres rozwoju epidemii w Małopolsce od początku do chwili obecnej, na którym wyraźnie widać jak rozwijała się ona w naszym województwie.

W województwie przybywa hospitalizowanych. Niewykluczone, że przybędzie też powiatów w strefie żółtej. Obecnie w strefie czerwonej jest powiat nowosądecki i Nowy Sacz, a w żółtej - powiat oświęcimski, ale duża liczba nowych zakażeń pojawiła się ostatnio na Limanowszczyżnie i na Podhalu.

Limanowa osiągnęła wynik „żółtej strefy”. Co to oznacza?
Kolejnych 18 przypadków zakażeń koronawirusem odnotowano dzisiaj na Limanowszczyźnie. Od początku pandemii na terenie powiatu zachorowało 301 osób. Jest to wynik, który klasyfikuje powiat limanowski do „żółtej strefy”. Wskaźnik żółtej strefy przeliczany jest na 10 tys. mieszkańców. Powiaty, w który…
Wzrost zachorowań w podhalańskich powiatach. Trafią do żółtej strefy?
Od 28 lipca w powiecie tatrzańskim odnotowano 53 nowe zakażenia koronawirusem, natomiast w nowotarskim aż 119. Wyniki są niepokojące, zwłaszcza, że mogą poskutkować zakwalifikowaniem podhalańskich rejonów do wprowadzenia w nich obostrzeń obowiązujących w żółtej strefie podwyższonego ryzyka epidemicz…

Marcin Jędrychowski, dyrektor jedynego w Małopolsce szpitala jednoimiennego - Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który sprawuje opiekę nad blisko 1300 zakażonymi koronawirusem, przestrzega, że grozi nam załamanie systemu opieki zdrowotnej nad pacjentami z COVID-19.

Kraków. Dyrektor szpitala alarmuje: Grozi nam załamanie systemu opieki zdrowotnej nad pacjentami z COVID-19
- Grozi nam załamanie systemu opieki zdrowotnej nad pacjentami z COVID-19 i nad pacjentami w ogóle - twierdzi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. To kolejne ostrzeżenie. Informacja o tym padła już 1 sierpnia, a rozwiązań brak. Zmienił się tylko... wojewoda.

Czy z trudną sytuacją poradzi sobie nowy wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który od poniedziału zajął miejsce Piotra Ćwika?

foto: WSzW w Krakowie i UMW w Krakowie

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka