Małopolska jest na pierwszym miejscu w kraju w liczbie aktywnych przypadków koronawirusa. Wyprzedziła nawet Śląsk, Mazowsze oraz województwa łódzkie i wielkopolskie, które mają wyższą liczbę zakażeń od poczatku epidemii.
Według dzisiejszych danych w Polsce od początku epidemii zachorowało już ponad 53 tysiące osób. Ponad połowa z nich - prawie 38 tysięcy wyzdrowiało. 1830 zmarło. Sprawdziliśmy jak wyglada sytuacja w poszczególnych województwach.
Małopolska znajduje się na pierwszym miejscu w Polsce w liczbie aktywnych przypadków koronawirusa. Wyprzedziła nawet Śląsk, Mazowsze oraz województwa łódzkie i wielkopolskie, które mają wyższą liczbę zakażeń od poczatku epidemii. Podczas, gdy w wiele województw "zdrowieje", Małopolska robi się coraz bardziej "chora".
Najmniej - zaledwie 191 aktywnych przypadków jest obecnie w Podlaskim. Niewiele więcej - 262 jest w Zachodniopomorskim, a 271 w Lubuskim.
Małopolska, w której dziś jet 2902 aktywne przypadki zakażenia, jest na czele listy. Wyprzedziła województwo mazowieckie, w którym zakażonych jest obecnie 2663 osoby, a nawet Śląsk, gdzie według danych WSSE w Katowicach zakażonych jest 2476 osób.
Liczba aktywnych przypadków koronawirusa 12 sierpnia:
- dolnośląskie: 760
- kujawsko-pomorskie: 222
- lubelskie: 357
- lubuskie: 271
- łódzkie: 693
- małopolskie: 2902
- mazowieckie: 2663
- opolskie: 354
- podkarpackie: 663
- podlaskie: 191
- pomorskie: 554
- śląskie: 2476
- świętokrzyskie: 223
- warmińsko-mazurskie: 268
- wielkopolskie: 1310
- zachodniopomorskie: 262
Aktualne przypadki koronawirusa w Polsce:
Ministerstwo Zdrowia na stronie gov.pl podaje liczbę zakażeń od początku epidemii. Takie same dane publikowane są również na opracowywanej przez resort mapie, ale jak widać, te dane nie mówią nic o aktualnej sytuacji. W wielu województwach większość osób zakażonych już wyzdrowiała, a ciągle widnieją one jako województwa z największą liczbą zakażonych.
Niestety, mapa aktualnych przypadków pokazuje, jak poważna jest sytuacja w Małopolsce, która dziś po raz kolejny odnotowała największą w kraju liczbę nowych zakażeń. Było ich 173. Statystyki pokazują, że trend wzrostowy wciąż się utrzymuje i choć nie pnie się w górę tak stromo, jak na początku czerwca, linia utrzymuje się na wysokim poziomie.
O sytuacji w Małopolsce przeczytasz też:
oraz:
W tekstach znajduje się raport z 12 lipca i wykres rozwoju epidemii w Małopolsce od początku do chwili obecnej, na którym wyraźnie widać jak rozwijała się ona w naszym województwie.
W województwie przybywa hospitalizowanych. Niewykluczone, że przybędzie też powiatów w strefie żółtej. Obecnie w strefie czerwonej jest powiat nowosądecki i Nowy Sacz, a w żółtej - powiat oświęcimski, ale duża liczba nowych zakażeń pojawiła się ostatnio na Limanowszczyżnie i na Podhalu.
Marcin Jędrychowski, dyrektor jedynego w Małopolsce szpitala jednoimiennego - Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który sprawuje opiekę nad blisko 1300 zakażonymi koronawirusem, przestrzega, że grozi nam załamanie systemu opieki zdrowotnej nad pacjentami z COVID-19.
Czy z trudną sytuacją poradzi sobie nowy wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który od poniedziału zajął miejsce Piotra Ćwika?
foto: WSzW w Krakowie i UMW w Krakowie