czwartek, 28 grudnia 2023 12:48

Małopolski konserwator zabytków odwołany. Decyzję podjął nowy wojewoda

Autor Patryk Trzaska
Małopolski konserwator zabytków odwołany. Decyzję podjął nowy wojewoda

Trwają zmiany personalne w Województwie Małopolski. Ze stanowiska małopolskiego konserwatora zabytków odwołany został dr. inż. arch. Piotra Turkiewicz. Kto przejmie jego obowiązki do czasu powołania nowego konserwatora?

Po październikowej zmianie władzy w Polsce, trwają również zmiany personalne. Nie inaczej jest w Małopolsce, gdzie ze stanowiska w połowie grudnia odwołana została Barbara Nowak, która za rządów Prawa i Sprawiedliwości pełniła urząd Małopolskiej Kurator Oświaty. Na tym jednak nie koniec.

Wojewoda Małopolski – Krzysztof Klęczar podjął decyzję o odwołaniu ze           stanowiska małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków dr. inż. arch. Piotra Turkiewicza, który pełnił tę funkcję od lutego 2022 roku.  – Zgodnie z wnioskiem Generalnego Konserwatora Zabytków wczoraj nastąpiły zmiany personalne na stanowisku małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jak mówi ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, wojewódzkiego konserwatora zabytków powołuje wojewoda na wniosek Generalnego Konserwatora Zabytków wskazujący kandydata na to stanowisko. Zaznaczam, że wsłuchując się w głosy klientów Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, dostrzegam potrzebę pogłębionej analizy funkcjonowania tej jednostki i wdrożenia usprawnień prowadzonych tam postępowań – zaznaczał wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar.

Do czasu powołania nowego małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków obowiązki Piotra Turkiewicza pełnić będzie zastępca.

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka