środa, 17 sierpnia 2022 12:57

Mam 11 lat i mogę wszystko? Niekoniecznie! Dziewczynki napędziły stracha rodzicom

Autor Norbert Kwiatkowski
Mam 11 lat i mogę wszystko? Niekoniecznie! Dziewczynki napędziły stracha rodzicom

Dużego strachu napędziły swoim rodzicom dwie jedenastolatki z Oświęcimia, które niezależnie od siebie, po kłótniach z rodzicami uciekły ze swoich domów. Po kilkugodzinnych poszukiwaniach obie, całe i zdrowe, trafiły do domów rodzinnych.

Do pierwszego zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu. Mieszkanka Oświęcimia powiadomiła, że jej jedenastoletnia córka, z którą od roku ma kłopoty wychowawcze nie wróciła na noc do domu. Z relacji matki wynikało, że telefon komórkowy, który córka miała przy sobie prawdopodobnie się jej rozładował. Na podstawie informacji podanych przez matkę policjanci zaczęli skrupulatnie sprawdzać adresy znajomych, u których dziewczynka mogła przebywać.

Jednakże koleżanki i koledzy 11 – latki zgodnie twierdzili, że nie mają żadnej wiedzy na temat miejsca pobytu uciekinierki. Dociekliwość oraz spostrzegawczość policjantów doprowadziła do uzyskania informacji, że nieletnia noc spędziła na stychu jednego z bloków na osiedlu Stare Stawy w Oświęcimiu. Po sprawdzeniu strychu oraz rozmowie z mieszkańcami policjanci ustalili, że opisywana nieletnia była widziana jak rano opuszczała blok. Podczas kontroli kolejnych adresów, w piwnicy u jednej z koleżanek, która wcześniej twierdziła, że nieletniej nie widziała policjanci odnaleźli uciekinierkę. W rozmowie z funkcjonariuszami 11 – latka stwierdziła, że nic takiego się nie stało. Oświadczyła również, że nie zamierzała wracać do domu przez co najmniej dwa tygodnie ponieważ mama w związku z jej zachowaniem ograniczyła jej wyjścia z domu i spotkania ze znajomymi.

Do drugiego identycznego przypadku doszło wczoraj (16.08.br.) rano. Tym razem ucieczkę 11 – letniej córki zgłosił mieszkaniec Oświęcimia. Dziewczyna z domu miała zniknąć w nocy. Ojciec dziecka nie posiadał  żadnych informacji na temat znajomych oraz miejsc, w których może przebywać jego córka. Mężczyzna oświadczył również, że dziewczynka nie posiada telefonu komórkowego.

Policjanci natychmiast podjęli czynności mające na celu odnalezienie nieletniej uciekinierki. W ciągu kilku godzin przeprowadzili szereg ustaleń oraz rozmów z nieletnimi, w wyniku których  ustalili adres 12 – latka, z którym nieletnia była widziana w ostatnim okresie czasu. Funkcjonariusze udali się do jego miejsca zamieszkania. Otworzyła im matka chłopaka, która potwierdziła, że dziewczynka przebywa u nich.

Materiały dotyczące ucieczek nieletnich zostały przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Sąd ustali dalsze działania w stosunku do nieletnich uciekinierek oraz wsparcia rodziców w zakresie procesu ich wychowania.

Prawidłowa opieka i wychowanie od najmłodszych lat wiąże się ze spędzaniem czasu z dzieckiem, wsparciu go i wspólnym rozwiązywaniu problemów, co tworzy wyjątkową więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem czy nastolatkiem. Tematykę tę porusza wiele kampanii społecznych. Natomiast barierę w budowaniu prawidłowych relacji rodzinnych stanowi m. in brak wspólnego spędzania czasu oraz fonoholizm dotykający zarówno dorosłych jak i dzieci.

Źródło: KPP w Oświęcimiu Foto: Unsplash

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje