czwartek, 10 grudnia 2020 17:31

Materace lateksowe – dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?

Autor Artykuł sponsorowany
Materace lateksowe – dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?

Materace lateksowe zapewniają zdrowy i spokojny sen. Są również bardzo wytrzymałe i odporne na odkształcenia, a ich zużycie jest praktycznie niezauważalne nawet po kilkunastu latach. Czym się kierować przy zakupie materaca lateksowego?

Materace lateksowe są dziś dużą konkurencją dla materacy wysokoelastycznych czy termoelastycznych. Ze względu na to, że w ich składzie znajduje się naturalny surowiec, są bardzo wygodne i perfekcyjnie dopasowują się do kształtów naszej sylwetki.

Materac lateksowy – lateks naturalny czy syntetyczny?

Najczęściej spotykanymi na rynku materacami lateksowymi są modele łączące w sobie dwa rodzaje lateksu – naturalny i syntetyczny. Pierwszy z nich powstaje w wyniku obróbki soku mlecznego pozyskanego z roślin kauczukodajnych. Drugi z nich, czyli lateks syntetyczny, jest wykonany z syntetycznego odpowiednika naturalnego soku mlecznego, uzyskanego w wyniku zjawiska polimeryzacji emulsyjnej. Decydując się na kupno materaca lateksowego, warto zwrócić uwagę na jego skład. Optymalnym rozwiązaniem jest mieszanina składająca się z lateksu syntetycznego i lateksu naturalnego. Takie połączenie zapewnia doskonałą elastyczność punktową – co oznacza, że pod wpływem nacisku ugina się tylko jeden punkt, a nie cała powierzchnia materaca.

Choć materace lateksowe będące połączeniem dwóch rodzajów materiału – naturalnego i sztucznego – są bardzo wygodne i wytrzymałe, warto wiedzieć, że w sklepach znajdziemy także materace wykonane ze 100% czystego, naturalnego lateksu Talalay na bazie naturalnej żywicy. Podłoża takie są przyjazne dla środowiska i zdrowia – nie zawierają żadnych sztucznych dodatków czy substancji petrochemicznych.

Materace lateksowe – wady i zalety

Lateks zastosowany w materacach lateksowych składa się z tysięcy mikrokomórek, tworzących jednolitą, ale porowatą strukturę. Ta specyficzna budowa materacy lateksowych sprawia, że mają one właściwości ortopedyczne. Świetnie sprawdzą się przede wszystkim wśród osób cierpiących na bóle kręgosłupa, drętwienia kończyn czy problemy z krążeniem krwi. Materace lateksowe odgrywają też ogromną rolę w profilaktyce, dlatego wybierać mogą je również osoby, które nigdy nie borykały się z żadnym z powyższych problemów zdrowotnych, za to chcą uniknąć ich w przyszłości. Materace lateksowe są bardzo sprężyste i elastyczne, przez co bardzo trudno ulegają deformacjom. Lista ich zalet jest bardzo długa, jednak według wielu osób mają poważną wadę – wysoką cenę. Biorąc jednak pod uwagę bezpieczeństwo i wysoki komfort użytkowania oraz dużą wytrzymałość, cena zdecydowanie nie jest ich słabą stroną. Jeśli wybierzemy tańsze, wykonane z mniej wytrzymałych materiałów materace, musimy przygotować się na pojawiające się odkształcenia, które przekreślą naszą szansę na zdrowy, wygodny sen. Przez to będziemy musieli kupować dużo częściej nowy model.

Sprawa z materacami lateksowymi wygląda inaczej – będą nam służyć nawet kilkanaście lat.

Materace lateksowe dla alergików

Wiele osób obawia się, że materace lateksowe uczulają. Może się tak zdarzyć, jeśli mamy do czynienia z podłożami wykonanymi z niskiej jakości materiałów. W przypadku dobrych materacy lateksowych praktycznie nie jest to możliwe. Naturalny kauczuk, który znajdziemy w ich składzie, poddawany jest wielu procesom produkcyjnym – głębokiego mrożenia, wulkanizacji, żelowania i mycia. Wszystkie te czynności powodują, że z surowca usunięte są wszystkie białka lateksu – a to właśnie one odpowiadają za wystąpienie reakcji alergicznej. A jak sprawa wygląda z osobami, u których reakcje uczuleniowe wywołują inne alergeny, jak na przykład roztocze? Okazuje się, że materace lateksowe stanowią dla nich najlepsze rozwiązanie. Materace te, ze względu na otwartą strukturę wykorzystanego surowca, cechuje dobra cyrkulacja powietrza. Są one bardzo przewiewne, z łatwością wchłaniają wilgoć i szybko ją odparowują. Takie rozwiązanie zapobiega rozwojowi grzybów, pleśni, bakterii i innych szkodliwych dla naszego zdrowia drobnoustrojów. Ze względu na to, że charakteryzuje je niczym niezakłócony obieg powietrza, materace lateksowe świetnie regulują temperaturę ciała i zapewniają zdrowy, higieniczny sen.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje