piątek, 3 kwietnia 2020 12:40

Miechów: Jest wniosek o ukaranie wielokrotnego uciekiniera z kwarantanny. Zarażał innych?

Autor Mirosław Haładyj
Miechów: Jest wniosek o ukaranie wielokrotnego uciekiniera z kwarantanny. Zarażał innych?

Komenda Powiatowa Policji w Miechowie skierowała do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wniosek o nałożenie kary w drodze decyzji administracyjnej na mężczyznę, który kilkakrotnie naruszył obowiązek poddania się kwarantannie.

W nocy z 25 na 26 marca w grupowym, wyodrębnionym miejscu odbywania kwarantanny, dla osób, które nie mają innego miejsca do jej odbycia, został umieszczony mężczyzna, który do powiatu miechowskiego trafił przejeżdżając pociągiem tuż po powrocie z Niemiec. Mężczyzna otrzymał miejsce schronienia i pomimo wiedzy o kwarantannie, tej samej nocy oddalił się z niego. Został ujawniony przez policjantów na terenie Miechowa, którzy zachowując wszelkie środki ostrożności odwieźli go do miejsca izolacji. Człowiek ten, w kolejnych dniach jeszcze parę razy opuścił miejsce kwarantanny, min. przy użyciu sznura splecionego z prześcieradeł. Za każdym razem zatrzymywali go policjanci, wymagało to podjęcia szeregu czynności, stanowiących algorytm w sytuacji zagrożenia zdrowia koronawirusem. Wyniki z przeprowadzonych badań na obecność wirusa SARS Co V2 dawały wyniki ujemne.

Wniosek skierowany do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej obejmuje oddalenie się mężczyzny z placówki w dniu 1 kwietnia, tj. po zmianie Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, dającej inspektorom sanitarnym prawo do wymierzenia kary pieniężnej w wysokości do 30 tys. zł. Za poprzednie „ucieczki” odpowie za naruszenie przepisów kodeksu wykroczeń, najprawdopodobniej stanie przed sądem.

Koronawirus w Małopolsce. Oprac. Głos24.pl
Infogram
koronawirus najnowsze informacje

Inf.: KPP Miechów
Fot.: Policja

Miechów - najnowsze informacje