wtorek, 10 października 2023 08:23

Mieli rzucać w 5-latkę puszkami po piwie i wulgarnie wyzywać. Wszystko przez to, że jest Ukrainką

Autor Patryk Trzaska
Mieli rzucać w 5-latkę puszkami po piwie i wulgarnie wyzywać. Wszystko przez to, że jest Ukrainką

Suscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy słownie zaatakowali Ukrainkę wraz z jej pięcioletnią córką. Grozi im do trzech lat pozbawienia wolności.

Jako pierwszy o sprawie poinformował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Jak czytamy w poście opublikowanym przez instytucje na Facebooku, w Zawoi (powiat suski) trzech mężczyzn miało zaatakować Ukrainkę i jej 5-letnią córeczkę.

Z relacji świadków wynika, że agresorzy mieli rzucać w dziecko puszkami od piwa, a gdy zaczęło płakać podeszli do 5-latki i krzyczeli do dziewczynki, że jest "ukraińską k..." oraz, że powinna się wstydzić, bo jest "śmieciem dlatego, że ma ukraińską mamę". Kobiecie grozili śmiercią.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, że wezwany patrol policji nie zatrzymał agresorów. Dodatkowo suska policja miała przekazać informacje do jednego z lokalnych mediów, że atak nie został zgłoszony.

Chcieliśmy zweryfikować tę informację, dlatego 29 września wysłaliśmy do Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej e-mail z prośbą o komentarz. Do czasu publikacji artykułu, nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Jednak, jak się okazało funkcjonariusze ujęli agresorów. Jak czytamy w komunikacie prasowym: "Policjanci podjęli czynności mające na celu ustalenie sprawców tego przestępstwa. Już następnego dnia funkcjonariusze zatrzymali 47 - latka oraz jego 59-letniego kompana. Mężczyźni usłyszeli zarzuty publicznego znieważenia na tle narodowościowym" – pisze Komenda Powiatowa Policji w Suchej Beskidzkiej.    

Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu zbliżania się do pokrzywdzonych.

Za popełnione przestępstwo grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

fot. Unsplash

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje

Rozrywka