wtorek, 10 listopada 2020 13:56

Min. Adam Niedzielski: Stabilizacja ale na wysokim poziomie. Co ze Świętem Niepodległości?

Autor Marzena Gitler
Min. Adam Niedzielski: Stabilizacja ale na wysokim poziomie. Co ze Świętem Niepodległości?

"Jeżeli popatrzymy na trendy wzrost zakażeń stopniowo maleje. Powoli zbliżamy się do realizacji stabilizacji ścieżki zachorowań" - powiedział dziś podczas konferencji prasowej przed szpitalem tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Czy uda się uniknąć lockdownu?

Stabilizacja ale na wysokim poziomie - tak określił sytuację epidemiczną w Polsce minister zdrowia. O poprawie sytuacji ma również świadczyć spadek zleceń od lekarzy POZ na testy w kierunku koronawirusa. Warto dodać, że w związku ze spadkiem zleceń, w ciągu ostatniej doby w Polsce wykonano zaledwie ok. 54,7 tys. testów, co nadal daje bardzo wysoką, blisko 50% skuteczność tych badań w naszym kraju.

Adam Niedzielski podkreślił, że pomimo wzrostu hospitaliazacji proporcjonalnie (i niemal równolegle) wzrasta liczba łóżek dla chorych na COVID. - Staramy się, żeby dodatkowe łóżka, dodatkowy personel stale wyprzedzały tempo wzrostu pandemii. Cały czas udaje nam się utrzymać bufor bezpieczeństwa łóżek - powiedział. Obecnie dostępnych jest 34% łóżek oraz 23% respiratorów przewidzianych dla chorych na COVID.

Obecnie jest już 32,5 tys. łóżek covidowych, nie licząc szpitali tymczasowych. - W ciągu listopada udało nam się zwiększyć dostępność łóżek o blisko 11 tysięcy. Będziemy chcieli przekształcić infrastrukturę do 35 tysięcy, a dalsze łóżka będziemy wykorzystywali w ramach szpitali tymczasowych - dodał. Co ważne - nie będa one powstawały kosztem łóżek onkologicznych i szpitali specjalistycznych - zapewnił Adam Niedzielski.

Podziekował też wojsku za wsparcie jakiego udziala we wszystkich miejscach walki z epidemią.  W działania zaangażowanych jest już ponad 2 tys. żołnierzy.

Chciałem podziękować Wojsku Polskiemu - siłom operacyjnym i terytorialsom. WOT bardzo pomaga w realizacji zadań, w administrowaniu łóżkami. Mamy żołnierzy w punktach pobrań czy pomagających w codziennych czynnościach w szpitalu - powiedział Niedzielski.

Na zakończenie minister zdrowia zaapelował do Polaków w związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości 11 listopada.

- W tym roku będzie świętem nietypowym. Musimy ograniczyć świętowanie do małych grup. W tym roku wyrazem patriotyzmu niech będzie to, że zostaniemy w domu.

zobacz też:

Limanowa: Mężczyzny nie przyjęto na SOR, bo nie miał testu na koronawirusa. Zmarł wracając do domu
50-letni mieszkaniec Limanowszczyzny [/informacje/limanowa] zgłosił się na SOR z poważnymi problemami z oddychaniem. Przyjęty jednak nie został, a powodem był brak … testu na koronawirusa [/informacje/koronawirus]. Mężczyzna zmarł w drodze do domu. Sprawę wyjaśnia prokuratura. Sprawę opisuje portal…
Koronawirus w Małopolsce: lepiej w Proszowicach, gorzej w rejonie krakowskim. Przełomowa prognoza dla Polski
Od 10 dni w Małopolsce liczba nowych zakażeń utrzymuje się na podobnym poziomie - średnio to 2356, choć ostatnie 5 dni to najwyższe liczby nowych zakażeń od początku epidemii - średnio o 370 wiecej niż w pierwszych pięciu dniach listopada. Czy tak już zostanie?
koronawirus najnowsze informacje
Polska

Polska - najnowsze informacje