wtorek, 10 listopada 2020 10:26, aktualizacja 4 lata temu

Koronawirus w Małopolsce: lepiej w Proszowicach, gorzej w rejonie krakowskim. Przełomowa prognoza dla Polski

Autor Marzena Gitler
Koronawirus w Małopolsce: lepiej w Proszowicach, gorzej w rejonie krakowskim. Przełomowa prognoza dla Polski

Jest źle, ale są pierwsze optymistyczne prognozy i pierwsza szczepionka. Kiedy będzie dostępna w Polsce?

Od 10 dni w Małopolsce liczba nowych zakażeń utrzymuje się na podobnym poziomie - średnio to 2356, choć ostatnie 5 dni to najwyższe liczby nowych zakażeń od początku epidemii - średnio o 370 więcej niż w pierwszych pięciu dniach listopada. Jednak, jak na razie, nie przekroczylismy w Małopolsce 3000 zakażeń dziennie. Czy tak już zostanie?

Podobnie jest w Polsce ostatni rekord - 27875 padł 7 listopada (w Małopolsce - 2824 - 6 listopada) i choć spodziewamy się dalszych wzrostów - jak na razie udało się nie przekroczyć granicznych 30 tys. nowych zakażeń dziennie.

Nie będzie lockdownu?

Po raz pierwszy pojawiła się hipoteza, że nie przkroczymy w Polsce progu 30 tys. nowych zakażeń koronawirusem dziennie i uda się uniknąć całkowitego lockdownu. Tak wynika z najnowszego opracowania zespołu doktora Franciszka Rakowskiego z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Według ostatniej prognozy, w najbliższych dniach liczba zakażeń utrzyma się na poziomie 25-26 tys. przypadków na dobę. Szczyt zakażeń wystąpi najprawdopodobniej 16 listopada i wyniesie około 27,6 tys. przypadków. Czy to oznacza, że uda się uniknąć narodowej kwarantanny?

Niestety, progi, które po raz pierwszy zaprazentował na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki, sa dość płynne. Jak wyjaśnił na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller: "Progi bezpieczeństwa (zależne od średniej dziennej liczby zachorowań za 7 dni). Od nas wszystkich zależy, czy będzie potrzebna narodowa kwarantanna. Zmniejszenie liczby zachorowań pozwoli w perspektywie na przywracanie poprzednich zasad."

Zaprazentowane przez niego wartości nie są ostre. Kwarantanna nastąpi, gdy średnia liczba nowych zakażeń przekroczy 27 tys. dziennie. Ponieważ jednak rząd wysnaczył przedział do 29 tys. zakażeń dziennie, może okazać się, że sama statystyka nie wystarczy i będzie brał pod uwagę inne czynniki przed podjęciem decyzji o zamknięciu kraju.

Niestety, nawet jeśli szczyt tej fali zatrzyma się przed progiem lockdowanu, wczoraj na konferencji prasowej poświęconej budowie nowego szpitala tymczasowego w hali Expo Kraków wojewoda małopolski Łukasz Kmita powiedział, że musimy być przygotowani na każdy scenariusz, bo nie wiadomo dokładnie kiedy nadzie kolejny wzrost zakażeń i na kolejną falę koronawirusa. Szpital tymczasowy ma powstać w ciagu 3-4 tygodni, ale - jak zapowiadali wszyscy uczestnicy konferencji - ciagle jest nadzieja, że nie pojawi się w nim żaden pacjent.

Koronawirus w Małopolsce: lepiej w Proszowicach, gorzej w rejonie krakowskim

Jak na tle tych statystyk wypada Małopolska? Mapa województwa robi się coraz bardziej czarna, co pokazjue, że progi kwarantanny przekraczaja kolejne powiaty.

Od wczoraj średnia liczba zakażeń (z 7 dni) na 100 tys. mieszkańców (która jest wyznacznikiem poziomu epidemii i wprowadzenia lockdownu) w Małopolsce wzrosła z 72,9 do 75,5, podczas gdy próg to 70 tys./100.

Na poziomie czerwonej strefy są nadal powiaty powiat chrzanowski i nowotarski i Poprawiła się sytuacja w powiecie proszowickim, który w niedzielę był "czarny", a wczoraj "fioletowy".

Najgorsza sytuacja nadal jest w powiecie krakowskim, gdzie średnia liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich dni to już prawie 113 (podczas, gdy wczoraj było to 105). Z blisko 85 do ponad 92 wzrosła też od wczoraj średnia liczba zakażeń w Krakowie.  

"Szczepionka jest dziś być może na wyciągnięcie ręki"

Najważniejszą wiadomością dotyczącą koronawirusa z ostatniej doby powstanie pierwszej szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2. Amerykańska firma farmaceutyczna Pfizer i niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech poinformowały, że stworzona przez nie szczepionka na koronawirusa jest skuteczna w ponad 90 procentach. To największy jak dotąd naukowy postęp w walce z patogenem.

Jest przełom? Nowa szczepionka na COVID-19 skuteczna w 90 procentach
Opracowana przez spółkę Pfizer szczepionka zapobiega infekcji koronawirusem [/informacje/koronawirus] w 90 procentach. Tak wynika z badań firmy. - To wielki dzień dla ludzkości, jak i całej nauki - powiedział Albert Bourla, CEO firmy Pfizer. Ta wiadomość wywołała na rynku euforię. Amerykańska firma…

"Dziś dotarła do nas wiadomość, która niesie nadzieję. Nastąpił przełom w pracach nad szczepionką na COVID-19, który ogłosiły amerykańska firma Pfizer i niemiecka BioNTech SE. Według badań i testów klinicznych szczepionka ta ma być bezpieczna i skuteczna w aż 90%! Jesteśmy gotowi na jej przyjęcie - już w kwietniu przystąpiliśmy do umów unijnych dotyczących zakupu ewentualnych szczepionek na SARS/COV-2.- napisał na Facebooku premiar Mateusz Morawiecki. - Razem z innymi krajami UE mamy równe prawo do korzystania z tych szczepionek proporcjonalnie do wielkości populacji.Już pracujemy nad logistyką ich dystrybucji - w pierwszej kolejności powinny trafić do naszych seniorów, służby zdrowia i formacji mundurowych. Oczywiście szczepionka będzie również dostępna dla każdego obywatela na zasadzie dobrowolności. Kilka dni temu, podczas posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, zarządziłem przygotowanie na przyszły rok infrastruktury na masowe szczepienia. Chcemy zdobyć i użyć szczepionki najszybciej jak to możliwe, najpewniej wiosną przyszłego roku. Dzięki odpowiedniemu, wczesnemu planowaniu, będziemy na nią przygotowani! Gdy działająca szczepionka jest dziś być może na wyciągnięcie ręki - nasze działania zmierzające do ograniczenia zarażeń są ważniejsze niż kiedykolwiek. W tych różnych okolicznościach obostrzeń i działań prowadzących do obniżenia zakażeń na pewno popełniamy błędy. Przepraszamy za nie. Chcemy zrobić wszystko, by walczyć z COVID-19. To jest nasz wróg numer jeden. Nie chcemy  walczyć z nikim innym!Dlatego jeszcze raz proszę wszystkich o odpowiedzialność i przestrzeganie obostrzeń. Wytrzymajmy tę próbę, a nasz wysiłek i solidarność zostaną nagrodzone! Wrócimy do normalności - dzięki szczepionce i dyscyplinie społecznej! "

Dziś dotarła do nas wiadomość, która niesie nadzieję. Nastąpił przełom w pracach nad szczepionką na COVID-19, który...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Poniedziałek, 9 listopada 2020

Małopolska [10 listopada]

  • zakażonych: 66 575 (+2 738)
  • zmarło: 969 (+31)
  • wyzdrowiało:  36 074 (+1 930)
  • aktywnych przypadków: 28 019 (+1210 )

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u  kolejnych 2738 osób, z:

  • Krakowa (881),
  • powiatu krakowskiego (324),  
  • tarnowskiego  (172),
  • Tarnowa (156),
  • powiatu wadowickiego (149),
  • nowosądeckiego  (131),
  • wielickiego (98),
  • brzeskiego (86),
  • olkuskiego (85),
  • gorlickiego  (78),
  • bocheńskiego (76),
  • powiatów suskiego oraz oświęcimskiego (po 70),  
  • nowotarskiego (67),
  • myślenickiego (58),
  • chrzanowskiego  (53),
  • Nowego Sącza (45),
  • powiatu limanowskiego (42),
  • powiatów tatrzańskiego oraz dąbrowskiego (po 30),
  • miechowskiego (20)
  • oraz  proszowickiego (17).

Nowe zakażenia koronawirusem w Małopolsce w ciągu ost. 3 tyg.:

Aktualnie 62 osoby są hospitalizowane, pozostałe  przebywają w izolacji. WSSE w Krakowie przekazała także  informację o usunięciu czterdziestu jeden przypadków z raportu  zbiorczego – raport skorygowano. W związku z tym w dzisiejszym raporcie Ministerstwa Zdrowia dane z Małopolski są pomniejszone o tę sumę.

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 66 575 osób.

Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

Zmiany ilości aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Zmiany ilości aktywnych przypadków w Małopolsce od lipca:

Niestety, musimy również poinformować o śmierci 36 osób w wieku od 57 do 92 lat, z:

  • powiatu nowosądeckiego (6),
  • Krakowa (5),
  • powiatów limanowskiego oraz krakowskiego (po  4),
  • Nowego Sącza i powiatów myślenickiego oraz dąbrowskiego (po 3),
  • powiatów wielickiego oraz olkuskiego (po 2),
  • suskiego, nowotarskiego,  gorlickiego i bocheńskiego (po 1).

Zgony na COVID w Małopolsce w ciągu ost 3 tyg.:

Dwadzieścia jeden osób miało choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną  zgonu był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych  COVID-19 wynosi 969.

WSSE  w Krakowie o kolejnych 1210 ozdrowieńcach z naszego województwa, z  powiatu krakowskiego (269), suskiego (110), z Krakowa  oraz powiatu gorlickiego (po 96), z powiatu tatrzańskiego (84),  nowotarskiego (78), powiatów wielickiego oraz olkuskiego (po 77),  brzeskiego (60), proszowickiego (58), miechowskiego (55), dąbrowskiego  (44), chrzanowskiego (42), z Nowego Sącza i powiatu limanowskiego  (po 22), nowosądeckiego (11) oraz myślenickiego (9), którzy w  większości przebywali w izolacji. WSSE w Krakowie przekazała także  informację o usunięciu dwóch przypadków z raportu ozdrowieńców – raport  skorygowano. W sumie w Małopolsce mamy 36 074 ozdrowieńców.

Informacja MPWIS o sytuacji epidemiologicznej w Małopolsce

wg stanu na 10.11.2020 r., godzina 8:00

1. Od początku epidemii łącznie: 66 575 zakażonych (nowych 2 738, w tym: dzieci 0-18 r.ż. – 96 i dorośli powyżej 18 r.ż. – 2 642

(powiat bocheński: 1 949, powiat brzeski: 1 268, powiat chrzanowski: 1 409, powiat dąbrowski: 819, powiat gorlicki: 1 635, powiat krakowski: 5 513, m. Kraków: 18 789, powiat limanowski: 2 864, powiat miechowski: 1 161, powiat myślenicki: 3 348, powiat nowosądecki: 4 354, m. Nowy Sącz: 2 001, powiat nowotarski: 3 353, powiat olkuski: 1 807, powiat oświęcimski: 2 031, powiat proszowicki: 728, powiat suski: 2 315 (usunięto 41 pozycji), powiat tarnowski: 2 412, m. Tarnów: 1 988, powiat tatrzański: 1 711, powiat wadowicki: 3 239, powiat wielicki: 1 881),

w tym:

a) aktywnych zakażeń (przypadki jeszcze niewyleczone): 29 470 w tym: dzieci 0-18 r.ż. – 1055 i dorośli powyżej 18 r.ż. – 28 415

b) wyleczeni: 36 068 (nowych 1 210)

(powiat bocheński: 865, powiat brzeski: 524, powiat chrzanowski: 563, powiat dąbrowski: 403, powiat gorlicki: 701, powiat krakowski: 3 454 (usunięto 1 pozycję), m. Kraków: 12 206 (usunięto 1 pozycję), powiat limanowski: 1 423, powiat miechowski: 218, powiat myślenicki: 2 153, powiat nowosądecki: 2 098, m. Nowy Sącz: 985, powiat nowotarski: 1 783, powiat olkuski: 1 201, powiat oświęcimski: 662, powiat proszowicki: 443, powiat suski: 1 597, powiat tarnowski: 999, m. Tarnów: 729, powiat tatrzański: 992, powiat wadowicki: 774, powiat wielicki: 1 295

2. Zgony:

  • COVID-19: 969 (COVID-19/współistnienie COVID-19 z innymi schorzeniami – 251/718):

(powiat bocheński: 2/43, powiat brzeski: 2/21, powiat chrzanowski: 7/7, powiat dąbrowski: 0/19, powiat gorlicki: 1/8, powiat krakowski: 43/16, m. Kraków: 137/71, powiat limanowski: 11/28, powiat miechowski: 4/12, powiat myślenicki: 0/32, powiat nowosądecki: 22/96, m. Nowy Sącz: 10/50, powiat nowotarski: 3/37, powiat olkuski: 0/40, powiat oświęcimski: 1/38, powiat proszowicki: 0/9, powiat suski: 1/30, powiat tarnowski: 0/43, m. Tarnów: 0/30, powiat tatrzański: 2/35, powiat wadowicki: 0/29, powiat wielicki: 5/24)

  • zgony w szpitalach: 860
  • zgony poza szpitalami: 109
  • zgony zakażonych SARS - CoV-2 z innych przyczyn niż COVID-19: 68

(powiat bocheński: 8, powiat brzeski: 2, powiat gorlicki: 20, powiat krakowski: 2, m. Kraków: 4, powiat limanowski: 1, powiat nowotarski: 21, powiat suski: 1, powiat tarnowski: 1, powiat tatrzański: 5, powiat wadowicki: 1, powiat wielicki: 2)

3. Aktualnie osób nadzorowanych (w tym osoby objęte kwarantanną): 43 944

4. Aktualnie razem osób objętych kwarantanną: 36 424

5. Laboratoria wykonujące badania w kierunku obecności SARS-CoV-2 RNA w Małopolsce: https://wsse.krakow.pl/page/laboratoria-w-malopolsce-wykazane-przez-mpwis-jakowykonujace-badania-w-kierunku-sars-cov-2/

zobacz też:

Rabka-Zdrój: Szpital prosi o pomoc. Brak pieniędzy na sprzęt do opieki nad zakażonymi
Pacjenci zakażeni koronawirusem będą leczeni na specjalnie utworzonym oddziale. Od 16 listopada będzie on wyposażony w 30 łóżek. Szpital Miejski w Rabce-Zdrój na stworzonym do opieki nad chorymi na koronawirusa oddziale od 16 listopada pomieści 30 pacjentów. Placówka boryka się jednak z brakiem fun…
Starosta bocheński ma koronawirusa. Wiemy, jak się czuje
O zakażeniu Adam Korta poinformował za pośrednictwem Facebooka. Gospodarz powiatu poinformował o zakażeniu w poniedziałek wieczorem. > – Szanowni Państwo, dziś otrzymałem informację, że wynik mojego testu na Covid-19 jest pozytywny. Obecnie razem z moją rodziną przebywam w izolacji domowej. Adam …
Limanowa: Mężczyzny nie przyjęto na SOR, bo nie miał testu na koronawirusa. Zmarł wracając do domu
50-letni mieszkaniec Limanowszczyzny [/informacje/limanowa] zgłosił się na SOR z poważnymi problemami z oddychaniem. Przyjęty jednak nie został, a powodem był brak … testu na koronawirusa [/informacje/koronawirus]. Mężczyzna zmarł w drodze do domu. Sprawę wyjaśnia prokuratura. Sprawę opisuje portal…
koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka