piątek, 26 listopada 2021 13:00

Minister Maląg w PCPR w Wieliczce: "To placówka na miarę XXII wieku"

Autor Marzena Gitler
Minister Maląg w PCPR w Wieliczce: "To placówka na miarę XXII wieku"

Marlena Maląg spotkała się wczoraj z dyrekcją i pracownikami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wieliczce. Minister rodziny i polityki społecznej minister rodziny i polityki społecznej wzięła udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej Powiatowe Centrum Wsparcia Społecznego w Wieliczce i spotkała się z Zarządem Powiatu Wielickiego.

W uroczystości połączonej ze spotkaniem z okazji niedawnego Dnia Pracownika Socjalnego, udział wzięli posłowie Urszula Rusecka i Rafał Bochenek, wojewoda małopolski Łukasz Kmita i wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Podczas wizyty w Powiatowym Centrum Wsparcia Społecznego w Wieliczce przy ul. Niepołomskiej odsłonięto pamiątkową tablicę, upamiętniającą otwarcie nowoczesnej placówki.

Na briefingu Marlena Maląg przypomniała działania rządu wspierające rodziny i seniorów, podsumowując akcję wypłaty dodatkowych świadczeń dla emerytów i rencistów - 13. i 14. emerytury. - Dzisiaj do blisko 1,7 mln emerytów i rencistów trafi kolejne 1,9 mld zł. Do tej pory wypłacono już 8,9 mld zł. To oznacza, że zdecydowana większość uprawnionych już otrzymała dodatkowe świadczenie. Nie mam wątpliwości, że jest to ważne wsparcie, a seniorzy dobrze wiedzą, na co przeznaczyć te pieniądze. W sumie, w tym roku w ramach czternastej emerytury wypłaconych będzie 11 mld zł - mówiła w Wieliczce.

Podczas spotkania o dobrej współpracy z rządem mówili posłowie Urszula Rusecka i Rafał Bochenek, który dla wszystkich pracowników placówki z okazji ich święta miał piękne róże. O tym, jak funkcjonują inne placówki dedykowane niepełnosprawnym w powiecie wielickim przypomniała wystawa rękodzieła, które wykonali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Tomaszkowicach.

Ważnym elementem wizyty minister Marleny Maląg w Wieliczne było spotkanie w sprawie budowy powiatowego zespołu szkolno-dydaktycznego i zawodowego dla osób niepełnosprawnych w Wieliczce. Plany nowej i potrzebnej inwestycji przedstawił starosta Adam Kociołek.

- Zapoznałam się z bardzo dobrą koncepcją rozwoju wsparcia i budowania kompleksu, który będzie między innymi dedykowany zarówno dla dzieci z niepełnosprawnościami, jak i dorosłych. To potężna inwestycja, na którą potrzeba blisko 75 milionów złotych. Myślę, że przy wspólnym działaniu i tworzeniu wspólnej koalicji: rząd, samorząd, samorząd województwa uda się te plany zrealizować, aby przede wszystkim służyły mieszkańcom powiatu wielickiego - podsumowała Marlena Maląg.

Duże wrażenia zrobił na niej nowoczesny budynek Powiatowego Centrum Wsparcia Społecznego w Wieliczce. - To placówka nie tylko na miarę XXI, ale XXII wieku i życzyłabym innym powiatowym centrum pomocy rodzinie, aby mogły pracować w takich warunkach. Gratuluję przede wszystkim Starostwu Wielickiemu przygotowania takiego projektu i zrealizowania go - dodała minister.

fot. MUW

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje