sobota, 5 sierpnia 2023 13:01

Młodzi wieliczanie i ich talenty - PCKZiU

Autor Jadwiga Duda
Młodzi wieliczanie i ich talenty - PCKZiU

26 lipca w Wieliczce odbyło się 41 spotkanie „Wieliczka-Wieliczanie” Bis!, na którym swoje talenty zaprezentowali uczniowie Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce.

Jadwiga Duda, prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”, organizatorka spotkania, po przywitaniu uczestników i prelegentów, podsumowała krótko wydarzenia, w których wzięli udział przedstawiciele KPW w ostatnim miesiącu. Chwilą ciszy i modlitwa uczczono pamięć Krystyny Dąbrowskiej i jej ojca - zamordowanego w Katyniu kapitana Zygmunta Zbroi, któremu na wielickim cmentarzu posadzono „Dąb Pamięci”.

Historię i współczesność Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce przybliżyła Anna Zadęcka, nauczycielka i opiekunka Samorządu Szkolnego w PCKZiU. Początki szkoły sięgają 1945 roku, kiedy to utworzono Miejskie Koedukacyjne Gimnazjum Kupieckie i Liceum Handlowe - zlokalizowano je w dawnym budynku muzeum salinarnego, w  tzw. „Szytygarówce” oraz Publiczną Szkołę Zawodową mieszczącą się początkowo w prywatnym domu, a następnie w zabudowaniach Sądu Grodzkiego, przy ulicy Daniłowicza. W lutym 2014 roku szkoła została przeniesiona do nowego budynku przy ulicy J. Piłsudskiego 105 , a także otrzymała obecną. Dzisiejsze PCKZiU to szkoła, w której funkcjonują technika i branżowa szkoła I stopnia. Szkoła bierze udział w projekcie „Centrum Kompetencji Zawodowych W Powiecie Wielickim”, dzięki temu uczniowie mają możliwość poszerzania kompetencji zawodowych, rozwoju zainteresowań i zdobywania kolejnych umiejętności cenionych na rynku pracy, np. kurs barmański, obsługa programów komputerowych, kurs baristy, prawo jazdy czy uprawnienia obsługi wózków widłowych. Mogą też skorzystać z płatnych. Technikum w Wieliczce w rankingu egzaminów zawodowych i maturalnych znalazło się w gronie najlepiej przygotowujących do egzaminu zawodowego szkół w Polsce. W tym roku szkoła uzyskała po raz kolejny prestiżowy certyfikat „Złota Szkoła” ogólnokrajowego rankingu „Perspektyw”.

O swojej przygodzie z historią opowiedział Michał Morawski, najmłodszy członek KPW. Michał już jako uczeń szkoły podstawowej i gimnazjalista brał udział w konkursach historycznych. W technikum dzięki nauczycielowi historii Dariuszowi Tańculi, poznał panią Jadwigę i Klub Przyjaciół Wieliczki. Zainteresował się też historią lokalną, do czego zainspirowały go organizowane przez Dariusza Tańculę niego wycieczki. Po zdaniu matury z dostał się na studia historyczne Uniwersytetu Jagiellońskiego. W planach ma także zrobienie kursów przewodnickich.

Amelia Krawczyk i Oskar Wroniewicz przedstawili  pracę w szkolnym zespole muzycznym, do którego także należą: perkusista - Jakub Piotrowski, gitarzysta - Maciej Krężelok i wokalistka - Zuzanna Lebiest. Amelia zaśpiewała piosenkę przy akompaniamencie na gitarze Oskara. Zaprezentowali nagranie z wykonania przez szkolny zespół w Dniu Nauczyciela utworu pt. „Chcemy być sobą" zespołu Perfect.

Julia Ubik, Dominik Gumuła i Bartłomiej Dańda opowiedziały o swojej grze w Orkiestrze Dętej  „Koźmice”. Przedstawili historię orkiestr dętych i zaprezentowali instrumenty używane przez orkiestry.  Orkiestra powstała w listopadzie 2017 r. w Koźmicach Wielkich. Jej kapelmistrzem jest Adrian Drzewi, a kierownikiem Jacek Kwiatkowski. Orkiestra, która działa pod patronatem Wielickiego Centrum Kultury, zdobyła wiele nagród. W 2022 r. obchodziła swój pierwszy okrągły jubileusz - 5. urodziny. Ostatnio można było jej posłuchać 29 lica br. na Dniu Koźmic, a 15 sierpnia uświetni uroczystości 100-lecia konsekracji Parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Gorzkowie.

Zuzanna Ozga opowiedziała o swoim hobby, którym jest teatr, aktorstwo, filmy i wszystko co z tym związane. Choć od dziecka ciągnęło ją do występów na scenie i już jako ośmiolatka chodziła na różne zajęcia teatralne, dopiero w PCKZiU w Wieliczce, w  kwietniu tego roku, udało się jej, wraz ze szkolną grupą teatralną, wziąć udział w Festiwalu Małych Form Teatralnych w Krakowie. Zespół zaprezentował na nim „Wdowy” Sławomira Mrożka. Grupa rewelacyjnie przygotowana przez świetnego teatrologa, Edytę Trojańską-Urbanik na konkursowym przeglądzie w krakowskim teatrze zdobyła pierwsze miejsce i nagrodę - udział w warsztatach aktorskich z Juliuszem Chrząstowskim. Zuzanna Ozga zamierza swoją przyszłość związać z wizażem i charakteryzacją.

Paulina Natanek i Szymon Wyroba opowiedziały o swojej działalności w Zespole Pieśni i Tańca Sułkowianie. Zespół powstał w 2007 roku pod kierownictwem  prezes Agnieszki Zabawy oraz  zastępcy prezes Anny Ptasznik, a funkcjonuje również pod patronatem CKiT w Wieliczce. Ostatnio zajął pierwsze miejsce (w III kategorii wiekowej - 16-19 lat) na Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Ludowego w Łańcucie.

Nieprzeciętną osobą jest też Maksymilian Fijoł, informatyk, który zdobył I miejsce w XV edycji ogólnopolskiego konkursu pt. „Zobaczyć matematykę” organizowanego przez AGH. Uczeń PCKZiU interesuje się tworzeniem stron internetowych i drukiem 3D. Szkoła udostępniła mu sprzęt i materiały do drukowania. W tym roku nawiązał współpracę z goszczącym na jednej z lekcji emerytowanym profesorem matematyki i informatyki dr Bronisławem Pabichem, znanym w Polsce popularyzatorem matematyki, który zachęcił go do udziału w kilku konkursach, w tym „Matematyka i Komputery”, na który przygotował stronę internetową o wielościanach.

Po prelekcjach, nagrodzonych przez zebranych brawami, głos zabrali: Marta Lelito, dr Bronisław Pabich i historyk, Bohdan Piotrowicz. Jadwiga Duda podziękowała prelegentom za wygłoszone prelekcje i zaprosiła na wydarzenia organizowane przez KPW. 30 sierpnia o godz. 16 w Wieliczce  odbędzie się 42 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” Bis! Poświęcone 80. Rocznicy egzekucji dokonanych przez Niemców w Wieliczce. 15 sierpnia KPW organizuje wycieczkę do Jadownik, Szczepanowa i Brzeska. 21 sierpnia odbędzie się wycieczka z przewodnikiem na teren obozu KL Plaszow.

Prowadząca spotkanie z pomocą Szymona Hejmo wręczyła prelegentom upominki książkowe od Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka.

(opracowała Marzena Gitler)

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka