piątek, 11 czerwca 2021 11:29

Mobilny punkt szczepień stanie w Mszanie Dolnej. Gdzie i kiedy?

Autor Aleksandra Tokarz
Mobilny punkt szczepień stanie w Mszanie Dolnej. Gdzie i kiedy?

Mobilna jednostka szczepień przeciw Covid-19 pojawi się w Mszanie Dolnej. Wszyscy chętni otrzymają jednodawkowy preparat firmy Johnson&Johnson.

Jedno opakowanie szczepionki pozwala na zaszczepienie 6 osób. Chętnych musi być przynajmniej 50, aby punkt rozpoczął działanie. W mobilnym punkcie szczepień do dyspozycji pacjentów będzie dwóch lekarzy i dwie pielęgniarki.

Mobilna jednostka stanie na parkingu za Urzędem Gminy Mszana Dolna - koło kościoła, w sobotę 19 czerwca. Rejestracja możliwa jest pod numerem telefonu - 18 331 00 09.

Szczepionka firmy Johnson & Johnson jest jednodawkowa, opiera się na niezdolnym do replikacji ludzkim adenowirusie. Służy on jako nośnik materiału genetycznego – DNA, kodującego sekwencję białka kolca koronawirusa. W odpowiedzi na produkowane w komórkach białko wirusa organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała. Pozwala to naszemu układowi odpornościowemu bronić się samodzielnie w przyszłości przy kontakcie z patogenem. Tę samą technologię stosowano wcześniej do opracowania i produkcji niedawno zatwierdzonej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola oraz kandydatów na szczepionki przeciwko wirusom Zika, RSV i HIV.

koronawirus najnowsze informacje

fot. ilustracyjne/unsplash

Limanowa - najnowsze informacje