środa, 1 czerwca 2022 12:00

Strzelał z niego Wasilij Zajcew. Leżał ukryty w ziemi w centrum Tarnowa

Autor Katarzyna Jamróz
Strzelał z niego Wasilij Zajcew. Leżał ukryty w ziemi w centrum Tarnowa

Tarnowianin podczas prac ziemnych na prywatnej posesji wykopał amunicję oraz metalowy, mocno skorodowany element karabinu Mosin. Odnalezione przedmioty pochodzą z czasów I wojny światowej.

Przedmioty te znajdowały się na niedużej głębokości. Mężczyzna powiadomił policjantów z Tarnowa, a dyżurny na miejsce skierował zespół minersko-pirotechniczny. Rozpoznali oni te przedmioty jako lufę z oprzyrządowaniem karabinku Mosin oraz amunicję kal. 7,62x54 pochodzącą z okresu I wojny światowej. Karabin Mosin wz. 1891 to niezwykle popularna broń żołnierzy Armii Imperium Rosyjskiego, a potem Armii Czerwonej, użytkowana od lat 90. XIX w. do lat 50. XX w. Tylko w latach 1930–1948 wyprodukowano około 17 mln tych karabinów. Z broni tego systemu korzystał uważany za jednego ze skuteczniejszych radzieckich strzelców wyborowych Wasilij Zajcew, którego postać odtworzył Jude Law w filmie "Wróg u Bram".

Wasilij Zajcew / fot: Wikimedia Commons

W Tarnowie, oprócz fragmentu karabinu zabezpieczono 68 sztuk, mocno skorodowanej amunicji oraz łusek. Ponieważ są to przedmioty pochodzenia wojskowego, powiadomiono o niebezpiecznym znalezisku żołnierzy Wojska Polskiego z Rzeszowa, a oni zabrali amunicję, która wywieziona na poligon zostanie w bezpieczny sposób zneutralizowana. – Fragment karabinku Mosin został dołączony do wszczętego postępowania i zostanie przekazany tarnowskiej prokuraturze, która zdecyduje czy zostanie on przekazany jako eksponat do muzeum, czy zostanie zniszczony – informuje asp. sztab. Paweł Klimen, oficer prasowy KPP w Tarnowie.

Tarnowscy policjanci przypominają o każdorazowym informowaniu o takich znaleziskach. Są to przedmioty, które przy nieumiejętnym obchodzeniu się z nimi, mogą spowodować zagrożenie dla życia i zdrowia.

Inf./Fot.: KMP Tarnów

Fot główna: Karabin Mosin/Wikimedia Commons/Falcon Photography

Tarnów - najnowsze informacje