poniedziałek, 9 maja 2022 09:50

Musisz to zobaczyć! Na wzgórzu zamkowym w Dobczycach otwarto wyjątkową kładkę

Autor Marzena Gitler
Musisz to zobaczyć! Na wzgórzu zamkowym w Dobczycach otwarto wyjątkową kładkę

Na Wzgórzu Zamkowym w Dobczycach oficjalnie otwarto inwestycje zrealizowane dzięki środkom unijnym w ramach zagospodarowania otoczenia Zbiornika Dobczyckiego. Jedną z nich jest unikatowa kładka, która znalazła się wśród pięciu finalistów finalistów 11. edycji Nagrody Architektonicznej organizowanej przez tygodnik „Polityka”.

Po symbolicznym przecięciu wstęgi poświęcenia nowej ścieżki dokonał ks. Kazimierz Turakiewicz, proboszcz Parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Dobczycach.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: marszałek małopolski Witold Kozłowski, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora, starosta myślenicki Józef Tomal, zastępca przewodniczącego Rady Powiatu Myślenickiego Tadeusz Bochnia, burmistrz Dobczyc Tomasz Suś, przewodnicząca Rady Miejskiej w Dobczycach Małgorzata Jakubowska, autor projektu architektonicznego Kazimierz Łatak, Prezes Zarządu MOSTMARPAL Sp. z o.o. – głównego wykonawcy kładki pieszo-rowerowej Wojciech Gaweł, były włodarz Dobczyc Piotr Zarycki, prezes dobczyckiego oddziału PTTK Marek Gabzdyl, członek zarządu Wawel S.A. Wojciech Winkel oraz kierownik Referatu Inwestycji Urzędu Gminy i Miasta Dobczyce Konrad Skiba - fot. Fot. Paweł Stożek / UMiG Dobczyce

Potem uczestnicy uroczystości przeszli malowniczą ścieżką spacerową na kładkę łączącą wzgórze zamkowe z koroną dobczyckiej zapory. Tam burmistrz wspólnie z dyrektor RZGW w Krakowie ogłosili, że po przerwie znów turyści mogą poruszać się po szczycie zapory (przejście przez ostatnie dwa miesiące było wstrzymane ze względu bezpieczeństwa, co było związane z sytuacją za naszą wschodnią granicą).

Dalszą część uroczystości zorganizowano w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach, gdzie burmistrz Tomasz Suś krótko podsumował nowo otwartą inwestycję oraz podziękował osobom, które przyczyniły się do jej realizacji. – Bez tej pracy, tego wkładu i zaangażowania nie można byłoby zrealizować wielu wspaniałych inwestycji, dzięki którym nasza królewszczyzna, nasza gmina, może się znakomicie rozwijać – podsumował.

Pod wrażeniem przeprowadzonych inwestycji był także marszałek Witold Kozłowski. – Dzięki kolejnym etapom tego projektu, Dobczyce nie tylko wypiękniały, ale też wzbogaciły się o elementy infrastruktury, zarówno rekreacyjnej jak i sportowej, oraz zwiększyły swoją atrakcyjność – podkreślił marszałek Witold Kozłowski.

Uroczystość zwieńczył krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach, który nagrodzono gromkimi brawami.

Wspólnie z wcześniej zrealizowanymi pokrewnymi projektami (etap I i II), które także opierały się na wykorzystaniu potencjału otoczenia Zbiornika Dobczyce do celów rekreacyjno-sportowych udało się w Dobczycach utworzyć park miejski z ciekawą infrastrukturą, wybudować ścieżki pieszo-rowerowe wzdłuż Raby (etap I) oraz korty tenisowe wraz z zapleczem (etap II). Trzeci, ostatni etap projektu zagospodarowania otoczenia Zbiornika Dobczyckiego składał się z trzech zadań: rozbudowy parkingu przy ul. Podgórskiej wraz z modernizacją ścieżki wzdłuż Węgielnicy, budowy kładki pieszo-rowerowej w Dobczycach łączącej wzgórze zamkowe z koroną zapory oraz odtworzenia murów miejskich i modernizacji ścieżek spacerowych.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł prawie 15 mln złotych, czego 9 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych. Na jego realizację Gmina Dobczyce pozyskała w 2017 roku dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. W ramach projektu wykonano inwestycje, które znacznie podniosły atrakcyjność turystyczną miasta m.in. rozbudowano infrastrukturę parku miejskiego w Dobczycach, zmodernizowano ścieżkę pieszo-rowerową wzdłuż Raby, rozbudowano i zmodernizowano korty tenisowe oraz zwiększono atrakcyjność turystyczną Wzgórza Staromiejskiego. Zmodernizowano też ścieżki wokół kościoła św. Jana Chrzciciela i prowadzącą na ul. Podgórską, przy której powstał parking na 160 miejsc oraz ponad 800 metrowy ciąg komunikacyjny wzdłuż potoku Węgielnica, który stał się popularnym miejscem rekreacyjnym nie tylko spacerowiczów, ale także rowerzystów czy rolkarzy.

Ciekawym przedsięwzięciem była też częściowa rekonstrukcja murów miejskich. Przebieg murów w ramach przeprowadzonej inwestycji odtworzony został w dwóch formach, zgodnie z uzgodnieniami z Małopolskim Konserwatorem Zabytków i według projektu wykonanego przez firmę Arup we współpracy z krakowskim biurem architektonicznym Lewicki - Łatak. Odcinki muru, których przebieg jednoznacznie potwierdzony został badaniami, odtworzono w formie muru kamiennego. Za pomocą metalowych elementów uwidoczniono hipotetyczny przebieg dawnych murów.  

Kładka zaprojektowana przez firmę Arup przy współpracy z krakowskim biurem architektonicznym Lewicki - Łatak swoim wyglądem nawiązuje do zabytkowego zamku i struktury zapory wodnej. Obiekt został wykonany ze stali kortenowskiej, którą charakteryzuje podwyższona trwałość i niekonwencjonalny charakter. Pod wpływem czasu samoczynnie pokrywa się nalotem z chromu, miedzi, krzemu oraz fosforu nadającą jej atrakcyjny wygląd naturalnej patyny. Budowa kładki pieszo-rowerowej pozwoliła na połączenie urwistego wzgórza z trasą turystyczną prowadzącą koroną zapory. Kładka nie tylko ułatwia komunikację i łączy dwie największe atrakcje Dobczyc, ale jest także ciekawym obiektem architektonicznym, który doskonale wpisuje się w otaczający go krajobraz. Kładka pieszo-rowerowa z zapory na Wzgórze Zamkowe w Dobczycach znalazła się wśród pięciu finalistów finalistów 11. edycji Nagrody Architektonicznej organizowanej przez tygodnik „Polityka”.

fot. UMWM

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka