wtorek, 26 lipca 2022 14:00

Myślenice. Najlepsze KGW zachwycą smakiem. W niedzielę Bitwa Regionów!

Autor Marzena Gitler
Myślenice. Najlepsze KGW zachwycą smakiem. W niedzielę Bitwa Regionów!

Już w najbliższą niedzielę na Rynku w Myślenicach odbędzie się Bitwa regionów. Najlepsze Koła Gospodyń Wiejskich będą rywalizować o najsmaczniejszą potrawę. Na piknik zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.

W niedzielę 31 lipca na Rynku w Myślenicach odbędzie się nietypowe spotkanie. Kilkanaście Kół Gospodyń z terenu całego Powiatu Myślenickiego rywalizować będą o najlepszą potrawę. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych oraz możliwości skorzystania ze smakołyków. Bitwa regionów na Rynku rozpocznie się o godzinie 14:00 i potrwa do 18:00.

Na Bitwę Regionów, czyli Piknik z Produktem Polskim zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Spotkanie na Rynku w Myślenicach będzie I etapem ogólnopolskiego konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich. Jego celem jest promowanie regionalnych potraw, a także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych; promowanie oraz informowanie o produktach rolnych i żywnościowych, metodach ich produkcji, a także systemach jakości produktów rolnych i żywnościowych, a także promowanie i wspieranie kół gospodyń wiejskich, w szczególności w zakresie aktywizacji wspólnot i społeczności lokalnych na obszarach wiejskich.

Jury konkursowe oceni potrawy lokalnych kół gospodyń według trzech kryteriów:

  • walory degustacyjne potraw, tj.: smak i zestawienie smakowe składników, aromat potrawy, tekstura poszczególnych elementów potrawy - 60% oceny
  • wykonanie i sposób prezentacji potrawy konkursowej, tj.: proporcjonalność dania, estetyka prezentacji potrawy na talerzu, kolorystyka, kreatywność - 20% oceny
  • regionalne elementy dekoracyjne i estetyka wyglądu - 10% oceny
  • spełnienie warunków regulaminowych - 10%

Do półfinału przechodzi maksymalnie 10 zespołów z danego województwa, które zdobyły największą liczbę punktów.  Klasyfikację można sprawdzić w rankingu na stronie www.bitwaregionow.pl

Warto dodać, że Bitwa Regionów, które zawita do Myślenic to konkurs organizowany niemal nieprzerwanie od 2015 roku. Nie odbyła się tylko edycja w 2020 roku z powodu pandemii. Rywalizacja przebiega trzyetapowo. Po finale powiatowym, na jesieni odbędą się półfinały wojewódzkie i finał krajowy. W Małopolsce, oprócz Wieliczki konkurs dla KGW odbędzie się w 15 innych miejscowościach i zakończy w drugiej połowie września.

Harmonogram wydarzeń związanych z konkursem można sprawdzić na stronie bitwaregionow.pl.

inf. i fot. UMiG Myślenice

Myślenice - najnowsze informacje