środa, 23 lutego 2022 11:37

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu opieki?

Autor Artykuł sponsorowany
Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu opieki?

Dom opieki często kojarzy się z ostatecznością. Najbliżsi na ogół robią wszystko, co w ich mocy, by opóźnić przeprowadzkę starszej osoby do takiej placówki. Taki krok może być jednak doskonałą decyzją, jeśli wybór padnie na właściwe miejsce. Przeczytaj nasz tekst – sprawdź, jak wybrać dom opieki i poznaj kryteria, którymi należy się kierować.

Jak wybrać dom opieki? Personel, warunki i okolica

Podczas wstępnej selekcji placówek warto wziąć pod uwagę trzy kluczowe kwestie: personel zatrudniony w domu, warunki mieszkaniowe i bytowe oraz najbliższą okolicę. W przypadku pracowników nie chodzi wyłącznie o to, by mieli serdeczne nastawienie i duże pokłady cierpliwości, choć te cechy charakteru są pożądane. Jeszcze ważniejsze jest jednak ich zaplecze merytoryczne. Prywatny dom opieki ma takie zalety, jak obecność lekarzy, pielęgniarek czy fizjoterapeutów, którzy każdego dnia są do dyspozycji seniorów. Zdecydowanie warto postawić na miejsce, które obok wykwalifikowanych opiekunów zatrudnia też specjalistów z różnych dziedzin.

Kolejne kryterium to wygląd i wyposażenie pokoi oraz przestrzeni wspólnej. Zwróć uwagę czy miejsca te są zadbane i przystosowane do potrzeb osób starszych. Senior ma się w nich czuć komfortowo i bezpiecznie. A jak wybrać dom opieki na podstawie jego otoczenia? Pod tym względem najlepiej wypadają budynki z przylegającym do nich ogrodem. Sprawdź, czy są w nim odpowiednio szerokie ścieżki, po których starsza osoba może wygodnie spacerować lub przejechać wózkiem. Poszukaj wzrokiem ławek i zapytaj obsługi o dostępność atrakcji na świeżym powietrzu.

Dom seniora – jak wybrać na podstawie opinii

Podczas podejmowania decyzji warto zapoznać się z opiniami o miejscach, które przejdą wstępną selekcję. Najlepszy dom seniora – jak wybrać go na podstawie recenzji? W pierwszej kolejności warto zwrócić się do znajomych samego zainteresowanego, którzy przebywają w takich placówkach. Jeśli są oni zadowoleni ze swojego pobytu i poziomu opieki, warto pomyśleć nad przeprowadzką członka rodziny do miejsca, w którym są już bliskie mu osoby. Dzięki temu proces zmiany miejsca zamieszkania będzie mniej stresujący.

Jak wybrać dom opieki, gdy wśród znajomych rodziny nie ma nikogo, kto ma doświadczenie z pobytem w takich miejscach? W takiej sytuacji można zapoznać się z opiniami zamieszczonymi na odpowiednich stronach internetowych.

Warto też zapoznać się z ofertą poszczególnych ośrodków takich jak: https://villatrojany.pl/prywatny-dom-seniora/

Prywatny dom opieki – zalety takiego rozwiązania

Państwowe domy seniora na ogół nie cieszą się dobrą sławą. Z tego też powodu, jeśli tylko dana rodzina ma takie możliwości, wybór najczęściej pada na prywatny dom opieki – zalety takiego rozwiązania są widoczne już na pierwszy rzut oka. Prywatne placówki zazwyczaj lepiej prezentują się zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Miejsca te zatrudniają wyspecjalizowany personel, który ma czas i cierpliwość do każdego mieszkańca. Wyposażenie oraz dostęp do różnego rodzaju rozrywek również stoi tu na wysokim poziomie. Osoby starsze mają dostęp do bibliotek, sal komputerowych czy gier planszowych i karcianych. W wolnym czasie mogą nauczyć się robić na drutach lub dbać o ogród, jeśli pozwala na to ich stan zdrowia. Sapraszamy do zapoznania się z ofertą Villi Trojany dostępną pod adresem https://villatrojany.pl/

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje