czwartek, 4 lutego 2021 08:55

Na czym polega leasing operacyjny samochodu?

Autor Artykuł sponsorowany
Na  czym polega leasing operacyjny samochodu?

Mimo że istnieje wiele możliwości dotyczących finansowania zakupu auta w firmie, to jednak leasing operacyjny cieszy się największą popularnością. To wygodna opcja, na którą decyduje się bardzo wielu przedsiębiorców. Trzeba jednak wiedzieć, że leasing operacyjny ma zarówno zalety, jak i wady. Co koniecznie należy wiedzieć na temat leasingu operacyjnego? Czy to opłacalne rozwiązanie? Sprawdź to w naszym artykule - zachęcamy do przeczytania!

W jaki sposób działa leasing operacyjny?

Leasing operacyjny bardzo często mylony jest z kredytem samochodowym, a to wszystko dlatego, że obie te możliwości są dość podobne do siebie. Największą różnicą, jaką występuje między nimi, jest to, że w momencie gdy decydujemy się na kredyt samochodowy, to pojazd od razu jest nasz - stajemy się jego właścicielem. Natomiast jeśli chodzi o leasing operacyjny, to samochód staje się naszą własnością, dopiero gdy zakończy się umowa leasingowa.

Decydując się na leasing operacyjny, jesteśmy zobowiązani do płacenia rat leasingowych. Jest to nic innego jak czynsz, który trzeba płacić, aby móc korzystać z pojazdu. Wszystkie raty zawierają część kapitałową oraz odsetkową i stanowią koszt uzyskania przychodu, a więc decydując się na nabycie samochodu, musimy zdawać sobie sprawę, że zobowiązujemy się do zapłaty całej kwoty z odsetkami.

Wydatki niezbędne do utrzymania samochodu korzystający może wpisać w koszty uzyskania przychodu

Zanim zdecydujemy się na leasing samochodu, powinniśmy coś wiedzieć także na temat kwestii podatkowych. Samochody leasingowane są zaliczane do majątku firmy zajmującej się leasingiem, a więc to właśnie leasingodawca dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Do obowiązków leasingobiorcy natomiast należy zaliczanie raty i wpłaty początkowej do kosztów uzyskania przychodu. Trzeba też tutaj podkreślić, że VAT nalicza się do każdej raty, więc jest to uznawane za usługę, a nie za dostawę towaru. Wszystkie osoby zainteresowane leasingiem podatkowym muszą też wiedzieć, że leasingobiorcy mogę też odliczać wszelkie wydatki, które wiążą się z używaniem samochodu - np. paliwo.

Leasing operacyjny a używany samochód - czy jest taka możliwość?

Mimo że większość przedsiębiorców decyduje się na zakup nowego auta, to jednak coraz częściej praktykowany jest zakup używanego samochodu. Wynika to z kilku powodów. Główną przyczyną są oczywiście finanse - nie każdego stać na to, aby zakupić nowy pojazd. Trzeba tutaj podkreślić, że bez problemu możemy wziąć używany samochód w leasing. Jednak nie zawsze jest to opłacalne. Zazwyczaj dużo korzystniejsze jest wzięcie nowszego auta w leasing. Pomimo to nie powinniśmy mieć żadnych większych problemów związanych ze znalezieniem ofert dotyczących starszych pojazdów - najczęściej tyczą się one 3-6-letnich aut. Należy mimo wszystko wiedzieć, że na rynku możemy znaleźć firmy leasingowe, które stawiają wiele warunków - np. dotyczących wieku leasingowanych pojazdów.

Czy leasing operacyjny jest opłacalny?

Jak już zdążyliśmy zaznaczyć, leasing jest zaledwie jedną z wielu form finansowania. Zdaniem wielu osób leasing to najlepsze rozwiązanie - a na pewno znacznie lepsze niż kredyt. Powodem, dla którego tak wiele osób wybiera właśnie leasing operacyjny, jest przede wszystkim to, że nie trzeba wykładać własnych pieniędzy. Często rata leasingowa  nie jest zbyt wysoka, dzięki czemu przedsiębiorcy praktycznie jej nie odczuwają. Ponadto leasing to doskonała forma finansowania, gdyż nie jest odnotowywana w historii kredytowej.

Dobra firma leasingowa - jak ją znaleźć?

Na rynku możemy znaleźć wiele firm oferujących leasingi. Z tego powodu możemy mieć niemały problem, na którą z nich się zdecydować. Podczas wyboru powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, aby nasz wybór nie był przypadkowy - dajmy sobie czas na podjęcie odpowiedniej decyzji. Zanim wybierzemy konkretną ofertą, porównajmy kilka, aby dowiedzieć się, która będzie najlepsza w naszym przypadku. Ratę za leasing samochodu możesz sprawdzić np. na stronie https://vleasing.pl

Podczas porównywania ofert leasingowych należy zwrócić uwagę zarówno na koszty leasingu, jak i na kilka innych kwestii.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka